Wprowadzenie do kognitywnej poetyki komiksu

Wydawnictwo: Instytut Kultury Popularnej
popularnonaukowa
musang

Dlaczego rozumiemy komiksy? Co pozwala nam na dwuwymiarowych rysunkach dostrzec trójwymiarowe obiekty, ruch, emocje, trwanie, a nawet dźwięki? W jaki sposób spajamy te wszystkie elementy w jedną fabułę i co właściwie sprawia, że czynność ta potrafi być tak piekielnie przyjemna i angażująca? Odpowiedź kryje się w najbardziej skomplikowanej i fascynującej spośród wszystkich znanych nam maszyn - ludzkim mózgu (tak przynajmniej twierdzi on sam). Każda lektura komiksu stanowi nieuświadomiony popis naszych zdolności poznawczych - "Wprowadzenie do kognitywnej poetyki komiksu" odkrywa odpowiedzialne za nią mechanizmy (także te kulturowe i społeczne), opisuje je i sprawdza, w jaki sposób mogą one wpływać na nasze interpretacje i samo doświadczenie obrazkowych narracji.

źródło opisu: Instytut Kultury Popularnej, 2016

źródło okładki: http://fundacja-ikp.pl/wydawnictwo/