Lex Luthor: Man of Steel
komiksy
MuMin84

Lex Luthor to największy przedsiębiorca w Metropolis, szanowany i podziwiany zarówno za osiągnięcia naukowe, jak i biznesowe. Niewielu wie, do czego jest w stanie się posunąć, żeby utrzymać kontrolę nad miastem. Wyzwanie rzuca mu przybysz z kosmosu, Superman, uznawany przez opinię publiczną za bohatera. Luthor, planując spisek przeciwko kosmicie, szuka pomocy wśród innych wpływowych ludzi.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: Własne

Wkp | 2018-03-10
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

OJCIEC CHRZESTNY

Choć Internet, a także i branżowa prasa, pełne są najróżniejszych rankingów komiksowych bad-assów, a czytelników często przyciąga pojawienie się ich – czy to na stronach zeszytów, czy też na filmowej taśmie – złoczyńcy nie mają szczęścia do samodzielnych opowieści. Bo ilu z nich doczekało się własnej miniserii, (nie wspominając już o serii)? Catwoman? Trudno ją do końca nazywać tą złą; Lobo tym bardziej – to w końcu czołowy antybohater DC; Harley Quinn? Suicide Squad? Też nie najlepiej pasują do tego wzorca. Są jednak albumy takie jak Lex Luthor: Człowiek ze stali, które nie tylko wpasowują się w tę rynkową lukę, ale także doskonale sprawdzają się po prostu jako dobry komiks.

Superman i Lex Luthor – dwaj odwieczni wrogowie, którzy jednocześnie doskonale się uzupełniają. Ten pierwszy przybył, z ginącej planety Krypton, na Ziemię, gdzie odkrył, że posiada niezwykłe moce i stał się obrońcą ludzkości (równocześnie podejmując pracę reportera w dzienniku Metropolis,...

Yave | 2015-10-14
Przeczytana: 14 października 2015

Coś mam szczęście do kapitalnych komiksów ostatnio...

We wszystkich rankingach na najlepszego komiksowego przeciwnika Lex Luthor stoi w cieniu tych wszystkich Jokerów, Venomów, Magnetów i całej reszty wybuchowych, krzykliwych złoczyńców. Ale nic w tym dziwnego, bo i sama postać taka jest - zawsze gdzieś tam z tyłu, przyczajona i czekająca na swój moment, a ostatecznie robiąca wrażenie najlepsze z możliwych. Brian Azzarello wyciągnął z Luthora wszystko, co wspaniałe i na dobre przypomniał mi, dlaczego Lex zajmuje zaszczytne miejsce na villianowym podium.

Historia nie zaskakuje oryginalnością - to po prostu opowiedziane z perspektywy Luthora pierwsze spotkania z Supermanem, cała masa odczuwanych wtedy przeżyć i sposobów na radzenie sobie z - jak się może wydawać - kosmicznym zagrożeniem. Lex jest bowiem jedynym, który zdaje się rozumieć, że jeśli tylko Supesowi odbije, to w sekundę zagarnie dla siebie całą Ziemię.

Nawet jeśli fabuła z pozoru nie wydaje się zachęcająca, to na...

Dorian_LC | 2017-07-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy, 2017
Przeczytana: 11 lipca 2017

OBSESJA

Lex Luthor: Człowiek ze stali, to zbiór komiksów z 2005 roku, autorstwa Amerykańskiego pisarza komiksów Briana Azzarello (m.in. "100 Naboi", "Joker", czy "Wonder Woman").

Znakomitym pomysłem okazało się przedstawienie starej historii w nowy sposób. Miliarder Lex Luthor to najzacieklejszy wróg Supermana. Pokazanie konfliktu ze strony czarnego charakteru wniosło powiew świeżości do uniwersum.
Głębia postaci Lexa Luthora jest doprawdy ujmująca; wizjoner, geniusz, filozof... człowiek sukcesu, a zarazem przebiegły maniak i socjopata, trawiony obsesją kontroli nad wszystkimi i wszystkim.

Komiks wymaga dużej uwagi i skupienia, jest bardzo sugestywny; wszystko co mówi, myśli, a także na co patrzy Lex Luthor ma znaczenie.
Doskonale wypadają również postacie drugoplanowe, są tak dobrze skonstruowane, że w zasadzie każda z nich zasługuje na oddzielną historię.

A teraz ciekawostka:
A nawet dwie:
Na końcu wydania znajduje się odcinek z 1940 roku, w którym debiutuje arcywróg...

NowiNcjusz | 2018-07-03

W dzieciństwie miałem mało komiksów i przyszła pora uzupełnić trochę braki, wiec...
Zacząłem wyszukiwać najlepszych (według recenzentów i fanów) komiksów i oto trafiłem na Luthora. Któż by nie znał Luthora - bad guy dla mało zaznajomionych w świecie Superman`a. I oto główny bohater Lex Luthor staje się "obrońcą Ludzkości", pomysł banalny, ale świetny. Nie przepadałem nigdy za Sepermanem, jest jakoś taki za bardzo super chyba, jest najsilniejszy, dmucha, chucha, strzela laserami i do tego noktowizor/rentgen ma w oczach, lata, jest przystojny ma dobrą prace, bożyszcze kobiet itd...., no po po prostu, aż się chce od tego rzygać:P W tym komiksie wypadł naprawdę dobrze i aż się zacząłem zastanawiać czy postać Supermana nie jest bardziej złożona niż mi się wydawało.
....wiec to Dobry komiks, prosty, ale ma głębie, jednak czegoś mi w nim zabrakło, a może po prostu nie jestem fanem Supermana?
Na zakończenie, od dłuższego czasu naprawę ciężko mi zdecydować, czy zostanie w kolekcji:/

W...

giera | 2015-11-07

Nie lubię Superman. No, może nie aż tak ostro, po prostu nie przepadam za tym herosem. Jeśli miałbym podać powód, to byłby taki: jego wiara w ludzi jest naiwna. Pewnie dlatego trochę kibicowałem różnym realizacjom postaci Lexa Luthora. Jednak dopiero komiks Briana Azzarello i Lee Bermejo pokazuje głębię psychologiczną tej postaci, wywlekając na światło dzienne główne motywy, które kierują dawnym przyjacielem Kenta, obnażając podłoże jego nienawiści do herosa.

(...) Przygotowując skrypt scenarzysta wyszedł od redefinicji mitu o herosie z Kryptona, lex luthorod próby zrozumienia „nowej” roli herosa we współczesnym świecie. Spojrzał na legendę Supermana z zaskakującej perspektywy. Punktem wyjścia jest pytanie: „Co by było, gdyby Superman zmienił front?”, które przekłada się na taki oto monolog Luthora: „Co jeśli… Dziś w nocy… Spojrzy na nas z góry i uzna, że nie jesteśmy zdolni decydować o własnym losie? Co będzie, jeśli jutro się obudzi z przekonaniem, że wie, co jest dla nas...

The_5nake | 2017-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2017

Lex Luthor: Człowiek ze stali to historia o samotności, historia o poświęceniu własnego szczęścia w imię swoich (nawet wyniosłych) ideałów. Bardzo ciekawa koncepcja przedstawić konflikt pomiędzy Supermanem, a jego odwiecznym przeciwnikiem z perspektywy samego Lexa. Superman zostaje w tym komiksie pokazany tylko epizodycznie, ale to zupełnie wystarczy żeby zobaczyć do czego zdolny jest Luthor, żeby pozbyć się człowieka ze stali.
Motywacje tytułowego bohatera są może obsesyjne, ale obawy o los świata z Supermanem w tle przemawiają do mnie. Sama postać Lexa pokazana jest jako bardzo samotnego, wręcz depresyjnego miliardera, który potrafi postawic na swoim jeżeli trzeba. Fabularnie komiks nie wnosi nic do mitologii DC, ale bardzo fajnie się go czyta. Do tego fenomenalna kreska sprawiają, że jest to bardzo miła odmiana od komiksów, gdzie superbohaterowie bronia świata. Zdecydowanie jeden z lepszych tomów wielkiej kolekcji.

Czas na komiks | 2015-12-05
Na półkach: Przeczytane, Paweł

Fascynacja czarnymi charakterami zwykle przewyższa zachwyt samymi bohaterami. Ich osobowości są bardziej złożone, ciekawiej skonstruowane i, co najważniejsze, bliższe przeciętnemu zjadaczowi chleba, zatem łatwiej się z nimi utożsamiać. Być może dlatego komiksy ze złoczyńcami w roli głównej są tak pociągające.

W Luthorze, Brian Azzarello przedstawia kulisy obsesji Lexa na punkcie Supermana i wyjaśnia jej przyczyny. Lex w komiksie przypomina trochę Lexa z Tajemnic Smallville. Jest wizjonerem, myślicielem i pragnie wynieść ludzkość na wyższy poziom rozwoju, a co za tym idzie, uniezależnić się od Supermana. Planuje stworzyć przeciwwagę go jego potężnej mocy, gdyż, jak sam twierdzi, jedna osoba nie może utożsamiać wszystkich wartości. Wykorzystując technologię własnego koncernu i Wayne Industries tworzy… nadzieję.

Cała recenzja na naszym blogu

Oceniała Iza

AliEns00 | 2015-10-14
Przeczytana: 13 października 2015

Komiks przedstawia nam konflikt pomiędzy miliarderem z Metropolis a Kal-Elem z perspektywy tego pierwszego. Azzarello w ciekawy sposób prezentuje nam tą postać, jeśli się nie mylę jest to debiut łysego biznesmena w roli głównego bohatera. W oczach Luthora widzimy w Supermanie nie superbohatera, tylko Boga (w stylu rzymskich bóstw), który w momencie, mając kaprys może unicestwić ludzkość i zniszczyć planetę. Bohater zadaje sobie pytanie czy jest szansa na zabezpieczenie się przed takim wypadkiem. Historia toczy się nieśpiesznie, ale w niczym to nie przeszkadza, ponieważ ilustruje to wszystko Bermejo, a jego rysunki są idealnym przykładem, dlaczego komiks jest tak fantastycznym medium. Autor genialnie kadruje, miał głowę pełną pomysłów i wraz z odpowiednią paletą barw, niesamowicie zobrazował tą historię.

POLECAM !

talkingroot | 2016-04-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Bardzo dobre rysunki, fabuła nieco rozwlekła, a główny bohater strasznie bełkocze, niemniej jednak rzecz jest ciekawa ze względu na niestereotypowe przedstawienie największego przeciwnika Supermana. "Każdy złoczyńca myśli, że jest bohaterem" - te słowa częstokroć przewijają się w wywiadach udzielanych przez aktorów, wcielających się w role adwersarzy filmowych herosów. Człowiek ze Stali z wiecznie płonącymi czerwienią oczami, skryty w cieniu lub będący tylko rozmytą smugą to wizerunek z tego komiksu, który musieli mieć przed oczami twórcy "Batman vs Superman".

PolishPopkulturę | 2015-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2015

Kawał świetnej historii i jeden z naprawdę niewielu komiksów superbohaterskich, jakie przypadły mi do gustu. Na plus genialna powieściowa narracja, fajna intryga oraz wiarygodne postacie. Jestem jak najbardziej na tak, jeśli jeszcze się wahacie - inwestować!

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture