Drapieżca. Wspomnienia pilota zdalnego zabójcy

Wydawnictwo: Agora SA
Hunter Killer: Inside America's Unmanned Air War
drony
Getos

Podpułkownika T. Marka McCurley'a, weterana Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych od bohaterów książek "Snajper" czy "Niełatwy dzień" różni tylko jedno: od pola walki był oddalony o tysiące kilometrów. To jednak nie przeszkadzało mu odgrywać kluczowej roli w tajnych misjach na terytorium wroga. Wraz ze współautorem książki, Kevinem Maurerem, przedstawiają ekscytującą opowieść o tropieniu przywódców organizacji terrorystycznych z użyciem bezzałogowych maszyn, które są przyszłością lotnictwa wojskowego; historię o dylematach żołnierza, którego zadaniem jest zabijanie na odległość.

źródło opisu: http://www.agora.pl

źródło okładki: http://www.agora.pl

Michał | 2017-08-05
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Nuda, nuda i jeszcze raz nuda... Ksiażka opisuje początki programu bezzałogowych, zwiadowczych statków powietrznych w amerykańskiej armii. Jeśli ktoś liczy, że dowie się czegoś ciekawego to się grubo przeliczy. Cały czas powtarzane jest jak to nie było ciężko na początku wdrażania programu, jak brakowało pieniędzy i części zamiennych... Może sama tematyk jest tak nudna, że nie dało się nic więcej z tego wycisnąć? Jestem zawiedziony i nie polecam tej książki nikomu. Strata czasu i pieniędzy. :/

Andrzej | 2016-12-04
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Od kiedy nocą na niebie nie wisi już tylko księżyc i za dnia nie tylko ptaki w przestworzach latają, spojrzenie w górę zawsze będzie opatrzone świadomością, że patrzy już nie tylko Bóg.
Pytanie, czy wiesz to i Ty.
Ostatnimi czasy Siły Zbrojne RP promują się hasłem "czasem niewidoczni, zawsze obecni", a mnie nie sposób się z tym nie zgodzić. I nie chodzi tu wyłącznie o moją sympatię do strażników, lecz o pewną prawdę, którą obnaża "Drapieżca".
Co do mojej opinii jednak, przyznać muszę, że w opozycji do Predatorów i Reaperów opowieść lotów jest średnich. Przypomina bardziej relację, niż wspomnienia opatrzone refleksją i ukrytymi znaczeniami. Przeciętny język oraz niewyszukane chwyty powieściopisarskie także robią swoje. Czy jednak można mieć to autorowi za złe? Absolutnie. Gdyby bowiem trójkąty miały stworzyć boga, on również miałby trzy kąty. A lata w armii robią swoje.
Na koniec przyznać muszę, że rzeczowością opisów powieść nadrabia. Uważam zatem, że jest idealną pozycją...

Maciek1988 | 2016-10-02
Przeczytana: 01 października 2016

Czytając wspomnienia żołnierzy mamy najczęściej do czynienie ze wspomnienia żołnierzy jednostek specjalnych, snajperów. Czasem publikowane są relacje pilotów są to jednak piloci myśliwców bądź śmigłowców. W przypadku tej książki poznajemy historię pilota bezzałogowych aparatów latających. Opisuje w niej program rozwoju tego typu broni i prowadzenia walki za ich pomocą oraz ścieżki swojej kariery.
Właśnie opis rozwoju tego typu broni jest dużym plusem książki. Możemy prześledzić jak program ewoluował od misji rozpoznawczych po misje uderzeniowe. Od dronów przeznaczonych głównie do obserwacji po drony uderzeniowe oraz jak rozrastał się ten rodzaj broni, ilość eskadr użytkujących predatory, wyszkolenie pilotów itp. Jaki wpływ na wyszkolenie miał wzrost liczby pilotów.
Kolejnym plusem jest opis możliwości technicznych predatorów i innych bezzałogowców. Nie znajdziemy tu co prawda opisów schematów elektronicznych czy szczegółowych danych technicznych, zresztą autor nie miał zamiaru...

maradiego | 2016-09-25
Przeczytana: 25 września 2016

Bez sału i brawury. Kolejna część amerykańskiego produkcyjniaka pt.: "Jak nasi dzielni chłopcy i ich wspaniali przywódcy."...itd.itp; świat ratują.
Mam tego typu książek po dziurki w nosie. Nie siegnąłbym gdyby nie temat . Opisany w tytule. Tak więc niczego, poza tym , że początki wojny lotniczej prowadzonej zza konsoli i przy pomocy dżojstika, były trudne, nie dowiedziałem się. W sumie: strata czasu i "piniyndzy". No. Raczej.

azi1986 | 2016-05-19
Przeczytana: 19 maja 2016

Oczekiwałam czegoś więcej po tej książce. Uwielbiam taka literaturę, a tu zabrakło mi dreszczyku emocji,,który powinien być w tego typu książkach.