Wulkany

Tłumaczenie: Andrzej Machalski
Seria: Patrzę. Podziwiam. Poznaję.
Wydawnictwo: Arkady
Volcano
832133735X
Grzegorz

Oto oryginalna i zachęcająca do studiowania książka o gwałtownych erupcjach i wstrząsach, które kształtują naszą planetę. Wspaniałe, kolorowe fotografie wypływów lawy i chmur popiołu, a także ciekawe trójwymiarowe modele przedstawiają jedyny w swoim rodzaju widok wulkanów i trzęsień ziemi, poczynając od sił, które je uruchamiają, aż do zniszczeń nimi spowodowanych. Zobacz potoki czerwonej,...

Zobacz
potoki czerwonej, gorącej lawy, najwcześniejsze sejsmografy, skały, które pływają na wodzie, stawy z bulgocącym mułem, wybuch wulkanu na jednym z księżyców Jowisza.

Dowiedz się
że zwierzęta mogą przeczuwać trzęsienie ziemi, co powoduje fontannę ognia, jak budynki zabezpiecza się przed trzęsieniem ziemi, gdzie trzeba chronić się podczas trzęsienia ziemi, dlaczego ziemia drży.

Poznaj
zasadę skali Mercalliego, jak powstają nowe wyspy, dlaczego piaski plaż hawajskich są czarne, jak wulkany oddziałują na warstwę ozonową, co powoduje eksplozję magmy, co to jest chmura piroklastyczna i wiele, wiele więcej.

źródło opisu: Arkady, 1995

źródło okładki: Zdjęcie autorskie