Jaka to gwiazda?

Okładka książki Jaka to gwiazda? Susane Dambeck
Okładka książki Jaka to gwiazda?
Susane Dambeck Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza MULTICO Seria: Mój Pierwszy Przewodnik astronomia, astrofizyka
astronomia, astrofizyka
Mój Pierwszy Przewodnik
Oficyna Wydawnicza MULTICO
2013-01-01
2013-01-01
Maria Skalska

Mini – książka, która łatwo mieści się w ręce – to podręczny, minimalistyczny przewodnik po naszym niebie. A niebo fascynuje – zwłaszcza gwiazdy. Niebo pełne gwiazd jest niesamowite. Zazwyczaj większość z nas kojarzy Wielki Wóz i Mały Wóz. Tymczasem na niebie pełno jest różnych gwiazdozbiorów, są one prawie zawsze widoczne i są fascynujące. Książka zachęca przede wszystkim do domowych obserwacji. Można tu wyczytać, jakie warunki są najlepsze do obserwacji nieba, jakich przyrządów amatorskich można używać, co obserwujemy w gwiazdozbiorach. Ważne jest miejsce, z którego dokonuje się obserwacji, ważne jest też, żeby różnego rodzaju sztuczne oświetlenie (uliczne latarnie, reklamy świetlne, oświetlenie ogrodowe) nie przeszkadzały w obserwacjach.
Książka podzielona jest na trzy części: opisuje gwiazdozbiory prawie zawsze widoczne na niebie, dalej gwiazdozbiory nieba zimowego i gwiazdozbiory nieba letniego i zodiakalne. Wędrówkę po niebie rozpoczyna najbardziej popularne konstelacje: Wielki i Mały Wóz. Dalej są Kasjopeja, Andromeda, Pegaz, Perseusz , Wielki Pies i Mały Pies.
Krótki i rzeczowy opis zawiera praktyczne wskazówki, jak znaleźć dany gwiazdozbiór na niebie, czym się kierować w poszukiwaniach. Przy każdej konstelacji opisana jest jakaś ciekawostka pod hasłem: Popatrz w niebo! Ciekawą częścią książki jest opis Układu Słonecznego.

Bardzo podstawowe, wręcz szczątkowe informacje. Ale wydaje mi się, że idealne dla początkujących. Jowisz jednak to postać z mitologii rzymskiej, a nie greckiej (Zeus). Na Księżycu chyba jest woda, tylko że nie w postaci płynnej. Uważam, że w dzisiejszych czasach - Elona Muska - nauka astronomii w szkołach powinna być poszerzona, a nie szczątkowa. Osobiście mam sentyment do gwiazdozbioru Bliźniąt, który nie wiem czemu zawsze kojarzy mi się ze skorpionem, w przeciwieństwie do gwiazdozbioru Skorpiona.

Dodaj cytat z książki Jaka to gwiazda?