Wojna jako usługa. Jak prywatne firmy wojskowe niszczą demokrację.

Tłumaczenie: Mariusz Kalata
Wydawnictwo: Sic!
Krieg als Dienstleistung. Private Militärfirmen zerstören die Demokratie
wojna, najemnik, najemnicy, PMC, Irak, usługa, towar

W ostatnich dziesięciu latach prywatny biznes wojenny stał się prężnie rozwijającą się branżą, która odnotowuje nie tylko ogromne zyski, ale też trwale zmienia światową politykę. Prywatne firmy wojskowe działają już na wszystkich kontynentach i we wszystkich regionach kryzysowych na całym świecie. z

Rhey | 2016-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2016

Już na wstępie muszę zaznaczyć, że tytuł tej książki jest trochę mylący. Tak naprawdę większość tej książki poświęcona czynnikom, które wpływały na rozwój prywatnych firm wojskowych, a nie zagrożeniom, jakie stwarzają dla demokracji. Nie jest poważny problem, właściwie to można uznać to za najciekawszą część tej książki, jednak czytelnik mógł się spodziewać czegoś innego.
W samej książce brakuje mi twardych danych. Co prawda autor prezentuje dość bogatą bibliografię, ale brakuje mi statystyk oraz wypowiedzi wojskowych, które umotywowałoby dość jednoznaczne stanowisko autora w sprawie PMC. Autor dojść jasno nakreślił potencjalne problemy z funkcjonowaniem PMC, jednak brak danych uniemożliwia czytelnikowi ocenę tego, na jaką skale one występują. Brakuje mi tu też oceny działania PMC z punktu widzenia ekonomi. Wiele patologii opisanych przez autora jest typowa dla obszaru partnerstwa publiczno-prywatnego i z pewnością można było odwołać się do ekonomistów zajmujących się tym...

Garbaty-Aniol11 | 2014-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2014

Bardzo ciekawa tematyka poruszona w takiej sobie książce. Pierwsza połowa była bardzo interesująca, opisuje genezę powstania, sposoby działania, konsekwencje polityczne,militarne i społeczne prywatnych firm wojskowych popularnie określanych PMC. Czytałem tę część z ogromnym zainteresowaniem.
Druga część o konsekwencjach wykorzystania PMC dla współczesnego świata niestety stała się potwornie nudna i nie miałem ochoty zabierać się do jej skończenia.
Suma summarum pozycję ukończyłem choć czuję pewien niedosyt i po zasygnalizowaniu tak frapującego tematu,mam zamiar drążyć ten temat w poszukiwaniu książek o tym współcześnie działającym,za przyzwoleniem naszego świata, najemnictwie.

cbd | 2015-12-10
Tomasz | 2014-09-07