Scenariusze katechez o błogosławionych i świętych Polakach (wybór)

Wydawnictwo: Świętego Macieja Apostoła
religia
agaluc

Wszyscy ochrzczeni – jak przypomina Sobór Watykański II – jakiegokolwiek stanu i zawodu powołani są do życia chrześcijańskiego i do doskonałej miłości czyli świętości. Konstytucja o Kościele w świecie współczesnym przypomina, iż: „przyglądając się życiu tych, którzy wiernie naśladowali Chrystusa, mamy z nowego tytułu pobudkę do szukania Miasta przyszłego i równocześnie poznajemy najpewniejszą drogę, po której wśród zmienności świata stosownie do właściwego każdemu stanu i warunków będziemy mogli dojść do doskonałego zjednoczenia z Chrystusem. (...) Poprzez życie tych ludzi, którzy będąc współuczestnikami naszego człowieczeństwa, w sposób jednak doskonalszy przemieniają się według wzoru Chrystusowego, Bóg ukazuje ludziom naocznie swoją obecność i swoje oblicze” (KK 50). Święci są solą dla ziemi i światłością dla świata, jak również nieocenioną siłą Kościoła. To w nich odnajdujemy żyjącego i działającego Boga. Zwłaszcza dziś, gdy kryzys tożsamości człowieka i fascynacja świata niszczy ludzkość, święci są świadkami Bożego działania i przekonującymi wzorami pokonywania własnej słabości. Pakiet scenariuszy lekcyjnych o świętych i błogosławionych Polakach (wybór) przygotowany został do realizacji zarówno na lekcjach religii, jak i podczas zajęć pozalekcyjnych. Zawiera dziesięć propozycji lekcji do przeprowadzenia w młodszych klasach szkoły podstawowej. Scenariusze te, mają za zadanie pogłębić wiedzę o drogach do świętości znanych Polaków takich jak: królowa Jadwiga, Stanisław Kostka, Maksymilian Maria Kolbe, Faustyna Kowalska, brat Adam Chmielowski, święty Wojciech, błogosławiona Karolina Kózka, ks. Antoni Rewera, ks. Władysław Miegoń czy Jan Paweł II, jak również kształtować wśród dzieci i młodzieży chrześcijańską postawę miłości Boga i bliźniego.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie