Franz Kafka. Proces

Okładka książki Franz Kafka. Proces Marek Pieczara
Okładka książki Franz Kafka. Proces
Marek Pieczara Wydawnictwo: Dom Wydawniczy „JOTA” Seria: Przewodnik po lekturach językoznawstwo, nauka o literaturze
46 str. 46 min.
językoznawstwo, nauka o literaturze
Przewodnik po lekturach
Dom Wydawniczy „JOTA”
1991-01-01
1991-01-01
46 min.
proces

"Proces" Franza Kafki to powieść, która od lat fascynuje i porusza czytelników na całym świecie. Choć jej interpretacja jest wieloznaczna, a sama historia budzi wiele pytań, nie sposób zaprzeczyć jej literackiej wartości i sile oddziaływania.

Jednym z największych atutów "Procesu" jest jego niezwykły klimat. Kafka tworzy atmosferę absurdu i surrealizmu, w której granice między rzeczywistością a snem zacierają się, a codzienność staje się koszmarem. Uczucie niepewności i zagrożenia towarzyszy czytelnikowi od pierwszej do ostatniej strony.

Kolejnym atutem powieści jest jej głębia psychologiczna. Kafka mistrzowsko ukazuje zagubienie i lęk człowieka w obliczu niezrozumiałej i wszechmocnej władzy. Józef K., główny bohater "Procesu", staje się ofiarą bezdusznego systemu, który nie daje mu żadnych szans na obronę.

Warto również zwrócić uwagę na znakomity styl Kafki. Pisarz operuje językiem precyzyjnym i metaforycznym, a jego zdania są pełne napięcia i niedopowiedzeń. "Proces" to nie tylko wciągająca historia, ale również literacki kunszt na najwyższym poziomie.

"Proces" to powieść wyjątkowa i niepowtarzalna. Nie jest to łatwa lektura, ale z pewnością warta poświęconego jej czasu. Książka Kafki skłania do refleksji nad naturą władzy, kondycją ludzką i sensem życia.

"Proces" to jedna z najważniejszych powieści XX wieku, która wywarła ogromny wpływ na literaturę i kulturę.
Książka Kafki została przetłumaczona na wiele języków i doczekała się wielu adaptacji filmowych i teatralnych.
"Proces" to lektura obowiązkowa dla miłośników literatury modernistycznej i egzystencjalnej.
Jeśli szukasz książki, która poruszy Cię do głębi i zmusi do refleksji, "Proces" Franza Kafki jest właśnie dla Ciebie.

Ciągle powraca pytanie co to jest , na pierwszy rzut oka prekursor Samuel Beckett, ale nie, wstęp do Zamek? Nie wiem , proza najwyższych lotów.

"Do Towarzystwa Thule, które tworzyło NSDAP oraz promowało Adolfa Hitlera należeli min.: Hermann Hesse, Carl Jung, Lenin, Trocki, Franz Kafka, Rudolf Steiner itd."
Constance Cumbey : "Ukryte zagrożenia tęczy."

Constance Cumbey : "Ukryte zagrożenia tęczy."

Niezła biurokracja, te kancelarie zabawne. Zapewne autor miał swoją ukrytą interpretację na to, nie poznałam jaką.

Kto nie czytał Procesu Kafki ten nigdy prawdziwie nie czuł niesprawiedliwości, zagubienia w biurokracyjnych szponach i własnej psychice człowieka. Lektura obowiązkowa każdego książkofila :)

Nie pamiętam czy przeczytałem "Proces" jako lekturę za szkolnych lat, ale jeśli tak, to jestem pewien, że niewiele z tej lektury wyniosłem. Jak czytało mi się to w dojrzałym wieku?
Zanim przejdę do własnej interpretacji treści, muszę powiedzieć coś o jej formie. Początek był ciekawy, zachęcał do czytania, jednak środek wymęczył mnie tak bardzo, że ledwo miałem siły na ostatnie (a przecież najważniejsze) sceny w książce. Dramat środka kręci się wokół bezradności Józefa K. – ja rozumiem, że trzeba było ją przedstawić i dać wyraz jej mocy, no ale błagam – nie tak, aby odebrać moc czytelnikowi! Bezradność głównego bohatera można było pokazać krócej i dobitniej, co skróciłoby książkę o co najmniej połowę – i być może pozwoliłoby to większej liczbie czytelników ją przeczytać, a nawet zinterpretować (zamiast natychmiastowo odkładać z wytchnieniem).
Względem znaczenia, nie uważam, aby interpretacja "pod autora" była jedyną słuszną. Taki mam pogląd na sztukę i tym się w jej odbiorze kieruję. Zastanawiałem się nad tym, czy aby scena w katedrze nie jest kluczem do zrozumienia, metaforą, która wyjawi mi prawdę. Ale nie... w zasadzie to tylko alegoria, inny przykład "procesu". Potwierdza się to, jeśli zwrócimy uwagę na oba zakończenia. Jaki więc morał mogę wyciągnąć z tej książki? Że nie dana będzie nam wiedza i sprawiedliwość, mimo usilnych starań? Na to wygląda. Czy więc warto o to zabiegać? Z „procesu” wynika, że nie – że szkoda na to czasu (zwrócić trzeba uwagę na negatywne zakończenie tak historii K., jak i wieśniaka).
Jak więc ocenić książkę, która mi się dłużyła i z której przesłaniem się nie zgadzam? Doceniam język, ganię lanie wody, przyklaskuję idei niesienia morały poprzez powieść, lecz wyśmiewam jego treść.

W moje ręce trafił "Proces, Wyrok" Franza Kafki i należy przy tym podkreślić, iż jest to niewątpliwie dzieło sztuki. Proces to jedno opowiadanie, w którym autor wyraźnie porusza kwestię wszechobecnej nawet w obecnych czasach biurokracji. Bohater opowiadania próbuje przebić się przez przysłowiowy mur biurokracji, aby zakończyć swoją mękę. Poznaje przy tym wiele osób, które zrezygnowane bezradnością wobec opieszałości działania wymiaru sprawiedliwości oddają ostatnie swoje pieniądze na adwokatów, aby tylko ich niekorzystna sytuacja zmieniła się na lepsze. Widząc bezskuteczność adwokatów, oraz sądownictwa postanawia bronić się sam. Koniec końca w pseudo procesie zostaje zamordowany. Drugi rozdział to reszta pozostałych często, krótkich opowiadań, w których często przewija się tematyka ludzkich osądów. Pomimo tego, że książkę samą w sobie czyta się nawet przyjemnie, to jej treść i sens ma wiele do życzenia. Zawiera w sobie treści paradoksalne , jak i ekspresyjne.

Zakręcona, zaburzająca zdrowy rozsądek, gdzie często wewnętrzne "ja" krzyczy - "to niemożliwe"!!!!

"Proces" w liceum wydawał mi się świetną lekturą, dlatego sięgnęłam po nią ponowie...jednak chyba gusta się zmieniają bo nie odkryłam "dawnej magii".

Co z tego że wielka jak nudna.

Co z tego że wielka jak nudna.

• Lektury
  • Lektury szkolne (Liceum)
  • The Rory Gilmore Reading Challenge
  • Koniecznie🔥