Nadciśnienie dla bystrzaków

Wydawnictwo: Helion
nadciśnienie
zdrowie, medycyna

Dowiedz się więcej, a poczujesz się lepiej Twoja podręczna apteczka w domowej biblioteczce Nadciśnienie tętnicze (łac. hypertonia arterialis) zwane jest także epidemią XXI wieku. To przewlekła choroba układu krążenia, charakteryzująca się trwale podwyższonym ciśnieniem krwi (ponad poziom 140 mm Hg podczas skurczu i 90 mm Hg w czasie rozkurczu serca). Można ją zauważyć podczas rutynowych badań i kilkukrotnego pomiaru ciśnienia, jednak zdiagnozowana zbyt późno może spowodować poważne uszkodzenia organizmu. Najnowsze badania podają, że na nadciśnienie tętnicze cierpi prawie 8,5 miliona (czyli blisko 13) dorosłych Polaków, a 30% osób, u których obserwuje się tzw. ciśnienie wysokie prawidłowe, znajduje się w grupie ryzyka. U około 90% pacjentów nadciśnienie ma charakter samoistny, co znaczy, że nie udało się jeszcze ustalić jego przyczyny. Nadciśnienie może być odpowiedzialne za Twoje problemy z sercem, bóle i zawroty głowy, duszność, pobudzenie lub zmęczenie i senność. Niestety, może być także chorobą prowadzącą do zawału, udaru, a nawet śmierci. Nie pozwól na to! Kartka po kartce odzyskuj zdrowie i dobre samopoczucie: Sprawdź, czy znajdujesz się w grupie ryzyka zagrożonej nadciśnieniem. Poznaj najczęstsze czynniki wywołujące tę chorobę. Naucz się prawidłowo mierzyć ciśnienie sobie i Twoim bliskim. Skorzystaj z zawartych tu rad i zacznij prowadzić higieniczny tryb życia. Dowiedz się więcej na temat nadciśnienia u kobiet, dzieci i osób starszych. Dodatek specjalny: Pomocne dane odnośnie polskich organizacji, które wesprą Cię w walce z nadciśnieniem

Beata | 2012-01-15
Przeczytana: 09 lutego 2012