Silencio. Hiszpański kryminał z ćwiczeniami. Poziom B1-B2

Okładka książki Silencio. Hiszpański kryminał z ćwiczeniami. Poziom B1-B2 Ricardo Zarco Maldonado
Okładka książki Silencio. Hiszpański kryminał z ćwiczeniami. Poziom B1-B2
Ricardo Zarco Maldonado Wydawnictwo: Edgard kryminał, sensacja, thriller
Edgard
2017-03-01
2017-03-01
hiszpański
język hiszpański języki obce Hiszpania Almuñécar

Okładka książki Vacaciones al sol Lourdes Miquel, Neus Sans
Vacaciones al sol Lourdes Miquel, Neu...
Okładka książki ¿Eres tú, María? Lourdes Miquel, Neus Sans
¿Eres tú, María? Lourdes Miquel, Neu...

Wspaniała książka dla wszystkich uczących się hiszpańskiego. Po raz pierwszy czytając nie musiałem siedzieć ze słownikiem, ponieważ słownictwo objaśnione jest na marginesie co dla mnie jest wielkim plusem, zwłaszcza, że zasób hiszpańskich słówek nie jest u mnie zbyt bogaty, a przyznam, że po lekturze tej książki znacznie wzrósł. Dodatkowym plusem są ćwiczenia pozwalające przypomnieć sobie reguły gramatyki i przyswoić nowe słownictwo, a wersja na płycie czytana przez lektora bardziej pomaga poczuć hiszpański klimat. Polecam każdemu.

Pomimo zwrotu akcji pod koniec, była to prosta, niezbyt wymyślna historia zapewniająca napięcie niczym z popularnych dziś seriali paradokumentalnych. W porównaniu do poprzednich wydawnictw Edgarda (szczególnie wobec "Empezar de nuevo", które bardzo polubiłam),tym razem poczułam się dosyć rozczarowana.

Nie dało się w zasadzie odczuć tego charakterystycznego dla gatunku dreszczyku. Opowieść snuła się w powolnym tempie i kolejne rozdziały mało wnosiły do całości. Bohaterowie (poza Eleną) byli papierowi.

Doceniam pomysł redakcji o dodaniu do książki płyty CD z wersją audio opowieści, ale muszę też przyznać, że miałam wrażenie, iż lektor czytając był niemal tak znudzony jak ja i momentami ocierał się o "ekspresję", do której przyzwyczaił nas syntezator mowy IVONA... Mam nadzieję, że w kolejnych kryminałach ta kwestia zostanie poprawiona.

Abstrahując od samej treści, Silencio jest też jednocześnie ciekawym zbiorem zadań, które poruszają różne kwestie językowe. Ćwiczeń jest moim zdaniem wystarczająco dużo. Można odświeżyć sobie użycie większości czasów, trybu łączącego i warunkowych, wybranych kłopotliwych dla Polaka przyimków czy strony biernej. Nie jestem pewna czy dobór słownictwa odpowiada wymogom poziomu B2, ale do B1 z pewnością można go zaliczyć.

Jeżeli ktoś z uczących się hiszpańskiego zastanawia się nad wyborem książki z Edgarda, to bez wahania polecam zakup wspomnianego przeze mnie wyżej "Empezar de nuevo". Nie widzę większej różnicy w poziomie tych wydawnictw.

Nie dało się w zasadzie odczuć tego charakterystycznego dla gatunku...

Kryminał po hiszpański? Dlaczego nie?! Dodatkowo jest audiobook. System mam taki: otwieram książkę i jednocześnie puszczam audiobook. Super zabawa przez naukę;)

• Kryminał, sensacja, thriller 😱🔫
  • 📑📑200<400 stron