Wyzwanie czytelnicze LC

Ubuntu. Motocyklowa odyseja samotnej kobiety przez Afrykę

Tłumaczenie: Maria Białek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
6,54 (24 ocen i 12 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
2
8
4
7
8
6
7
5
0
4
2
3
0
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Ubuntu: One Woman's Motorcycle Odyssey Across Africa
data wydania
ISBN
9788365740076
liczba stron
464
kategoria
literatura faktu
język
polski

A gdyby tak porzucić wszystko i przejechać samotnie motocyklem przez Afrykę? 15 miesięcy. 19 krajów. 42 000 kilometrów. Jedna kobieta, która ciągle chce więcej. Heather Ellis ma 28 lat, kiedy w jej głowie pojawia się szalona myśl, aby udać się na motocyklową wyprawę po Afryce. Nieważne, że nigdy wcześniej nie wybrała się na tak długodystansową eskapadę, ani że nigdy tam nie była. Zaledwie rok...

A gdyby tak porzucić wszystko i przejechać samotnie motocyklem przez Afrykę?
15 miesięcy. 19 krajów. 42 000 kilometrów. Jedna kobieta, która ciągle chce więcej.
Heather Ellis ma 28 lat, kiedy w jej głowie pojawia się szalona myśl, aby udać się na motocyklową wyprawę po Afryce. Nieważne, że nigdy wcześniej nie wybrała się na tak długodystansową eskapadę, ani że nigdy tam nie była.
Zaledwie rok później znajduje się w porcie w Durbanie, skąd rusza ukochaną Yamahą TT600 w przygodę życia. Przemierza góry Ruwenzori i Kilimandżaro. Pozostawiając za sobą tumany piachu, gna przez pustynie północnej Kenii, gdzie wpada wprost na uzbrojonych bandytów. Zostaje ocalona przez spracowanych rybaków łowiących w jeziorze Rudolfa. Nieprzerwanie pędzi dalej i zwiedza egzotyczne zakamarki. Na każdym etapie podróży pomaga jej lokalna ludność, której przedstawiciele uczą Heather na czym polega duch ubuntu - uniwersalna więź przyjaźni i współistnienia.

 

źródło opisu: www.wydawnictwokobiece.pl

źródło okładki: www.wydawnictwokobiece.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (107)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 258
Anna | 2017-09-20
Przeczytana: 20 września 2017

Autorka sama siebie zaskakuje, niespodziewanie podejmując decyzję o ryzyku wyprawy motocyklem Yamahą TT600, która stanowi przy tym ogromną zmianę w jej dotychczasowym 28- letnim życiu.

Motocyklowa podróż Heather to prawdziwe wyzwanie dla niej chcącej przeżyć coś niebywałego w wyprawie na Afrykę, przemierzając pustynie i doznać na żywo prawdziwych emocji.

Barwność historii związanych z podróżą do Afryki, jakie przedstawia, autorka pogłębia we mnie jako odbiorcy, że zaczerpnę wiedzy o tych krajach i o ich zwyczajach, ludności, kulturze.

Każdy szczegół jest bardzo dokładnie opisany i jak podróż przebiegała od początku, aż po sam jej kres.

Wiele cech wspólnych odnalazłam w Heather, które nas łączą: odwaga oraz czytanie książek, podobnie jak ona ukrywam się i czytam, aby jak najwięcej wiedzieć o danym bohaterze.

Nie zabraknie w książce bardzo dobrze skonstruowanych tekstów dialogowych, dobrego humoru, wspomnień autorki z lat dzieciństwa.

Tekst czyta się szybko ze względu na...

książek: 1251
Izabela Pycio | 2017-08-28
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

"Afryka przypominała jedną wielką wioskę - niezależnie od tego, gdzie się znalazłam, zawsze spotykałam kogoś, z kim mogłam zamienić dobre słowo albo podzielić się posiłkiem... (odnaleźć) drogę ubuntu."

Odważna, zaprawiona nieco szaleństwem, motocyklowa wyprawa przez Czarny Ląd, piętnaście miesięcy samotnej podróży, ponad czterdzieści tysięcy przejechanych kilometrów. Ogromne wyzwanie, któremu sprostać musiała trzydziestoletnia kobieta, poszukująca własnej tożsamości, zagłębiająca się w istotę ludzkiego życia i pragnąca w afrykańskich rytmach zrozumieć uniwersalne przesłania świata. Egzotyczna przeprawa przez kilkanaście państw, będąca realizacją nietuzinkowego pomysłu na dokonanie znaczących zmian w scenariuszu losu. Potrzeba niekłamanego poznania siebie, osobistych barier i ograniczeń, a także podjęcie próby przesuwania granic własnej siły i wytrzymałości. Przedefiniowanie podejścia do zwykłej codzienności, pogoń za nowymi doświadczeniami, chęć przełamania rutyny cywilizacji...

książek: 522

Jest tylko jedno słowo, które idealnie opisuje moje zdanie o Ubuntu i jej 28-letniej bohaterce, Heather - to słowo to po prostu WOW!! Dziewczyna pragnie odnaleźć siebie i sens własnego życia pakując minimalną ilość dobytku na swoją Yamahę i wyrusza w 15-sto miesięczną wyprawę przez Czarny Ląd. Początkowo jej towarzyszem był kumpel Dan, jednak dość szybko ich drogi się rozeszły i dziewczyna samotnie przemierzała kolejne kilometry. Niezwykła odwaga i wiara jaka w niej drzemie sprawia, że sama wielokrotnie zaczęłam myśleć nad sobą i swoim życiem. Wyprawa miała miejsce w pierwszej połowie lat 90-tych kiedy nie zawsze i nie wszędzie było bezpiecznie. Tym bardziej dla samotnej, białej kobiety na motorze. Jednak przetrwała i wiecie co? rozpiera mnie szczera duma i szacunek! Mierzyła się dzielnie ze wszystkimi przeciwnościami losu - upałami, chorobami, głodem, pragnieniem i ludźmi, którzy nie zawsze mieli dobre intencje. Cała reszta okazała się darem - ludzie pomagali jej, otwierali przed...

książek: 451
Eponine | 2018-03-10
Przeczytana: 08 marca 2018

Wyruszyłam z autorką w tę niewyobrażalną podróż i po powrocie mam dość mieszane uczucia, zarówno wobec samej wyprawy, jak i relacji. Z jednej strony czysty podziw, bo trzeba mieć mnóstwo odwagi, żeby się na coś takiego ośmielić. A z drugiej strony lekkie politowanie wobec łatwowierności i braku świadomości autorki.

28-letnia Australijka, pracownik kopalni, której nigdy niczego nie brakowało, poczuła nagle, że jej życiu brakuje sensu i postanowiła przejechać przez całą Afrykę na motocyklu. Do wyprawy przygotowuje się przez ponad rok, a w końcu wraz z partnerem wysiada ze statku w Durbanie i od RPA zaczyna swoją wielką podróż. Jedzie przez kolejne kraje ogarnięte wojnami i ubóstwem, żyje razem z miejscowymi, doświadcza ludzkiej życzliwości i wszystkich niebezpieczeństw związanych z Czarnym Lądem. Ta nieco spontaniczna wyprawa pomaga jej odnaleźć sens życia i sprawia, że z powierzchownej płytkiej kobiety, staje się człowiekiem głęboko uduchowionym.

Książkę czytało się przyjemnie,...

książek: 2464

„Ubuntu: Motocyklowa odyseja samotnej kobiety przez Afrykę” to książka drogi.
Autorka wspomnień Ells Heather, w wieku 28 lat postanowiła samotnie na motocyklu przejechać Afrykę. Porzuciła swoje dotychczasowe życie, by odbyć odyseję przez niesamowity kontynent. Podróż zajęła jej 15 miesięcy. Przez ten czas pokonała 42 000 kilometrów i odwiedziła 19 krajów. Przez większość czasu, wyprawa przebiegała samotnie i niesamowicie emocjonująco. Jednym z ważniejszych aspektów tej eskapady jest fakt, że motocyklowa przygoda Ells Heather miała miejsce w latach 1993/1994. Wtedy świat, jak i sama Afryka wyglądała zupełnie inaczej. Tym bardziej podziwiam autorkę i troszkę jej zazdroszczę.

Jednym z ciekawszych wątków tej historii jest to, że Ells Heather, nigdy wcześniej nie wybierała się w tak długodystansową podróż, jak również fakt, że nigdy wcześniej nie była w Afryce. Zdecydowała się jednak wyruszyć na swoim wymarzonym motorze Yamaha TT600 w podróż życia. Przygotowania do wyprawy zajęły...

książek: 196
Erna Eltzner | 2017-08-17
Na półkach: Przeczytane

× www.majuskula.blogspot.com ×

Od zawsze wiadomo, że podróże są idealnym sposobem, aby lepiej poznać własne wnętrze. Otwierają na inne kultury, maksymalnie rozszerzają horyzonty, przynoszą nader ważne wspomnienia. Czyhają też niebezpieczeństwa, gdy wyruszamy w drogę trudną, acz fascynującą…

Heather Ellis jeszcze nie skończyła trzydziestu lat, kiedy podczas spotkania ze znajomymi wpadła na pomysł, by wybrać się na motocyklową wycieczkę. I to nie po wygodnych rejonach, ale po Afryce! Nigdy wcześniej tam nie była, nie miała okazji uczestniczyć w tak długodystansowych eskapadach. Zaczęła jeździć już jako ośmiolatka. Wychowywana w Australii, zdążyła zachwycić się naturą, jednak ciągnęło ją na wspomniany Czarny Ląd. Mija rok od grilla, gdzie przyszła jej do głowy idea. W końcu Heather wyjeżdża, a towarzyszami są ulubiona Yamaha TT600 i przyjaciel, Dan. Finalnie ich drogi się rozchodzą, a kobieta wydaje się być zdana wyłącznie na siebie i swe umiejętności. W trakcie podróży odkrywa, że...

książek: 19
ZaakreconaZaaczytana | 2017-09-12
Na półkach: Przeczytane

Heather Ellis- młoda kobieta, prowadząca poukładane i spokojne życie, posiadająca chęć zrobienia czegoś niezwykłego. W dniu swoich urodzin pod wpływem impulsu oznajmia rodzinie i znajomym swój cel do osiągnięcia- postanawia przejechać Afrykę na motocyklu.

"15 miesięcy 19 krajów 42000 kilometrów i jedna dusza, która ciągle chcę więcej."
"UBUNTU" autorstwa Heather Ellis jest to opowieść samej autorki, która zwiedziła Afrykę na motocyklu. Książka podzielona jest na 3 części: "Z Kakadu do Kenii", "Z Ugandy do Zairu", "Z Konga do Mauretanii". Każda z nich zawiera w sobie historie, które bohaterka przeżywała podczas swojej drogi w poszczególnych miejscach. Powieść pisana jest na podstawie notatek, które Heather Ellis tworzyła w czasie wyprawy.

Odyseja samotnej kobiety na motocyklu- takim mianem może określać się "UBUNTU". W książce Ellis opisała w szczegółowy sposób niesamowitą historię z części swojego życia jaką odbyła przemierzając ziemię Czarnego Lądu- poczynając od opisu Portu,...

książek: 226
Wrocławianka Czyta | 2018-02-15
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 września 2017

Ellis w wieku 28 lat postanowiła samotnie na motocyklu przejechać Afrykę. Porzuciła dotychczasowe życie, by w 15 miesięcy przejechać Czarny Ląd. Przez ten czas pokonała 42 000 kilometrów i odwiedziła łącznie 19 krajów. Podziwiam jej wytrwałość, gdyż przez większość czasu była tylko ona i jej Yamaha TT600.
Cała wyprawa miała miejsce w latach 1993/94, a wtedy świat, jak i Afryka wyglądały zupełnie inaczej. Dodatkowo Heather jeździła tylko po Australii, więc to była jej pierwsza długodystansowa podróż. Podczas przygotowywań do planowanej eskapady, szykuje niezbędne dokumenty, poddaje się wszelkim dostępnym szczepieniom, pakuje ekwipunek, poszukuje sponsorów, zbiera najistotniejsze informacje przydatne w trakcie wyprawy i uczy się obsługiwać swój motocykl sporo na nią za duży. Pozyskuje wiadomości mogące pomóc jej w naprawie go oraz radzeniu sobie w trudnych sytuacjach, ale również zmaga się z wieloma wątpliwościami, poszukując odpowiedzi na krążące po jej głowie pytania. Po roku, bo...

książek: 104
BooksHarmony | 2017-09-18
Przeczytana: wrzesień 2017

Zapraszam na mój blog: www.mybooksharmony.blogspot.com

Australijka Heather Ellis miała 28 lat, gdy całkiem spontanicznie podczas jednego ze spotkań z przyjaciółmi ogłosiła, że zamierza przemierzyć Afrykę na motocyklu. Oczywiście początkowo nikt nie brał pomysłu Ellis na serio, jednak już niedługo okazało się, że kobieta traktuje swoją decyzje poważnie i przygotowuje się do wielkiej wyprawy. Na przyjaciela swojej przygody zdecydowała się wybrać Yamahę TT600, przeznaczoną do ekstremalnej jazdy off-road.
Dnia 7 lutego 1993 roku Ellis wprowadziła swój pomysł w życie, a książka Ubuntu jest opowieścią o tym co przeżyła w czasie 15 miesięcy, podczas których zwiedziła 19 krajów i przejechała 42 000 kilometrów na motocyklu.
Książka to przede wszystkim świetne opisy afrykańskich krajobrazów oraz ludzi zamieszkujących miejsca, w których przebywała kobieta. Moim zdaniem dużym plusem jest to, że autorka szczegółowo opisuje swoje przeżycia i odwiedzane miejsca. Przed rozpoczęciem...

książek: 116
prostymislowami | 2017-09-08
Na półkach: Przeczytane

Narracja książki jest pierwszoosobowa. Autorka zadbała o to aby jak najbardziej przybliżyć nam każdy dzień ze swojej podróży. Znajdziecie tu dużo opisów, wspomnień, dialogów i przemyśleń. Książka podzielona jest na rozdziały, które odpowiadają różnym etapom podróży Heather. Powieść ma ponad 450 stron i zdecydowanie jest to historia na dłuższe wieczory – na pewno nie da się jej przeczytać bardzo szybko. Mi lektura zajęła kilka dni. Głównie ze względu na to, że dzięki wielu opisom, świat, który opisuje autorka jest nam bardzo bliski. Aż żal byłoby szybko przemknąć przez tę historię i nie zatrzymać się dłużej aby chłonąć atmosferę urzekającej Afryki. Ogromnym plusem tej książki jest fakt, iż autorka nie starała się na siłę koloryzować napotkanych przez nią postaci. Pomimo tego, że historia ma raczej wydźwięk pozytywny i opowiada o ogromnej ilości dobrej energii, którą autorka odnalazła podczas tej podróży przez Czarny Ląd, to bohaterowie drugoplanowi nie zawsze okazywali się...

zobacz kolejne z 97 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
zgłoś błąd zgłoś błąd