Świetlista dolina

Tłumaczenie: Dagmara Chojnacka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Valley of Light
życie, harmonia, ludzie

Północna Georgia, rok 1948, spokojna wiejska społeczność. Na tym tle rozgrywa się historia młodego wędrowca prześladowanego przez wspomnienia wojny. Prosty i niewykształcony ma jednak prawość serca i mistyczny dar kojącego wpływu na życie ludzi, z którymi styka go los.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2004.

allison | 2012-05-29
Przeczytana: 28 maja 2012

Piękna, wzruszająca i na długo pozostająca w pamięci opowieść o młodym weteranie wojennym i mieszkańcach tytułowej Świetlistej Doliny, którą bohater odwiedza podczas wędrówki.

Zaledwie dwudziestoośmioletni Noe ma za sobą bolesne przeżycia, których wspomnienia dręczą go nie tylko podczas nocnych koszmarów. W czasie drugiej wojny światowej walczył w piechocie wyzwalającej niemieckie obozy koncentracyjne. Przerażające obrazy z Dachau i śmierć kolegów z kompanii prześladują go na tyle często, że życie nieraz staje się dla niego udręką. Ucieczką od traumatycznych doświadczeń jest dla bohatera samotna wędrówka i przede wszystkim wędkowanie, które od dzieciństwa jest jego pasją.

Noego można nazwać zaklinaczem ryb, gdyż potrafi wyczuć instynktownie, gdzie warto zarzucić wędkę. Nawet w miejscach powszechnie uznawanych za bezrybne, bohater potrafi złapać na haczyk niewiarygodnie wiele byczków i jesiotrów.

O Świetlistej Dolinie Noe dowiaduje się od innego zapalonego wędkarza. Trafia tam...

dzosefinn | 2012-09-02
Przeczytana: 28 sierpnia 2012

'Świetlista dolina' to urocza i bardzo barwna opowieść o życiu - o tym prawdziwym, płynącym swoim rytmem, bez happy-endów z pierwszego lepszego romansidła.
Historia sprawia, że czytelnik chce choć jeden dzień spędzić w Świetlistej dolinie. Zrobić w przydrożnym sklepie zakupy, wesprzeć Adę i Howarda w trudnych chwilach, czy po prostu usiąść nad wodą i złowić dużo bassów na kolację.
Historia wbrew pozorom jest napisana trudnym językiem, lecz opisane piękno przyrody, barwne i wyraziste postacie sprawiają, że to schodzi na dalszy plan. Niestety typografia bardzo kuleje, literki zbyt małe, oczy niestety bardzo szybko się męczyły. Mimo tego, z pewnością w do niej powrócę.

książek: 2085
Aneczka | 2013-03-03
Przeczytana: 02 marca 2013

Akcja tej niezwykłej powieści toczy się w północnej Georgii w 1948 roku w tytułowej Świetlistej Dolinie. Miejscu magicznym i wyjątkowym, którego mieszkańcy borykają się każdego dnia głównie ze wspomnieniami z czasów drugiej wojny światowej, w której większość z nich brała osobiście udział lub kogoś straciła na polu walki. Dodatkowo cechuje ich chęć niesienia pomocy każdemu człowiekowi będącemu w potrzebie.

Główny bohater Noe Locke jest jakby istotą nie z tego świata. Niebywale prostą, a nawet można by rzec ograniczoną umysłowo, niewykształconą, ale posiadającą obok tego liczne walory, jak dobroć, współczucie, brak materializmu. Jest wędrowcem nie zatrzymującym się w żadnym miejscu dłużej niż jeden dzień. Po dotarciu do Świetlistej Doliny wyjątkowo spędza w niej tydzień, poznaje ludzi, z którymi łączy go intrygująca nić porozumienia, poczuł spływający nań spokój tego miejsca.

Noe ma zaledwie dwadzieścia osiem lat, a już niesie ze sobą wspomnienia okrutnej wojny, wielu więźniów...

sagatas | 2016-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Powieść zwyczajna i w tej zwyczajności wyjątkowa. Rozgrywa się w aurze spokoju, harmonii i swego rodzaju magi. Żałuje tylko, że jest tak krótka..a może w tym właśnie tkwi sekret jej wybitności? Tak jak dla wędrowca świetlista dolina jest krótkim przystankiem, tak dla czytelnika ta książka jest chwilową podróżą nad brzeg nieznanej rzeki zagłębioną w ludzką codzienność mieszkańców pobliskiej wioski.. :)

Karolina | 2011-07-21
Na półkach: Własne., Ulubione, Przeczytane

Wracające wspomnienia z wojny, widziane w spotkanych osobach, każdy kogoś przypominał... Wędrowny rybak, mający dar - do łowienia ryb oraz "dar kojącego wpływu na ludzi, z którymi styka go los".
Ciekawa, wciągająca od pierwszych stron. Zachowana dbałość o szczegóły, napisana tak dokładnie, że bez problemu mogłam wyobrazić sobie opisane miejsca i postacie.

golciax | 2016-04-18
Przeczytana: marzec 2016

Wciągająca, krótka historia, którą "łyka się" w jeden wieczór. Delikatna, słoneczna, spokojna. Choć porusza tematykę II wojny światowej, to nie przytłacza. Zdecydowanie polecam.

weeshnia | 2016-03-21
Szczypta_Kasi | 2015-04-22