Ostatni z Bravo Two Zero

1998-01-01
1998-01-01
2003-01-01
Marek Kołodziej

Chri Ryan - "The one that got away" - jedyny który umknął z potrzasku nieudanej akcji o kryptonimie Bravo Two Zero, rzuca światło na kulisy tej akcji, jak i polemizuje z oficjalną wersją opisaną przez dowódcę Andy`ego McNab`a.
Koniecznie najpierw przeczytać należy wersję McNaba, bo ten ma lekką rękę i czyta się go z zapartym tchem. Chris Ryan również zapragnął okryć się sławą pisarza, czego dowód daje w tej książce i kolejnych, rzucając rękawicę swemu dowódcy. Warto się z książką zapoznać, gdyż jego wersja wydarzeń jest moim zdaniem bliższa prawdy. Ale historia bohaterem uczyniła dowódcę pojmanego do niewoli, a niesamowitą historię przeżycia prawdziwego bohatera tej akcji poznasz w tej książce.

Książke zdobyłem i natychmiast przeczytałem po Kryptonimie BT0, i traktowałem ja niczym dalsza czesc, ktora w pewnym sensie jest gdyz czytajac McNaba zastawialem sie co stało sie z pozostałą czescia zalogi. W prawdzie Andy w skrócie opisał jak potoczyły sie dalsze losy jego żołnierzy, ale ksiażka Chrisa Ryana opisuje to niczym jego poprzednik. Czytajac obie dopatrzylem sie kilku róznic w opisach operacji, ale moze to byc efektem czynnikow takich jak pamiec czy stres.

trzeba walczyć do końca

trzeba walczyć do końca

Książka napisana prostym, wojskowym językiem, opisująca bez zbędnych emocji, historię samotnej ucieczki komandosa z oddziału SAS z terytorium Iraku, po nieudanej akcji. Czyta się szybko i przyjemnie. I choć nie można odmówić bohaterowi (a jednocześnie autorowi) książki odwagi i determinacji w walce o swoje życie, to jednak czytając opisywane w książce wydarzenia, ciężko oprzeć się stereotypowemu myśleniu o wojsku głupim i bezmyślnym.

• Militaria
  • Wojenne