Kołysanka jodłowa (tomik)

olaf2009

tivrusky | 2017-01-23
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 23 stycznia 2017

Jerzy Liebert, młody poeta. Choruje na gruźlicę, mając dwadzieścia siedem lat umiera, jest rok 1931. Rok później ukazuje się jego trzeci tomik, pośmiertna "Kołysanka jodłowa", mocny, zaskakująco jasny zapis odchodzenia.

Składa się tomik z trzech cykli (Kołysanki jodłowej pierwszej, drugiej i trzeciej), przewrotnie ułożonej w wyraźnie odwróconej chronologii. Pierwszy cykl, zaraz po cudownym "śnie" (w którym to opisane jest odrealnione odpłynięcie, wniebowstąpienie całego domu. Poeta siedzi w oknie i macha na pożegnanie, jakby wiosłował) dostajemy tytułowy wiersz. W "Kołysance jodłowej" pisze autor o nadchodzącej śmierci, o tym że wszystko już przesądzone... ale, co dziwi, nie robi tego z goryczą, ironią czy rozpaczą. W słowach: "Poprzez wonność jodłową / pójdą, każde w swą stronę, / ciało w ziemię lipcową, / dusza w góry zielone" brzmi lekkość i spokój, pewien rodzaj oczekiwania. Dalsze wiersze w cyklu to opisy walki z chorobą, podskoki...

olaf2009 | 2017-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2017

Wiersze poruszające tematy takie jak: choroba, cierpienie, śmierć, relacje z drugim człowiekiem, małe szczęścia, egzystencja, życie, które ma blaski i cienie.

Malkiem | 2018-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2018