Ogród Eden. Zapoznane świadectwo asyryjskiej diaspory

Seria: Rozprawy i Studia Biblijne
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio
religia
Elevander

Opowiadanie o Edenie z Księgi Rodzaju to dojrzały teologicznie owoc refleksji religijnej podjętej przez Izraelitów w diasporze asyryjskiej (schyłek VIII-VII w. przed Chr.). Świadczą o tym liczne związki z piśmiennictwem i ikonografią starożytnej Mezopotamii oraz porównanie Rdz 2,4b-3,24 z wątkami Edenu w Księdze Ezechiela. Wspaniałe duchowe osiągnięcia zostały przyswojone i wchłonięte przez wygnańców z Judei (VI w. przed Chr.), a wtedy diaspora asyryjska niemal zupełnie poszła w zapomnienie. Opowiadanie o Edenie pozwala ją przypomnieć i dowartościować, a nawet jakby od wewnątrz zajrzeć w jej życie.

źródło opisu: Tekst na tylnej stronie okładki

źródło okładki: własne

Elevander | 2017-05-31
Na półkach: Religie świata
Przeczytana: 31 maja 2017

"Ogród Eden" to bardzo udane studium poświęcone motywowi rajskiego ogrodu znanemu ze Starego Testamentu. Wbrew pozorom nie tylko z Księgi Rodzaju, ale także z Księgi Ezechiela. Autor analizuje ważny passus z początku Księgi Rodzaju oraz - ciekawe, że akurat w takim miejscu to nawiązanie się pojawia! - w wypowiedziach przeciw narodom obcym u Ezechiela. Motyw Edenu rozpatrywany jest w kontekście kultury starożytnej Mezopotamii. W oparciu o te szczegółowe analizy wyprowadzony zostaje wniosek o pochodzeniu tej historii z kręgu diaspory asyryjskiej, a więc spośród tych Izraelitów, których przesiedlono na wschód w VIII wieku, po zniszczeniu Samarii w 722 r. p.n.e. Diaspora asyryjska zostaje w tej pracy dowartościowana, a jej historyczna rola wyraźnie podkreślona. Właśnie to uwzględnienie jej znaczenia uważam za najważniejszą zaletę tej pracy.

P.S.
Zwraca uwagę użycie w tytule archaicznego już przymiotnika "zapoznany" w znaczeniu "niedoceniony"!

Tomasz Babnis

Sensej | 2017-05-31