A w bałkańskim kociołku

Wydawnictwo: Ridero IT Publishing
podróże, obyczaje, Bałkany
literatura faktu
SkarletAlbert

Kolejna publikacja o Bałkanach, które Skarlet upodobała sobie nadzwyczaj. Nie byłoby bałkańskiej serii gdyby nie Albert, dla którego serce Skarlet zabiło mocniej. Autorzy przygotowali niespodziankę - dostaniecie namiastkę ich prawdziwej historii. Pozycja zachwyca naturalnością, zapachami kuchni i wielowątkowością. Inspiruje do tego, by żyć wolniej, degustować chwile. To relacja z podróży i codziennego życia. Romantyczne legendy i prawdziwe historie. Refleksje i anegdoty. Agnieszka Krizel „Recenzje Agi”
Książka w wersji elektronicznej i papierowej (w księgarni alimero.pl)
Spis treści:
Każda historia ma swój początek
Mijają lata
W bałkańskim kociołku
O rumuńskiej królowej i polskim królu
Prosto czy na prawo?
Jasnowidzka Vanga i święte źródło
- Zemsta egipskiej bogini
- Z Macedonii do Grecji
Co jemy o poranku?
O błękitnym płomieniu i skarbach co krok
Czas na obiad
Dwa dni w piekle
Bułgarski monarcha, polski papież i turyński całun
Co w bałkańskiej duszy gra?
Ale jazda czyli południowy styl
Tajemnice podziemnego labiryntu
Lecznica pod wielkim dębem
Od tej góry wyższej nie ma
Stefan, Bogdana i czeszma zakochanych
Z wizytą u bułgarskich Szkotów
O księżniczce Rodopie i zemście bogów
- Podkowa i leczące kamienie
- Z bałkańskiego Stonehenge po śladach Traków
Obok siebie
Święta, święta i...
Śpiewają, tańczą, tkają
Burek i ryba po grecku

źródło opisu: Ridero IT Publishing

źródło okładki: autor

Grazia_czytaninka_ | 2017-06-16
Przeczytana: 16 lutego 2017

Kochani po raz kolejny chciałabym Was zabrać ze Skarlet w podróż po niezwykle malowniczych, pełnych wspaniałych miejsc Bałkanach. Autorka zabiera nas w podróż, której możemy jej tylko pozazdrościć. Tyle cudownych miejsc, legendy jakich wcześniej nie znaliśmy, tradycje Bułgarów, którzy tak bardzo różnią się od nas Polaków. I historie, które sprawiają, że czujemy się rzeczywistymi uczestnikami tej podróży.

Przyszło Wam kiedyś na myśl, jak wiele języków istnieje na świecie? Jak w każdym kraju ludzie posługują się swoim ojczystym językiem? I jak mylne może być znaczenie tych samych słów w różnych krajach?

"O słówkach, które zwodzą nie sposób nie wspomnieć, bo jest ich wiele i chociaż brzmią dla nas znajomo, znaczą coś zupełnie innego. W języku bułgarskim na prawo = prosto, dynia = arbuz, zapałka = zapalniczka, jagoda = truskawka, zapłata = pensja, a pensja = emerytura. Dupka to po prostu dziura lub jaskinia. A ślub? No cóż… to coś czego nie ma, czyli „brak”."

A co się z tym...

Magda | 2017-06-24

Na samym początku przyznam się Wam do czegoś :) Zawsze myślałam, że książki opisujące jakieś kraje, czy miasta są nudne i nie znajdę w nic w nich ciekawego, co by mnie zainteresowało. Bardzo się myliłam albo trafiałam na złe książki. W każdym razie nigdy więcej już tak nie powiem. Co więcej, będę chętniej po nie sięgać.

"W bałkańskim kociołku" to książka, obok której nie można przejść obojętnie. Zabiera nas w podróż po Bułgarii. Bułgaria dotychczas była mi całkowicie nieznana. Nigdy tam nie byłam. Kto tam był, wie jak, jest pięknie. Czy wiecie wszystko? Na pewno nie, przecież najczęściej odwiedzamy te najbardziej znane kurorty. Jadąc, do Bułgarii warto odkryć nieco więcej, poznać jej historię.

Bułgaria to nie tylko kraj Traków i odkryć archeologicznych. To piękne Morze Czarne, kolorowe klify, wodospady, złote plaże i rezerwaty przyrody. Warto poznać lokalne legendy, zwyczaje i obrzędy, o których Bułgarzy chętnie opowiadają.Spodobało mi się ich przywiązanie do ziemi i tradycji....

Iliana | 2017-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2017

„A w bałkańskim kociołku...” ... czas płynie wolniej, delektując się panoramą smaków, zapachów i ferią malowniczych obrazów :)

Podczas kiedy My – Polacy tak bardzo uwiązaliśmy się z czasem, goniąc za nim, pędząc na oślep w chaosie i przestworzach wszelkich ograniczeń, Bułgarzy mają w ciągu dnia wydzieloną godzinę, by zjeść w spokoju posiłek, wspólnie z rodziną, nigdzie się przy tym nie spiesząc. Dzisiaj maksyma „spiesz się powoli” najlepiej pasuje właśnie do nich i właśnie ten obraz najbardziej utkwił mi w pamięci, kiedy czytałam tę wspaniałą pod wieloma względami książkę.

„- Polacy jedzą szybko – stwierdził pewien Bułgar – na początku myślałem, że są ciągle głodni.
Czy jesteście ciekawi dlaczego tak się spieszymy? Oto odpowiedź:
- Nie jest tak, że są głodni. Ludzie w Polsce chcą mieć więcej czasu na pracę. Długie obiady i kolacje jak u nas, to dla nich nierozsądne.
W tym miejscu należy wyjaśnić, że w Bułgarii obowiązuje w środku dnia pracy, zazwyczaj godzinna przerwa, podczas...

Michelle | 2017-06-29
Przeczytana: 27 czerwca 2017

Moje zauroczenie Bałkanami zaczęło się od publikacji Skaret Albert. To dzięki niej odkryłam, jak pięknym i magicznym miejscem są Bałkany. A w bałkańskim kociołku to kolejna fascynująca podróż po tym pięknym rejonie, jaką miałam okazję i przyjemną przeżyć (to dobre słowo) dzięki autorce.

Tym razem autorka skupiła się w większej mierze na kulturze, obyczajach i zwyczajach, jakie panują na Bałkanach. I tak dowiecie się, że polskie „tak” to bałkańskie „nie”, a „nie” to „tak”. Poznacie różnice, które na pierwszy rzut oka bawią, a w rzeczywistości mogą stanowić nie lada wyzwanie w próbie porozumienia się na Bałkanach.

Przeczytacie o tym, że śpieszyć też się trzeba umieć, a Polakom wychodzi to dość niezgrabnie, za to mieszkańcy Bałkanów czas postrzegają inną miarą, którą nie każdy będzie w stanie zrozumieć.

Autorka zdradzi Wam w tej publikacji kilka legend związanych z Bałkanami, poznacie kilka istnych osobistości przewijających się na kartach historii tychże rejonów, a w końcu...

książek: 2067
Monika | 2018-02-07