rozwiń zwiń

Otello

Okładka książki Otello
William Shakespeare Wydawnictwo: Zielona Sowa Ekranizacje: Otello (1996) utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
142 str. 2 godz. 22 min.
Kategoria:
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Tytuł oryginału:
Othello
Wydawnictwo:
Zielona Sowa
Data wydania:
1998-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
142
Czas czytania
2 godz. 22 min.
Język:
polski
ISBN:
8372201250
Tłumacz:
Maciej Słomczyński
Ekranizacje:
Otello (1996)
Tagi:
literatura angielska teatr elzbietanski Szekspir Shakespeare

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
1380 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
745
699

Na półkach: ,

Opętanym można zostać na wiele sposobów a przeważająca większość z nich będzie miała znaczenie negatywne. Podejrzewam zresztą, że sam opętany, gdyby tylko mógł w chwilach przejrzystości swojego umysłu zostać o to zapytanym, nie zostawiłby suchej nitki na swoim psychicznym położeniu. Tymczasem zauroczenie szekspirowskimi dramatami, któremu poddałem się z własnej i nieprzymuszonej woli, powiększa się coraz bardziej i jestem z tego bardzo zadowolony. Po arcyciekawym "Hamlecie" i "Makbecie" nastąpił moment, kiedy ponownie mogę zweryfikować apetyt na dzieła Williama Szekspira. Jestem zdumiony, że znowu śmiało wystawiam najwyższe noty uznania dla twórcy angielskiego dramatu a gdybym tylko umiał pisać peany, to z pewnością bym je dzisiaj zaprezentował. Pieśni dziękczynnych tworzyć nie potrafię a podejrzewam, że sam mistrz elżbietańskiego teatru nie pochwaliłby mojego lizusostwa. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zaprosić Was do zasiądnięcia na kilkuwiekowych deskach starej widowni i wysłuchania, co chce nam opowiedzieć wzburzone morze, rozbijające swoje fale o cypryjskie skały. Bo tam nas tym razem zaprowadził William Szekspir w swych próbach ukazania ludzkich namiętności.

Dwóm bohaterkom "Otella" należą się największe pochwały. Jedną z nich jest zazdrość. To dzięki niej, pierwszoplanowa postać tragedii jaką jest szczery i prostolinijny Maur, zamienia się w obsesyjnego potwora pragnącego odwetu. Obsesja niszcząca prawość, roznieca w nim niepohamowaną złość na wyimaginowane występki. Nieroztropnie podniesione z dna umysłu podejrzenia, palą Otella niczym rozpalone żelazo. Kto zna Szekspira ten wie, że to nie może się skończyć niczym dobrym. Bohaterką, która zbierze nie mniejsze oklaski od poprzedniej, jest żądza zemsty. To w jej ustach słowa "Działaj, trucizno moja, działaj!", wypowiedziane przez podłego Jagona są motorem napędowym całego dzieła. Trucizna zamieniająca się w ziarno rzucone na uczciwy grunt, przemienia zdrową glebę ludzkiej psychiki w kłębek nerwów. Zemsta wyrzeka się sumienia i za nic ma piękno i czystość. Jest emocjonalną kaleką o makiawelicznych cechach.

Podoba mi się przewidywalność, którą moim zdaniem charakteryzują się przeczytane przeze mnie tragedie Szekspira. Pomimo tego, że co do zasady nikt z nas nie lubi, gdy z góry możemy przewidzieć zakończenie utworu, to jednak u angielskiego dramaturga ta cecha nabiera zupełnie innego znaczenia. Czytając Szekspira zawsze czekam na moment, kiedy wina doczeka się kary. To fascynujące wydarzenie, gdy w ostatnim akcie poznaję podsumowanie wszystkich zdarzeń a finalna scena niczym wymiar sprawiedliwości pokazuje swoją siłę. U Williama Szekspira nikt nie ujdzie równości wobec prawa a szlachetność odzyskuje swój dawny blask.

Zapewne nie wszyscy zakochają się w szekspirowskim stylu. Nie każdemu się spodoba sposób przedstawiania namiętności czy wyróżniania poszczególnych cech ludzkiego charakteru. Duża grupa czytelników może być zbulwersowana morzem wylanej krwi i gęsto ścielącym się trupem. To wszystko podane ze specyficzną, renesansową etykietą powoduje, że niektórzy mogą się przy tym nawet nudzić. Jednak ja uwielbiam cytaty, które zna cały świat. Cenię sobie umiejętność biegłego poruszania się w otoczeniu, zarezerwowanym niegdyś dla koneserów dobrej literatury. Twórczość Williama Szekspira nie musi być elitarna. Wręcz przeciwnie, jej konstrukcja jest prosta i zbudowana na bardzo łatwych w odbiorze przez ludzi emocjach. Bazuje na uczuciach znanych nam na co dzień. Ta sztuka jest egalitarna, każdy może jej dotknąć i przekonać się czy było warto. Przykładem tego niech będzie "Otello".

Opętanym można zostać na wiele sposobów a przeważająca większość z nich będzie miała znaczenie negatywne. Podejrzewam zresztą, że sam opętany, gdyby tylko mógł w chwilach przejrzystości swojego umysłu zostać o to zapytanym, nie zostawiłby suchej nitki na swoim psychicznym położeniu. Tymczasem zauroczenie szekspirowskimi dramatami, któremu poddałem się z własnej i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 583
  • Chcę przeczytać
    1 584
  • Posiadam
    306
  • Ulubione
    78
  • Klasyka
    64
  • Dramat
    25
  • Literatura angielska
    23
  • Teraz czytam
    22
  • Chcę w prezencie
    20
  • Dramaty
    20

Cytaty

Więcej
William Shakespeare Otello Zobacz więcej
William Shakespeare Otello Zobacz więcej
William Shakespeare Otello Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także