Region Azji i Pacyfiku w latach 1985-2015

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Scholar
paddy_czyta

Jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu wąska grupa uczonych, specjalistów i ekspertów zajmujących się regionem Azji i Pacyfiku, uchodziła za dobrze przygotowanych hobbystów, zajmujących się czymś mało istotnym i jakże odległym, a przez to mało praktycznie doniosłym i co najwyżej kulturowo intrygującym. Dziś się okazało, że rola tego regionu świata jest pierwszoplanowa, a państwa takie jak Chiny, Japonia, Korea i inne są najważniejszymi graczami na globalnej scenie ekonomicznej i politycznej. Tym samym stało się oczywiste, że owi specjaliści byli wizjonerami potrafiącymi – choćby częściowo – przewidzieć rozwój współczesnego świata i „przesuwanie akcentów” z Zachodu na Wschód. Szczęśliwie, podąża za nimi cała rzesza młodszych badaczy i ekspertów, których łączy prezentowany tu tom.
dr hab. Kamil Zeidler, prof. UG
Centrum Studiów Azji Wschodniej Uniwersytetu Gdańskiego