Ostatni z Bravo Two Zero

Tłumaczenie: Marek Kołodziej
Wydawnictwo: Prima
The one that got away
Kretus

"Bravo Two Zero", ośmioosobowy oddział brytyjskich komandosów z elitarnego regimentu SAS, wsławił się swoją brawurową misją na terenie Iraku w czasie wojny o Kuwejt w styczniu 1991 roku. W swojej głośnej książce KRYPTONIM "BRAVO TWO ZERO" akcję tę opisał dowódca odziału, Andy McNab. Czterej komandosi zginęli, trzech dostało się do niewoli - tylko jeden, sierżant Chris Ryan, zdołał ujść irackiej pogoni i przedrzeć się do sąsiadującej z Irakiem Syrii. W trakcie ucieczki musiał w pojedynkę stoczyć walkę z przeważającymi siłami wroga. Za swój niezwykły wyczyn, opisany w niniejszej książce, otrzymał najwyższe brytyjskie odznaczenia wojskowe.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza Prima, 1998

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

GAME_MAN | 2015-10-27

Książke zdobyłem i natychmiast przeczytałem po Kryptonimie BT0, i traktowałem ja niczym dalsza czesc, ktora w pewnym sensie jest gdyz czytajac McNaba zastawialem sie co stało sie z pozostałą czescia zalogi. W prawdzie Andy w skrócie opisał jak potoczyły sie dalsze losy jego żołnierzy, ale ksiażka Chrisa Ryana opisuje to niczym jego poprzednik. Czytajac obie dopatrzylem sie kilku róznic w opisach operacji, ale moze to byc efektem czynnikow takich jak pamiec czy stres.

Kretus | 2012-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2012

Książka napisana prostym, wojskowym językiem, opisująca bez zbędnych emocji, historię samotnej ucieczki komandosa z oddziału SAS z terytorium Iraku, po nieudanej akcji. Czyta się szybko i przyjemnie. I choć nie można odmówić bohaterowi (a jednocześnie autorowi) książki odwagi i determinacji w walce o swoje życie, to jednak czytając opisywane w książce wydarzenia, ciężko oprzeć się stereotypowemu myśleniu o wojsku głupim i bezmyślnym.

Kamil Boguta | 2013-06-27
Przeczytana: 2010 rok