Emergency Cardiology

Wydawnictwo: Arnold Publishers
zdrowie, medycyna

This practical pocket reference provides advice on management of acute cardiac problems, a major component of all emergency medical admissions. Advocating an evidence-based approach to clinical practice, the book gives detailed guidelines for day-to-day use in patient care in a variety of hospital settings from admission in A&&E through intensive therapy in the CCU to management on the cardiac or medical ward. The concise presentation is designed to allow easy access to relevant material.