Divine Eros. Hymns of Saint Symeon The New Teologian

Okładka książki Divine Eros. Hymns of Saint Symeon The New Teologian św. Symeon Nowy Teolog
Okładka książki Divine Eros. Hymns of Saint Symeon The New Teologian
św. Symeon Nowy Teolog Wydawnictwo: St Vladimir's Seminary Press Seria: Popular Patristics Series poezja
poezja
Popular Patristics Series
Ὕμνοι Θείων Ἐρώτων
St Vladimir's Seminary Press
2010-01-01
2010-01-01
Daniel K. Griggs
poezja mistyka teologia Bizancjum prawosławie

Św. Symeon to jeden z najwybitniejszych mistyków chrześcijańskiego Wschodu. Umarł u progu Wielkiej Schizmy, lecz Zachód prawie go nie zna. Nie jest to jedyny , ale za to wymowny przykład ciężkiej kulturowej, a bardziej jeszcze religijnej amnezji. Być może gdyby mieszkał gdzieś daleko w Azji, najlepiej w Tybecie, byłby może popularniejszy...
Chociaż wybitny, Symeon jest jednak nietypowy w swej otwartości pisania o osobistych doświadczeniach. O przypisywanej mu randze świadczy tytuł "Nowy Teolog ; teolog oznacza tu mistyka, którego doświadczenie jest źródłem głębokiej i ortodoksyjnej wiedzy. To więcej niż Doktor w Kościele Zachodu. Przed nim Teologami nazywa się tylko ewangelistę Jana i jednego z Ojców kapadockich, Grzegorza z Nazjanzu.
Mistyka Symeona, którą możemy nazwać mistyku światła Taboru lub mistyką przebóstwienia (theosis),została „przetłumaczona” i rozwinięta u schyłku Cesarstwa Bizantyjskiego przez Grzegorza Palamasa - „Akwinatę Wschodu”, jeśli tak wolno powiedzieć - w teologii energii Bożych.
„Hymny” św. Symeona to wysokiej miary poezja, a zarazem teologia, będąca osiągnięciem dorównującym największym, by wspomnieć tylko o utworach Efrema czy Doktorów karmelitańskich.

PS Jedyna ksiazka, która obok Pisma Świętego, której dałem komplet gwiazdek.

Chociaż wybitny, Symeon jest...

• TEOLOGIA, DUCHOWOŚĆ

Dodaj cytat z książki Divine Eros. Hymns of Saint Symeon The New Teologian