Inflacja

Wydawnictwo: Fijorr Publishing
838981242x
biznes, finanse

Stosunkowo mało znana, ale na pewno najważniejsza książka wybitnego ekonomisty amerykańskiego (Ekonomia w jednej lekcji) Henry edgo Hazlitta. Nigdy dotąd nikt nie wyjaśnił mechanizmu inflacji i nie uświadomił jej szkodliwości w sposób równie przystępny i precyzyjny, co Hazlitt. Jest to niewątpliwie jedna z najmocniejszych pozycji z repertuaru Fijorr Publishing. Większość polskich ekonomistów traktuje inflację jako dobro samo w sobie. Coś, co nam pomaga w rozwoju gospodarczym. Nawet wybitni znawcy polityki monetarnej, prof. prof. Balcerowicz, Beksiak czy Winiecki nie mają zastrzeżeń do tego, że bank centralny zakłada sobie cel inflacyjny w wysokości 2,5 procent rocznie. Pamiętajmy jednak że cel 2,5 procent rocznie, to w skali jednego pokolenia (ok. 30 lat) co najmniej połowa. Ten skromny kompromis na rzecz monopolizacji polityki monetarnej i poddanie jej subiektywnym decyzjom jednostek powoduje zniknięcie z naszych kont, lokat, funduszy emerytalnych połowy zasobów. Czy wiedząc o tym, że z 500 tys. zł jakie zgromadziliśmy w pocie czoła na swoją emeryturę ktoś (rząd) ukradł nam w majestacie prawa 250 tys. złotych, nadal tak chętnie godzić się będziemy na niewielki cel inflacyjnya Problem w tym, że my o tym rabunku nie wiemy. Większość przedstawicieli mediów, polityków, ekonomistów, ba nawet sami monetaryści nie rozumieją mechanizmu inflacji. Na polskich uczelniach uczy się studentów ekonomii, że inflacja to wzrost cen, a w TVN 24 czy TVP1 mówi, że rosnące ceny ropy naftowej napędzają nam inflację. Skąd przeciętny człowiek ma wiedzieć, czym jest inflacja i jak groźne jest to zjawisko. Ludwig von Mises uważał inflację za przyczynę większości wojen. (fragment Od Wydawcy)

Krzysztof1993 | 2016-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Henry Hazlitt popularność zawdzięcza bardzo przystępnej książce swojego autorstwa pt. „Ekonomia w jednej lekcji”. „Inflacja. Wróg publiczny nr 1” to mniej znana pozycja, niemniej porusza bardzo ważny problem. Polityka pieniężna bowiem jest najważniejszym działem gospodarki. Jeśli stabilność pieniądza zostanie zachwiana, to procesy gospodarcze ulegną częściowemu, a w skrajnych przypadkach nawet całkowitemu zastopowaniu. Amerykański uczony przybliżył głównie niszczącą inflację niemiecką z początku lat 20 XX wieku, obalając równocześnie błędne założenia keynesistowskie.

Przeto ja wskaże w punktach największe wady inflacji (głównie własne przemyślenia):

1. Pierwszym ogniwem prowadzącym do wzrostu gospodarczego jest oszczędność. Aby zainwestować, pierw trzeba oszczędzić. Myślę, że nikt temu nie zaprzeczy. Inflacja jednak skutecznie do tego zniechęca. W Polsce istnieje tzw. cel inflacyjny (2,5%), ustalany przez Narodowy Bank Polski. Jeśli bank centralny będzie realizował ten cel, to...

Wojciech | 2013-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Ciekawa pozycja w dorobku Hazlitta. Dla rozpoczynających przygodę z ekonomią może okazać się nieco trudna do przyswojenia ze względu na niektóre pojęcia i sformułowania. Na problem ten mogą napotkać m.in. podczas analiz danych oraz różnic pomiędzy szkołą austriacką a innymi monetarystami (np. szkołą Chicagowską czy Keynesistami).
Książka składa się z dwóch części: podejścia ogólnego do inflacji oraz inflacji z bliska. W pierwszej części jak sama nazwa wskazuje autor przytacza podstawowe pojęcia i problemy dotyczące problemu. Więc z kolei bardziej obytym czytelnikom w tematyce wolnorynkowej może wydawać się nieco "senna". Druga część jest już bardziej rozbudowana jeśli chodzi o omawiane zagadnienie. Więc w dalszej części mini-recenzji przedstawię co można w niej znaleźć.

Autor często przedstawia i analizuje historię. Dokładniej jaki wpływ miały wydarzenia na przyszłe ukształtowanie polityki rządów oraz jaki jest jej wpływ na gospodarkę. Z ważniejszych wydarzeń przedstawionych w...

książek: 2045
SEKAi | 2016-01-01