Othello
8372201250

Inne wydania

Jeden z najbardziej znanych dramatów, odwieczny konflikt pokoleń i interesów, rozgrywki polityczne i uwikłane w nie losy pojedynczych ludzi. Historia Otella i jego żony Desdemony...

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Tragedia o tym do czego prowadzi podtęp, zazdrość, chęć zemsty, naiwoność, ambicja. Do tego mamy tu różne odcienie miłości i doskonale nakreślone postacie. Ciekawą akcję i powtórzę miłość która swoją naiwnością może doprowadzić do tragedii.

Katarzyna Busłowska | 2016-03-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 29 marca 2016

Jedna z czterech największych tragedii Szekspira. Połączenie intrygi godnej samej Lady Makbet i miłości prawdziwszej niż ta Romea i Julii. Ponadczasowość tej tragedii tkwi w tym, że ukazuje najsilniejsze uczucia, jakie targają ludźmi - nie ma znaczenia czy w XVII czy XXI wieku. Wciąż jesteśmy tak samo zawistni, pragniemy władzy i tracimy rozum z miłości. Możemy iść z postępem, ale nie wyrzekniemy się własnej natury.

Danway | 2011-12-26
Przeczytana: 1997 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejna wielka tragedia w wykonaniu mistrza Williama Szekspira... Tym razem głównym bohaterem jest Maur Otello...

Otello ma wiele bardzo dobrych cech wielkiego żołnierze, nie dziwi więc fakt, że został generałem... Otello zakochuje się w Desdemonie, która w tajemnicy przed swoim ojciec ucieka z Maurem i bierze z nim ślub... Jest to wielka miłość, ale wystawiona na ciężką próbę i to z wielu stron... Z jednej strony są różnice kulturowe, językowe itp. Z drugiej strony jest spisek Jago oraz Roderigo...

Niestety spisek kończy się tragicznie dla głównych bohaterów, ale i także dla tego, który go rozpoczął... Jak widać sprawiedliwości stało się zadość...

Szekspir stworzył genialny utwór, który czyta się dobrze... Ukazuje różne aspekty miłości, ale także ukazuje wątki polityczne oraz odwieczny konflikt pokoleń...

Edyta Zawiła | 2016-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

400 - lecie urodzin Szekspira zobowiązuje.

Czas na kolejną sztukę - wymiar wielkiej miłości i zazdrości splata się z tragicznymi wydarzeniami w Wenecji.
Wenecja , miasto symbolizujące miłość i kochanków.
"Nie ma miłości bez zazdrości..." o tym śpiewała Violetta Villas.
Ta prawda oczywista jest i znana powszechnie....

Zespół Otella to już chorobliwa zazdrość , która staje się niebezpieczna i doprowadza do podejrzewania partnera o notoryczne zdrady, sprawdzania partnera i kontrolowaniem jego życia, działań.
Stan może powodować stany depresyjne.

Szekspir zabiera nas do Wenecji, tworzy bardzo kameralny klimat jednowątkowej dramaturgii obsesyjne zazdrości Otella i chęci paranoicznej zemsty Jagona.
Maur Otello, dowódca armii weneckiej sławny i godny podziwu, mężny wojownik powraca do swej oblubienicy, ukochanej żony Desdemony.
Miłość tych dwojga przeszywa namiętność, pasja, najczystsze uczucie i zaufanie. Desdemona piękna kobieta, wzór cnót i wierności małżeńskiej.
Kluczową postacią...

książek: 1970

Chyba jeden z najwybitniejszych dramatów Szekspira. Jest doskonały. Niezwykła intryga Jago oraz zabójcza zazdrość Otella - nic więcej nie muszę dodawać. Do przeczytania i koniecznego zapamiętania!

Roman Dłużniewski | 2016-12-11

Namiętna, szalona a właściwie to zupełnie obłędna miłość. Otello i Desdemona. I Jagon. Podstępny, knujący intrygę. Namiętność, intryga i zbrodnia. Nikt lepiej od Szekspira tego by nie opisał. Koniecznie!!!

isobel | 2014-05-20
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

"Człowiek z rogami jest potworną bestią"

Moja miłość do twórczości Shakespeare'a narodziła się w gimnazjum, po tym jak absolutnie zachwyciłam się - jako jedna z nielicznym w klasie - dramatem "Romeo i Julia". Ta tragiczna historia miłości dwojga młodych kochanków z Werony zapisała mi się w pamięci bardzo głęboko,lecz nie na tyle żebym sama sięgnęła po inne dramaty Barda z Avonu. Zachęcił mnie do tego dopiero krwawy, genialny "Makbet" (jedna z najlepszych lektur i nie tylko w moim życiu, nota bene). Od tamtej pory zafascynowana osobą Williama Shakespeare'a zagłębiałam się w książki o jego biografii, elżbietańskim teatrze i epoce, a przede wszystkim w jego twórczości. Gdy kolej przyszła na "Otella", niby wiedziałam o co chodzi - znałam zarys problematyki, trochę wiedziałam jak się kończy. Pomimo tego dramat ten wstrząsnął mną absolutnie i jeszcze bardziej utwierdził w przekonaniu, że William Shakespeare - Bard z Avonu - jest Mistrzem. Absolutnym Mistrzem.

Nie jeden mógłby...

Dla mnie bohaterem tej tragedii jest Jagon - ktoś więcej niż czarny charakter, postać budząca podziw i zgrozę swoim czystym złem "dużego kalibru". Jagon to zupełnie inny typ i może dlatego jego nikczemność jest tak przejmująca, nieledwie budząca zgorszenie i sprzeciw. Te małe podłości, te drobne intrygi, które doprowadzają do tragicznego końca, gdy sytuacja wymyka się spod kontroli.
Fascynację budzi natomiast, jak pogłębia się obłęd Otella, jak na podstawie poszlak i domysłów, błędnie zinterpretowanych sygnałów i przeinaczonych prawd jest w stanie zbudować niezachwianą pewność i w jej imię zabić ukochaną kobietę.

Dla złośliwych - można pytać, co ma wspólnego z miłością taki brak zaufania, ale malkontenci raczej nie doszukają się niekonsekwencji w motywacji Maura.

justi | 2013-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Po prostu tragedia.
Kto buduje na kłamstwie, oszczerstwie, nieuczciwości, prędzej czy później zobaczy, jakie ofiary ponieśli inni z tego powodu.
P.S. Ku swemu zaskoczeniu odkryłam, że Otello nie był Murzynem. Był Arabem (Berberem?).

Besia | 2013-10-22

Uczucia wciąż aktualne. Cudowne. Warto przeczytać przed zawarciem małżeństwa z zazdrośnikiem.
To naprawdę wciąż się wydarza.