Starcie królów (audiobook)

Cykl: Pieśń Lodu i Ognia (tom 2)
Wydawnictwo: audioteka.pl, Zysk i S-ka
1 212
1 750
1 665
1 214
Wkp

Powieść „Starcie królów” to drugi tom cyklu Pieśń Lodu i Ognia. Zima jest coraz bliżej, z Cytadeli przybywa biały kruk, który jest tego bezwzględną zapowiedzią. Wasale Żelaznego tronu zaś, jakby nie pamiętając o tym, że kończy się lato, przymierzają się do objęcia władzy nad zjednoczonymi do tej pory Siedmioma Królestwami. Muszą jednak pokonać nie tylko siebie nawzajem, ale przede wszystkim...

Powieść „Starcie królów” to drugi tom cyklu Pieśń Lodu i Ognia.

Zima jest coraz bliżej, z Cytadeli przybywa biały kruk, który jest tego bezwzględną zapowiedzią. Wasale Żelaznego tronu zaś, jakby nie pamiętając o tym, że kończy się lato, przymierzają się do objęcia władzy nad zjednoczonymi do tej pory Siedmioma Królestwami. Muszą jednak pokonać nie tylko siebie nawzajem, ale przede wszystkim wdowę po Robercie, która nie odda władzy łatwo. Starkowie zaś rozproszyli się po świecie i nie wiadomo, czy nie podzielą okrutnego losu ojca.
Wielowątkowa, opowiedziana z rozmachem historia autorstwa Georgea R.R. Martina zachwyca pomysłową fabułą i rozwojem akcji. Zazębiające się losy dziesiątek bohaterów nie pozwalają się oderwać od znakomitego nagrania w interpretacji Krzysztofa Banaszyka.

Polecamy również pierwszą część „Pieśni lodu i ognia”. „Gra o tron” ukazała się jako słuchowisko, produkcja zrealizowana z rozmachem godnym pomysłowości autora.

Żelazny Tron jednoczył Zachodnie Królestwa aż do śmierci króla Roberta. Wdowa jednak zdradziła królewskie ideały, bracia wszczęli wojnę, a Sansa została narzeczoną mordercy ojca, który teraz okrzyknął się królem. Zresztą w każdym z królestw, od Smoczej Wyspy po Koniec Burzy, dawni wasale Żelaznego Tronu ogłaszają się królami.
Pewnego dnia z Cytadeli przylatuje biały kruk, przynosząc zapowiedź końca lata, jakie pamiętali żyjący ludzie. Najgroźniejszym wrogiem dla wszystkich bez wyjątku może okazać się nadciągająca zima...

źródło opisu: http://audioteka.com/pl/audiobook/starcie-krolow

źródło okładki: http://audioteka.com/pl/audiobook/starcie-krolow

Marago | 2014-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2014

Rewelacyjna powieść epicka z rodzaju heroic fantasy. To już drugie spotkanie z bohaterami "Pieśni lodu i ognia". Rzecz wzorowana na dziejach rycerstwa średniowiecznego, ale dotykająca tkanki współczesnej(osłabienie państwa przez konflikty wewnętrzne i żądza władzy, przy jednoczesnym jego zagrożeniu z zewnątrz) . Dopracowane, barwne portrety psychologiczne bohaterów, ich zmaganie sie z rzeczywistością, wielowątkowość, konteksty polityczne, religijne i obyczajowe, niezwykłe opisy, sprawiają że dajemy się ponieść nurtowi powieści, zatracając się w niej praktycznie bez granic. Mamy wrażenie, że niemal nią oddychamy. Czy GRA O TRON już się zakończyła? Czy rzeczywiście nadchodzi nieubłaganie czas chłodu? Tego dowiemy się w kolejnych częściach cyklu. Ja czekam z niecierpliwością, czego wszystkim życzę. Książkę polecam.

ChicaDeAyer | 2014-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Drugie tomiszcze poczytnej serii zachwyciło mnie niemalże tak samo jak 'Gra o Tron' - nawet nie zauważyłam kiedy książka się skończyła, a do cienkich ona przecież nie należy.

Po raz kolejny czytało mi się wprost rewelacyjnie - świat wykreowany z takim rozmachem przez Martina wciągnął mnie bez reszty. Przy tym dziele nie sposób się nudzić, a biorąc pod uwagę ogrom rozlicznych wątków, przeróżnych postaci wszelkiej maści - nie ma żadnej zbędnej strony w całej zawartości lektury. Wspaniałe kreacje bohaterów, świetny rys fabularny, dopieszczona historia, duży nacisk na detale - tak, tak, tak!

Chyba nie wytrzymam i od razu złapię za następną część!

Kalissa | 2016-10-07
Przeczytana: październik 2016

Część druga cyklu - jest jeszcze lepsza niż część pierwsza!

1. Coraz lepiej widzę świat Siedmiu Królestw - otoczony z północy przez dzikich i Innych, a z południa - przez ludy Wolnych Miast i nadchodzące smoki!

2. Wydarzenia w powieści coraz wyraźniej przypominają wojny i bitwy średniowiecznej Europy - wojna trwa, wątki rodzinne i sojusze uległy zagmatwaniu, a ci bohaterowie - którzy przetrwali stali się coraz bardziej niejednoznaczni. Bitwa morska i obrona miasta - to majstersztyki!

3. Zachwyca mnie magia tej powieści: tajemnicza czarodziejka, tajemniczy mag, trzyoka wrona!, wilcze sny - wszystko to jest tak różnorodne, tak ciekawe - że myślę sobie, że wyobraźnia autora nie zna granic!

4. Sposób przedstawienia świata powieściowego - oczami poszczególnych bohaterów - wymusza na czytelniku - i uwagę - i sceptycyzm. Prawda może przecież wyglądać inaczej, niż widzimy to z punktu widzenia danej osoby.
- np. Littlefinger(lord Petyr Bealish)- każdy z bohaterów mówi o nim co innego!
...

Karol | 2016-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2016

"Starcie Królów" to idealny sequel. Praktycznie cały pierwszy tom "Pieśni..." był wielkim wprowadzeniem do wojny pięciu królów, a dopiero teraz mamy okazję z bliska przyjrzeć się tej walce o władze. Mamy do czynienia z polityką jak i wojną, chociaż momentami ciężko odróżnić jedno od drugiego. Piękne, żyjące w harmonii siedem królestw z pierwszego tomu już nie istnieje, świat zmienia się nie do poznania, co wymusza również zmiany w kluczowych postaciach.

Nasi bohaterowie ewoluują, zaczynają rozumieć na jakich zasadach działa ich świat, wreszcie zaczynają podejmować jakieś próby wpasowania się to co dzieje się wokół nich. Niektórzy robią to szybko, inni będą to jeszcze robić przez kilka tomów, ale ważne że autor nie zostawia nikogo "nieporuszonego". Świat staje na głowie, wojna ogarnia królestwa, budzą się smoki, więc dziwnym byłoby gdyby ludzie przez cały czas zachowywali się tak samo.

Już w poprzednim tomie wspomniałem że za każdym razem gdy wracam do tej sagi odkrywam w niej...

Drugie spotkanie z psiarzem i jego cyklem uważam za udane, z pewnością sięgnę po kolejną część. W drugiej części autor ponownie serwuje czytelnikom wielu bohaterów, akcja rozgrywa się w wielu zakątkach, nie wspomnę już o ilości intryg, niebezpieczeństw i walk. Najbardziej podobało mi się to, że w „Starciu królów” znajdziemy już troszkę więcej magii niż w pierwszym tomie. Pisarz nadal dobrze prowadzi narrację i konstruuje szczegółową fabułą. Nadal także serwuje nam obłudę, upadek moralności, okrucieństwo. Uważam to za plus, ponieważ taka powieść wzbudza we mnie emocje. Nie chcę świata sztucznego świata, który przepełnia tylko dobroć, rycerskość i honor. Martin pokazuje, że życie i ludzie bywają okrutni, niesprawiedliwi. A jednak mam nadzieję, że w następnych powieściach pisarza znajdzie się trochę więcej miejsca na ukazanie tej lepszej natury człowieka. Ale to tylko taka refleksja, natomiast „Staracie królów” absolutnie polecam. Według mojej oceny pierwsze tomy „Pieśni Lodu i...

Arek | 2015-06-21
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Niestety poległem. Nie udało mi się doczytać "Starcia królów" do końca. Brutalność scen, ich ochyda moralna odstręczały mnie od tego, dla mnóstwa osób dzieła.
Drugi minus to pojawianie się tłumu bohaterów. Autor wymienia z nazwy paręset jeśli nawet nie tysiąca postaci. Jakby tego było mało, rozwodzi się prawie w nieskończoność nad ich ubiorem i godłami rodowymi.
Widzę tu trochę podobieństw do Tolkiena. Mamy tu prawie tak samo dokładnie opisany fantastyczny świat a oba cykle są równie toporne. Z tym że twórca Śródziemia pisał o honorze i szlachetności, o tym jak pokonać zło dobrem, a twórca Pieśni Lodu i Ognia opisuje dno moralne i pełnię okrucieństwa.
Mówiąc o sposobach przetrwania na tym dnie.

Muszę przyznać że wolę czytać krótsze powieści, ta ma ponad 1000 stron. Zastanówmy się czy warto czytać tak derastyczne sceny i stawać się zobojętniałym na brutalność teraźniejszych czasów.
To co dobre w opasłym tomie, to w miarę wartka akcja, oraz liczne suspensy i jak zwykle...

Heisenberg | 2016-06-11

Cóż ja mogę napisać o książce - o której napisano praktycznie wszystko! - żeby nie silić się na oryginalność? Ano może to, że jest to kolejna rewelacyjna część rewelacyjnej sagi! Lektura ponadobowiązkowa!
Polecam!

Ettelea | 2010-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2010

Drugi tom "Pieśni lodu i ognia", zarówno jego język jak i fabuła, są utrzymane na bardzo wysokim poziomie.
Królestwo przeżywa ciężkie czasy. Głowy potężnych rodów ogłaszają się królami i walczą o swoje racje. Krajem rządzi miecz, ogień i strach. Nocna Straż penetruje ziemie za murem aby odnaleźć dzikich i obronić przed nimi cierpiące królestwo.
Aby wzbogacić akcję, Martin stworzył kilka nowych, ciekawych postaci, które mają mniejszy bądź większy wpływ na rozwój wydarzeń. Ku mojej uciesze, w "Starciu królów" pojawia się więcej mistycyzmu oraz magii. Muszę tez zaznaczyć, że autor nie oszczędza zmysłu estetyki czytelnika. Erotyzm i brutalność przedstawione w powieści mogą przerazić co delikatniejszych moli książkowych.
Pomimo tego historia wciąga niesamowicie i mam chętkę na kolejne tomisko.

romeo | 2017-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2017

George R.R. Martin ze swoją "Pieśnią Lodu i Ognia" dokonuje rzeczy rzadkiej u pisarzy fantasy tworzących wielotomowe epickie cykle, w których kolejnych odsłonach mamy do czynienia z coraz słabszymi, naciąganymi produkcjami, gdyż udaje mu się sprawić, że kolejne tomy cyklu są wręcz coraz lepsze.
"Starcie królów" przynosi kontynuację wątków rozpoczętych w Grze o tron.Dobiega końca najdłuższe widziane przez ludzi lato, trwające 7 lat, kończy się też kilkunastoletni okres pokoju. Po śmierci Roberta I Baratheona dochodzi do odnowienia podziałów w Siedmiu Królestwach. Jego syn, arogancki trzynastolatek Joffrey, choć ogłosił się królem, nie został powszechnie uznany.Królami ogłaszają się także stryjowie młodocianego następcy tronu, królem na Północy okrzyknięto już wcześniej Robbena, syna i następcę Eddarda Starka zamordowanego na rozkaz Joffreya. Siedem Królestw ogarnia wojna. Cykl Martina to tzw. fantasy parahistoryczna, która niemal całkowicie rezygnuje z uznawanej w fantasy za...

Powieść „Starcie królów” to drugi tom cyklu Pieśń Lodu i Ognia. Tym razem George R. R. Martin opowiada historię pełną intryg, zdrad i politycznych rozgrywek o niezwykłej sile oddziaływania.

Dopóki żył król Robert, Żelazny Tron jednoczył Zachodnie Królestwa. Po jego śmierci wdowa zdradziła królewskie ideały, bracia wszczęli wojnę, a Sansa została narzeczoną mordercy ojca, który teraz przejął jego tron i stał się królem. W każdym z królestw, od Smoczej Wyspy po Koniec Burzy, głowy najpotężniejszych rodów ogłaszają się królami i walczą o swoje racje. Pewnego dnia z Cytadeli przylatuje biały kruk, wieszcząc zapowiedź końca lata, jakie pamiętali żyjący ludzie. Mimo kłótni i waśni wszyscy zdają sobie sprawę, że najgroźniejszym wrogiem może okazać się nadciągająca zima...

Gra o Tron George’a R. R. Martina mnie autentycznie zachwyciła i od początku nie miałam żadnych oporów przed sięgnięciem po następnym tom Sagi Pieśni Lodu i Ognia. Nie rozczarowałam się. Druga część dorównuje...