0 (0 ocen i 0 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
0
7
0
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
22992812
kategoria
czasopisma
język
polski
dodał
Mateusz Wilk

Rok 2016 przynosi kilka rocznic, które mocno odcisnęły się w powojennej historii Polski. Najbardziej pamiętna z nich przypomina o poznańskim buncie z czerwca 1956 r. i burzliwym Październiku, który doprowadził do pierwszej od ponad dekady tak daleko idącej zmiany w systemie władzy. Zakończył się stalinowski totalitaryzm, zmniejszyła się znacząco skala represji, poszerzyła się przestrzeń...

Rok 2016 przynosi kilka rocznic, które mocno odcisnęły się w powojennej historii Polski. Najbardziej pamiętna z nich przypomina o poznańskim buncie z czerwca 1956 r. i burzliwym Październiku, który doprowadził do pierwszej od ponad dekady tak daleko idącej zmiany w systemie władzy. Zakończył się stalinowski totalitaryzm, zmniejszyła się znacząco skala represji, poszerzyła się przestrzeń swobody. Trwała demokratyzacja jednak nie nastąpiła. W tym numerze „CzasyPisma” spoglądamy na niektóre śląskie konteksty roku 1956. Adriana Dawid szkicuje obraz październikowych przemian na Górnym Śląsku. Jarosław Neja ukazuje wydarzenia rewolucji w Budapeszcie z katowickiej perspektywy. Tomasz Kurpierz opisuje pozytywny epizod załamania się projektu kolektywizacji rolnictwa, zaś Adam Dziuba przygląda się negatywnej przemianie – postępującemu od 1957 r. odwrotowi od tzw. zdobyczy Października w lokalnej prasie.

Przypominamy też nie tylko to, co działo się 60 lat temu, ale i wydarzenia o dekadę wcześniejsze i o dekadę i dwie późniejsze. Rok 1946 dość słabo obecny jest jako moment przełomu w pamięci o powojennej Polsce. Tymczasem był to rok ważkich wydarzeń w sferze politycznej i społecznej: referendum, początek kampanii przed wyborami do Sejmu Ustawodawczego, zamieszek antykomunistycznych z okazji święta 3 Maja. Te wydarzenia w skali górnośląskiej przypominają kolejne artykuły – Dariusza Węgrzyna, Adama Dziuby i Kamila Dworaczka. Z rokiem 1946 wiąże się też tragiczny koniec żołnierzy z oddziału Henryka Flamego „Bartka”. O odnalezieniu ich szczątków opowiada prof. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

Także rok 1966 mocno zaznaczył się w dziejach PRL, przede wszystkim jako odsłona konfliktu na linii państwo – Kościół katolicki. Tłem sporu było Milenium Chrztu Polski i obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego. Kornelia Banaś odsłania jedną ze scen tego sporu na przykładzie ośrodka pielgrzymkowego w Piekarach Śląskich. Grzegorz Bębnik z kolei ukazuje, jak kreowana przez władze mitologia powstań śląskich wplotła się w państwowe obchody Tysiąclecia. Łucja Marek przedstawia sosnowiecki epizod konfliktu państwo – Kościół, który rozegrał się jednak dopiero w 1967 r.

W czerwcu 1976 r. Polską wstrząsnęły wystąpienia robotnicze m.in. w Radomiu i Ursusie. O tym, co działo się w tym czasie w par excellence robotniczym Górnośląskim Okręgu Przemysłowym pisze Bogusław Tracz. W województwie katowickim do protestów nie doszło, odbyły się za to największe w skali kraju wiece poparcia dla Edwarda Gierka.

I tym razem w „CzasyPiśmie” pomieściliśmy artykuły dotykające nieraz mocno odległych od siebie momentów górnośląskiej przeszłości. Swoiste spojrzenie z lotu ptaka na specyfikę naszego regionu przynosi wywiad z prof. Andrzejem Chwalbą z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przypominamy też postać ewangelickiej diakonisy Matki Ewy Tiele-Winckler, żydowskiego artysty rodem z Koźla – Heinricha Tischlera, opisujemy też pięć osób dość przypadkowo uwikłanych w dzieje obozu w Świętochłowicach-Zgodzie. Zaś Tadeusz Denkowski opowiada o swojej konspiracyjnej aktywności w antykomunistycznej organizacji „Kraj”. Przyczynek do opisu poziomu wykształcenia funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa przynosi artykuł Anny Badury pod znamiennym tytułem „Krutka brutka”. Również w tym numerze tekstom towarzyszy bogata warstwa ilustracyjna, m.in. za sprawą zdjęć Grupy Fotograficznej KARBON oraz fotoreportażysty Stanisława Jakubowskiego.

 

źródło opisu: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/czasypismo/36142,...(?)

źródło okładki: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/czasypismo/36142,...»

pokaż więcej

Brak materiałów.

Mogą Cię również zainteresować

 • Erhard Loretan. Ryczące ośmiotysięczniki
 • Po piśmie
 • Virion 3. Adept
 • Podaruj mi jutro
 • Wiedźmie drzewo
 • Kiedy zapada mrok
 • Znikający stopień
 • Kat Wolfe prowadzi śledztwo
 • Syn wiedźmy
 • Współlokatorzy
 • Najwyższa sprawiedliwość
 • Jaga
 • Serotonina
 • Gliniany most
 • Dlaczego mamusia przeklina. Rozterki wkurzonej mamy
 • Światła wojny
Erhard Loretan. Ryczące ośmiotysięczniki
Erhard Loretan , Jean Ammann

7,48 (21 ocen i opinii)
Po piśmie
Jacek Dukaj

7,8 (5 ocen i opinii)
Virion 3. Adept
Andrzej Ziemiański

8,18 (11 ocen i opinii)
Podaruj mi jutro
Ilona Gołębiewska

8,63 (24 ocen i opinii)
Wiedźmie drzewo
Tana French

5,64 (11 ocen i opinii)
Kiedy zapada mrok
Jaume Cabré

6,88 (8 ocen i opinii)
Znikający stopień
Maureen Johnson

8 (9 ocen i opinii)
Kat Wolfe prowadzi śledztwo
Lauren St John

8 (1 ocen i opinii)
Syn wiedźmy
Kelly Barnhill

7,29 (17 ocen i opinii)
Współlokatorzy
Beth O'Leary

8,05 (186 ocen i opinii)
Najwyższa sprawiedliwość
Michael Hjorth Hans Rosenfeldt

7,89 (9 ocen i opinii)
Jaga
Katarzyna Berenika Miszczuk

8,1 (63 ocen i opinii)
Serotonina
Michel Houellebecq

7,59 (27 ocen i opinii)
Gliniany most
Markus Zusak

7,33 (3 ocen i opinii)
Dlaczego mamusia przeklina. Rozterki wkurzonej mamy
Gill Sims

6,13 (8 ocen i opinii)
Światła wojny
Michael Ondaatje

6 (5 ocen i opinii)
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
  Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 191
Mateusz Wilk | 2016-11-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 sierpnia 2017
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Na półkach
pokaż wszystkie
zgłoś błąd zgłoś błąd