Plaga Słowików

Wydawnictwo: Teologia Polityczna
8 (7 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
jurrone

Wydana przez Teologię Polityczną książka Agnieszki Kołakowskiej jest drugim po „Wojnach kultur i innych wojnach” zbiorem artykułów poświęconych problemom polityczno-społecznym współczesnej Europy i świata zachodniego. W odróżnieniu od pierwszego tomiku szkiców, autorka skupiła się również na zjawisku „poprawności politycznej” i „cenzury” występującej po antyliberalnej stronie politycznego dyskursu. W książce zatem oprócz kontestacji współczesnych ideologii liberalnych znajdziemy również szereg uwag krytycznych wobec postaw konserwatywno-katolickich. Zebrane eseje i felietony poruszają takie tematy jak poprawność polityczna, Kościół, współczesne ideologie, rola uniwersytetu, postawy liberalne i antyliberalne we współczesnej polityce. Zamieszczone w wydawnictwie artykuły, za wyjątkiem tekstów zupełnie nowych, ukazywały się wcześniej m.in. na łamach „Rzeczpospolitej”, „Plus i Minus”, „W drodze” czy „Teologii Politycznej co Tydzień”.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Andrzej | 2017-04-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Eseistyka
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Artykuły Kołakowskiej zebrane w "Pladze słowików" są zasadniczo dobre. Poruszają istotne tematy, są też dobrze napisane. Często smutnie prawdziwe - zwariowane ideologie najróżniejszych kolorów panoszą się dziś przynajmniej tak jak zwykle, i, niestety, nierzadko zostają 'ucieleśnione' w postaci absurdalnych praw i dyrektyw, które boleśnie realnie kształtują nasze życie codzienne.
Mimo wszystko wydaje mi się, że można było dokonać nieco lepszej selekcji materiału, ponieważ pewne motywy powtarzają się jednak zbyt często. Rezygnacja z kilku tekstów mogłaby zdecydowanie pomóc i uczynić "Plagę słowików" zbiorem bardzo dobrym, może nawet znakomitym. Z drugiej strony, przy wszechobecnym nadmiarze bezmyślności w debacie publicznej, taki nadmiar głosu zdrowego rozsądku być może jest potrzebny. Dobrze wiedzieć, że są jeszcze ludzie, którzy tak jak Kołakowska, mają odwagę myśleć.

Kompatybilista | 2017-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2017

Wiele mówi o współczesnej lewicy (o jej zradykalizowaniu, zideologizowaniu, odejściu od zasad zdrowego rozsądku) fakt, że autorka taka, jak Agnieszka Kołakowska (zwolenniczka in vitro, przyjmowania uchodźców, itp.) drukowana jest w Polsce w tytułach kojarzonych z konserwatyzmem. Dla Kołakowskiej sprawa jest jasna: lewica opowiedziała się po stronie politycznej poprawności, zastąpiła równość wobec prawa ideą multikulturalizmu, ma dziwaczną słabość do radykalnego islamu i feminizmu, doktrynersko traktuje sprawy nauki (szczególnie tej dotyczącej klimatu), a wreszcie dziś to po jej stronie budzą się demony antysemityzmu. To wszystko wystarcza, by zrozumieć, dlaczego liberalizmowi (któremu wierna stara się być Kołakowska) bliżej dziś do konserwatyzmu niż do lewicy. Myślę, że Kołakowska zwiastuje czasy dalszego zbliżania się do siebie tych dwóch wielkich porewolucyjnych prądów myśli społecznej w oporze przeciw temu, co coraz bardziej przypomina świat orwellowski.

Bartek | 2017-07-19
tiana | 2017-03-13