Warszawa i jej mieszkańcy w twórczości Franciszka Kostrzewskiego

Wydawnictwo: Arkady
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
sztuka

Współczesnemu miłośnikowi Warszawy rysunki Kostrzewskiego odsłonią autentyczny obraz społeczeństwa stolicy w XIX w., cały jego przekrój - od "beau-monde'u" i bogatej burżuazji do ludu rzemieślniczego i wyrobników nadwiślańskich - a wszystko to okraszone swoistym humorem, żartem trochę "z myszką", ale dzięki temu właśnie pełnym wdzięku i pogłębiającym autentyzm ukazanej przez artystę epoki.

źródło opisu: www.antykwariat.waw.pl

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

wioletowekruczki | 2016-11-24
Na półkach: Przeczytane, Bookcrossing

Album z przepięknymi czarno-białymi zdjęciami przedstawiającymi twórczość Franciszka Kostrzewskiego (1826-1911), polskiego malarza realistycznego i rodzajowego, ilustratora, rysownika satyrycznego i karykaturzysty. Kostrzewski wypracował sobie tylko właściwy, oryginalny styl prasowej ilustracji humorystycznej, często ujętej w rysunkowe cykle, uzupełniane tekstem w formie rozmowy przedstawionych osób. Ten rodzaj wypowiedzi artystycznej zdobył sympatię odbiorców i zagwarantował mu trwałą popularność na łamach warszawskich czasopism – „Tygodnika Ilustrowanego”, „Kłosów”, „Muchy”, „Wędrowca”, "Przyjaciela Dzieci", "Kuriera Świątecznego" i innych. Ilustrował także książki, m.in. Bolesława Prusa i Józefa Ignacego Kraszewskiego. Ciekawa postać, nowatorska twórczość (ilustratorstwo), bogata spuścizna. Polecam wszystkim interesującym się grafiką i historią sztuki, a zwłaszcza mieszkańcom i miłośnikom Warszawy.