Nienaruszalność żywego organizmu

The Integrity of the Body. A Discusion of Modern Immunological Ideas
immunologia, genetyka, biochemia
zdrowie, medycyna
Grzegorz

Książka niniejsza jest próbą nowego spojrzenia na zjawiska odporności. Wykraczając poza klasyczne ujęcie odporności, jako obrony przed chorobami zakaźnymi, autor - w oparciu o osiągnięcia współczesnej biochemii i genetyki - szkicuje rolę procesów immunologicznych w kształtowaniu się indywidualności biologicznej organizmu. Prezentowana w książce burnetowska teoria doboru klonalnego, w nowy sposób przedstawiająca mechanizmy odpornościowe, stanowi przewrót w dotychczasowych poglądach na wiele podstawowych zagadnień w biologii i medycynie; m.in. daje klucz do zrozumienia mechanizmu wielu chorób, naukowego ujęcia zjawisk przeszczepiania tkanek i nawet procesów starzenia się ustroju.

Trudno dziś jeszcze ocenić, jakie będą wszystkie wnioski z teorii Burneta; w każdym razie ta rewolucyjna koncepcja otwiera nowe perspektywy w badaniu wielu ważnych problemów współczesnej biologii.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1965

źródło okładki: Zdjęcie autorskie