Być jak Ignacy

Wydawnictwo: Rebis
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
9788380620759
Łukasiewicz, Ropa, Nafta

Wakacje na wsi pod Krosnem zamiast w Grecji wcale nie muszą być nudne! To może być wielka przygoda, w trakcie której osobiście poznasz sławnego wynalazcę i zajrzysz w głąb XIX wieku. A także do szybu, skąd wkrótce wytryśnie ropa naftowa. A potem spadniesz na lufę wielkiej armaty. I trzeba będzie zmierzyć się z dwoma tajemniczymi i groźnymi wysłannikami Rockefellera! Tomek i Majka są dzielni i...

Tomek i Majka są dzielni i przedsiębiorczy. Ale nie jest łatwo poradzić sobie z niebezpieczeństwem, nawet mając u boku Ignacego Łukasiewicza. Czy dadzą radę, czy na zawsze zagubią się wśród poplątanych ścieżek czasu?

źródło opisu: https://www.rebis.com.pl

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl

Marcin Dolecki | 2016-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2016

Czasami lubię sięgnąć po dobrze napisaną książkę dla dzieci. Powieść Romka Pawlaka przeczytałem w ciągu jednego wieczora.

Celem autora jest popularyzacja dokonań Ignacego Łukasiewicza (1822-1882), farmaceuty, pomysłodawcy konstrukcji lampy naftowej, jednego z pionierów przemysłu naftowego na ziemiach polskich oraz filantropa.
Głównymi bohaterami jest dwójka dzieci, rodzeństwo: Tomek i Majka. Akcja książki rozpoczyna się wraz z ich wakacyjnym wyjazdem do babci mieszkającej w Bóbrce.

Do głównych zalet pracy należą: sympatyczni bohaterowie, wartka akcja - z fascynującym mnie motywem podróży w czasie, plastyczne opisy, prosty, a przy tym elegancki język przekazu oraz znaczna liczba oraz różnorodność miejsc, do których trafiają bohaterowie. Świetnym uzupełnieniem tekstu są kolorowe ilustracje Wiesława Skupniewicza.
Autor zawarł w tekście sporą liczbę istotnych informacji o Łukasiewiczu oraz życiu w XIX-wiecznej Galicji. Warto podkreślić, że Łukasiewicz wykopał pierwszą na świecie...

VioletS | 2018-03-24
AnnaSikorska | 2017-10-15