Nie wiedzą, co czynią

Tłumaczenie: Sebastian Musielak
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
7,03 (87 ocen i 16 opinii) Zobacz oceny
10
4
9
11
8
27
7
15
6
15
5
9
4
2
3
2
2
1
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
He eivät tiedä mitä tekevät
data wydania
ISBN
9788328021242
liczba stron
576
kategoria
Literatura piękna
język
polski

Zwycięzca prestiżowej Finlandia Prize! Ponad 100 000 sprzedanych egzemplarzy! Nagrodzona prestiżową Finlandia Prize powieść to fascynujące połączenie zaangażowanej krytyki społecznej z wciągającą, wielowątkową fabułą. Autor nie szczędzi gorzkich słów nikomu, kto na nie zasługuje: Europejczykom i Amerykanom, naukowcom i ekologom, wielkim koncernom i organizacjom pozarządowym, pogrążonemu w...

Zwycięzca prestiżowej Finlandia Prize!
Ponad 100 000 sprzedanych egzemplarzy!

Nagrodzona prestiżową Finlandia Prize powieść to fascynujące połączenie zaangażowanej krytyki społecznej z wciągającą, wielowątkową fabułą.
Autor nie szczędzi gorzkich słów nikomu, kto na nie zasługuje: Europejczykom i Amerykanom, naukowcom i ekologom, wielkim koncernom i organizacjom pozarządowym, pogrążonemu w bezmyślnym konsumpcjonizmie społeczeństwu i idealistycznym działaczom społecznym. Wszyscy oni bowiem – mówi Valtonen – są tak przekonani o własnej wyższości, że od dawna nie wiedzą, co czynią.


Kiedy profesor Joe Chayefski zostaje zaatakowany w Baltimore przez obrońców praw zwierząt, nie od razu rozumie, o co chodzi. Dopiero telefon od jego byłej żony, uświadamia mu, że zdarzenie może mieć związek z Samuelem, porzuconym przez profesora wiele lat wcześniej synem. Wszystko wskazuje na to, że życie Samuela nie potoczyło się najlepiej… Teraz Joe, by chronić swoją żonę i dwie córki, musi zrobić wszystko, co w jego mocy. Naprawdę wszystko.

Wciągająca i trzymająca w napięciu historia o porzuceniu, zemście i o tym, że za każdy błąd trzeba kiedyś zapłacić.

 

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 0
| 2017-02-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 09 lutego 2017

Tytuł: O krok od katastrofy

Za każdym razem, kiedy wzrok zanurzam w wirtualnym strumieniu wiadomości, do którego odprowadzane są ścieki z każdego zakamarka Internetu, odczuwam ucisk w dołku. Wyraziłam bowiem aprobatę dla kilku organizacji broniących praw zwierząt wymownym gestem uniesionego kciuka. Codziennie dzięki zamieszczanym materiałom interwencyjnym dowiaduję się o przerażających zaniedbaniach i aktach sadyzmu, jakich dopuścił się człowiek względem zwierząt domowych, dzikich i hodowlanych. Wśród tych doniesień stosunkowo niewiele lub zgoła nic pisze się o sterylnych laboratoriach, w których zwierzęta poddawane są bolesnym eksperymentom dla szeroko pojmowanego dobra ludzkości. W opinii publicznej ta ofiara złożona na ołtarzu nauk medycznych i farmaceutycznych jest całkowicie usprawiedliwiona pod kątem etyki. Perspektywa antropocentryczna usprawiedliwia wszakże przedsięwzięte środki do postępu w biomedycynie. Każdy z nas, kto zaopatruje się w testowane na zwierzętach specyfiki kosmetyczne i medykamenty, bardziej lub mniej świadomie uczestniczy w tym moralnie wątpliwym procederze. Swoimi wyborami konsumenckimi dajemy nieme przyzwolenie na niehumanitarne traktowanie zwierząt laboratoryjnych. Jeśli wzniecimy w sobie skruchę i wyrzuty sumienia, to nie na długo, bo rzecznicy prasowi wielkich koncernów farmaceutycznych natychmiast uspokoją nasze rozterki etyczne. To właśnie ten zmarginalizowany w ekodyskursie temat stanowi zrąb koncepcyjny powieści Nie wiedzą, co czynią Jussiego Valtonena. Fiński pisarz bez moralizatorskiego grożenia palcem i spektakularnego efekciarstwa zaprojektował niespotykaną sytuację fabularną, osadzając ojca i syna po przeciwnych szalach konfliktu o globalnym zasięgu. Nim jednak dojdzie do radykalnej konfrontacji połączonych więzami krwi oponentów, dzięki rozwlekłym retrospekcjom dowiemy się, w jaki sposób przez przeszło dwadzieścia lat światowej sławy naukowiec i jego niepokorny syn przygotowywali do tego spotkania, żyjąc przez ten długi czas w dwóch odległych światach.

Zacznijmy jednak od początku. Właściwe zawiązanie akcji następuje podczas przypadkowego spotkania neurotycznej Finki i egocentrycznego Amerykanina o judejskim pochodzeniu na międzynarodowej konferencji naukowej we Włoszech. W początkowych partiach tekstu Valtonen dokonuje drobiazgowej wiwisekcji mieszanego związku, pisząc o skutkach seksualnej euforii Aliny i Joego. Przeprowadzka do Helsinek przynosi ambitnemu Amerykaninowi rozczarowanie fińską atmosferą intelektualną i charakterem narodowym Finów. Jego pochodzenie (podobnie zresztą jak pochodzenie Iana z powieści Przypomnij sobie Eliny Hirvonen) jest powszechnym obiektem drwin o ksenofobicznym zabarwieniu. Bezradność imigranta w codziennym życiu, intelektualna stagnacja i nawarstwiające się problemy małżeńskie powodują, że Joe Chayefski z podkulonym ogonem wraca do Stanów Zjednoczonych. Valtonen unika komentarzy oceniających postępowanie pierwszoplanowych postaci, pozostawiając odbiorcy przestrzeń do refleksji nad priorytetami, którymi kierują się bohaterowie. Czy warto pozostawić dwuletniego Samuela na antypodach pod opieką niezrównoważonej emocjonalne matki, aby przystąpić do uniwersyteckiego wyścigu szczurów w pogoni za sławą? Po przeprowadzce dobra passa profesora Chayewskiego nie trwa wiecznie, ponieważ radykalny odłam eko-aktywistów przygląda się jego badawczym poczynaniom. Niezgoda na instrumentalne traktowanie zwierząt przybiera na sile – poczynając od dewastacji laboratorium, a kończąc na podrzuceniu nowej rodzinie naukowca ładunku wybuchowego. Do wrogiej profesorowi frakcji dołącza ponadto jego syn. Czytelnik musi we własnym zakresie rozstrzygnąć ten konflikt wartości, przyjąwszy postawę sędziowską. Wątki romansowo-obyczajowe wprawdzie są dopracowane w najmniejszym detalu, lecz powieść zyskałaby na atrakcyjności, gdyby Valtonen zredukował ich wielość i przyznał palmę pierwszeństwa wątkom sensacyjnym i naukowo-fantastycznym.

Futurystycznej wizji symbiozy człowieka z eksploratorem przeżyć iAm mógłby Finowi pozazdrościć Charlie Brooker, twórca serialu Czarne Lustro! O tym, że przyszło nam żyć w czasach – mówiąc językiem Zygmunta Baumana – płynnej inwigilacji nie trzeba nikogo przekonywać. Na własne życzenie otrzymujemy spersonalizowane reklamy od różnych podmiotów ekonomicznych, spowiadamy się z niemal wszystkich aspektów życia na portalach społecznościowych, powierzamy archiwizowanie korespondencji internetowemu gigantowi z Mountain View. Czy wyrzeklibyśmy się prywatności w zamian za ciągłe stymulowanie ośrodka przyjemności w mózgu? Nabierająca futurystycznego rozmachu opowieść Valtonena działa więc jak symulator terapii wstrząsowej, wprawiając czytelnika po lekturze w melancholię i nastrój kontemplacyjny. Pisarz nie oszczędza swoich bohaterów, co rusz kładąc na ich barkach problemy, z którymi mierzy się niemal każdy mieszkaniec rozwiniętych i rozwijających się krajów. Spektrum tych zagadnień jest doprawdy imponujące – konsumpcjonizm, cyberprzemoc, duchowość ponowoczesna, ochrona środowiska… Za zasadne można przyjąć założenie, że uniwersalny przekaz tej książki kumuluje się w dyskretnym ostrzeżeniu, aby nie tyle zrewidować własne przekonania i cele życiowe, co pomyśleć o każdym stworzeniu zamieszkującym naszą planetę z należnym mu szacunkiem.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Mam chusteczkę haftowaną

Nie potrafię odczepić się od polskich powieści.... Pani Hanna Greń napisała już sporo książek, a ja dopiero teraz trafiłam na to najnowsze "dzi...

zgłoś błąd zgłoś błąd