Gruzja. W drodze na Kazbek i z powrotem

Wydawnictwo: National Geographic
Gruzja
LubimyCzytać

Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię a potem musiał podzielić ją między różne ludy. Zrobił się straszliwy tłok i rejwach, bo każdy chciał zdobyć dla siebie jakąś porządną krainę najlepiej nad morzem i żeby za często nie padało. Gruzini nie lubią stać w kolejkach, więc usiedli pod drzewem i odszpuntowali beczułkę wina. A kiedy nadszedł wieczór, Wszechmocny przysiadł się do nich bo poznał, że to było dobre wino. Posłuchał gruzińskich opowieści, popróbował baraniny i posmutniał, bo pojął że bardzo ich polubił, tymczasem nie został mu już ani jeden dobry kawałek świata. A potem westchnął i dał im ten, który stworzył dla samego siebie. Najpiękniejszy kraj świata.
Gruzja jest taka po dziś dzień. Niespieszna, rozgadana i choć nękają ją kataklizmy i wojny, to wie, że przeminą i ma w sobie święty spokój. Ta książka opowiada o tym, który spróbował go odnaleźć.
Grzegorz Kapla: żyje z pisania odkąd odkrył konfucjańską zasadę, że jeśli wybierzesz zajęcie, które kochasz, nie będziesz musiał pracować ani jednego dnia. Imał się wielu zajęć. Czyścił zęzy na statkach, malował kominy, produkował papier, uchwalał budżet miasta na prawach powiatu, próbował napisać słownik polsko - papuaski, skakał do wodospadu, próbował nowych dróg w Tatrach, kochał, zdradzał i próbował odnaleźć eliksir na złamane serce. Wydał kilka książek i opublikował setki reportaży w magazynach i gazetach. Nie zdobył żadnych laurów, ani żadnych nagród. Zresztą nie dałoby się ich przecież nosić w plecaku.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

BookParadise | 2017-09-02
Przeczytana: 02 września 2017

Gruzja. W drodze na Kazbek i z powrotem, to magiczny i malowniczy opis, jednego z najbardziej tajemniczych krajów Europy. Jeżeli celem Grzegorza Kapły, gdy wydawał tę książkę, było rozbudzenie miłości i chęci podróży do Gruzji, to zdecydowanie osiągnął swój cel. Mam nadzieję, że i mnie kiedyś uda się pójść śladami autora i odwiedzić wszystkie te piękne miejsca. I kto wie, może moja wędrówka, również zakończy się na szczycie Kazbeku. Serdecznie polecam, wszystkim czytelnikom, a szczególnie tym o sercach włóczykijów.

Pete Podlevsky | 2017-10-02
Przeczytana: 02 października 2017