Inflacja. Wróg publiczny nr 1

Fijorr Publishing
2007-01-01
2007-01-01
838981242X

Ostrzeżenie przed Niewidzialnym Niszczycielem Gospodarki: "Inflacja. Wróg publiczny nr 1" Henry'ego Hazlitta

W świecie pełnym zawiłych teorii ekonomicznych i politycznych narracji, "Inflacja. Wróg publiczny nr 1" staje się niezbędnym kompasem dla tych, którzy pragną zrozumieć mechanizmy inflacji i jej niebezpieczeństwa. Henry Hazlitt, znany z klasycznej "Ekonomii w jednej lekcji", w sposób wyjątkowo przystępny i precyzyjny analizuje wpływ inflacji na gospodarkę i życie codzienne obywateli.

W tej zaskakująco aktualnej publikacji Hazlitt odkrywa przed czytelnikiem prawdziwe oblicze inflacji, która często jest bagatelizowana przez ekonomistów i polityków. Autor nie tylko demaskuje mit o korzyściach płynących z inflacji, ale również uświadamia czytelnikowi szkodliwe skutki tego zjawiska na długą metę.

Jednym z najbardziej poruszających aspektów książki jest krytyka współczesnej polityki monetarnej, która często przyjmuje inflację jako akceptowalny element rozwoju gospodarczego. Hazlitt wyraźnie pokazuje, jak cele inflacyjne narzucane przez banki centralne prowadzą do stopniowego wykradania oszczędności obywateli, niszcząc ich zdolność do planowania finansowego na przyszłość.

Porządny kawał literatury ekonomicznej o inflacji, ale Henry Hazlitt to klasa sama w sobie, więc ciężko było spodziewać się czegoś innego.

"Inflacja. Wróg publiczny numer 1" to jedna z klasycznych pozycji obrazująca pogląd austriackiej szkoły ekonomii na inflację. Autor stara dotrzeć się do szerszego grona odbiorców tłumacząc również podstawowe pojęcia z zakresu ekonomii, a dalej przechodzi do rozważań na temat inflacji. Pokazuje jak złożony jest to problem oraz, jak jeszcze bardziej utrudnić próbują go politycy i środowiska szkoły neokeynesowskiej, której autor jest zdecydowanym przeciwnikiem. Przedstawione są różne sposoby "walki" z inflacją oraz ich wady i zalety. Głównym punktem staje się po prostu zapobieganie wywoływaniu jej, a bardziej ograniczenie działań, które ewidentnie ją wywołują (jak np. dodruk pieniądza). Należy zauważyć, że opisane bogato są również skutki spadku wartości pieniądza oraz zwiększenia jego ilości w obiegu, między innymi na przykładzie hiperinflacji w Niemczech.
Moim osobistym zdaniem jest to książka, z którą warto się zapoznać.

Bardzo dobra pozycja pokazująca pełny obraz inflacji. Dzisiejsza inflacja w Polsce niczym się nie różni od tych widzianych w przeszłości w innych krajach. Wiele mechanizmów nadal jest tych samych - dodruk, sztuczne zaniżanie stóp i pozorna bezradność polityków. Druga część trochę trudniejsza do przyswojenia dla ekonomicznego laika. Jeśli ktoś miałby przeczytać jeden rozdział to polecam rozdział 8 "Lekarstwo na inflację". Przedstawia cały mechanizm w pigułce.
Trzeba również brać poprawkę na to, że dane dotyczą USA sprzed 50 lat. Niemniej warta przeczytania.

Powiedzieć, że w dzisiejszych czasach ta książka jest niezwykle aktualna, to jak nic nie powiedzieć. Jednakże, po jej przeczytaniu czytelnik nabiera przekonania, że jej treść, a zwłaszcza ostrzeżenia powinny być pojęte nie w trakcie kryzysu inflacyjnego, a w trakcie dobrej koniunktury aby zrozumieć, że zwiększanie podaży pieniądza zawsze będzie rodziło niszczące konsekwencje, nawet jeżeli krótkoterminowo wszystko wygląda dobrze. Moim zdaniem świetnie się zazębia z "Ekonomią w jednej lekcji", również zresztą autorstwa Hazzlita.

Bardzo ciekawa książka pokazująca różne aspekty inflacji i jej przyczyny.

Bardzo ciekawa książka pokazująca różne aspekty inflacji i jej przyczyny.

Autor podważa sofizmaty i utarte "prawdy" keynesowskiej ekonomii głównego nurtu i monetaryzmu na temat inflacji, włącznie z definiowaniem jej w inny sposób. Wiele postawionych tez skłania do myślenia. Po przeczytaniu całości pozostałem jednak z wrażeniem, że w dużej mierze był to manifest autora, a nie naukowa argumentacja. Nieporozumieniem byłoby odmówić Autorowi przedstawienia danych na poparcie swoich hipotez, jednak w mojej opinii czynił to zbyt rzadko lub, co gorsza, w sposób wybiórczy jedynie w chwilach, gdy dane potwierdzały hipotezy. W innych miejscach pozostawiał sobie prowadzenie "energicznego" wywodu i dyskredytowania innych nurtów ekonomii "gorącymi" zdaniami.

Warto zwrócić uwagę, że książka ta została pierwotnie wydana w 1976. Nikomu nie trzeba uświadamiać, jak wiele pod względem gospodarczym się od tego czasu wydarzyło, również w świecie myśli ekonomicznej. Mimo to treści zawarte w książce wciąż w zdecydowanej większości pozostają aktualne. Wbrew zapewnieniom ze Wstępu, odradzałbym tę pozycję osobom bez wykształcenia ekonomicznego lub więcej niż podstawowej wiedzy ekonomicznej. W wielu fragmentach Autor pisze o sprawach trudnych, używając skrótów myślowych, co dla niezaprawionego w bojach czytelnika może oznaczać lekturę nie do końca zrozumiałą, a przez to żmudną i nie bardzo wartościową lub, co gorsza, mógłby niektóre treści przyjąć za prawdziwe, a te, jak wspomniałem, wymagają krytycznego spojrzenia i skonfrontowania ich również z innymi nurtami ekonomicznymi.

Inflacja jest pojęciem trudnym, jak niemal wszystkie w ekonomii. Jej szczególne powiązanie z polityką, sprawami społecznymi, rewolucjami i wieloma innymi aspektami życia sprawia, że, jak cała zresztą ekonomia, jest przedmiotem wielu badań, hipotez... I to sprawia, że ekonomia jest fascynująca. Trudność w dotarciu do prawdy. Nie zmienia to faktu, że czytanie takich pozycji być może nie tyle do niej zbliża, co pozwala wyrobić sobie jakiś pogląd, przypuszczenie co do mechanizmu działania, podstawowe zrozumienie - a to, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy inflacja znów rozpala, już bardzo dużo, by nie dać się manipulować politykom, ekonomistom i innym ludziom, którzy często wypowiadają się na tematy, których w istocie nie rozumieją nawet w elementarnym stopniu. "Masz prawo do własnej opinii, ale nie masz prawa do własnych faktów (D. P. Moynihan)".

Autor bardzo dobrze opisuje na czym polega oraz czym jest mechanizm inflacji.
Warta poświęcenia kilku poranków :)

Autor bardzo dobrze opisuje na czym polega oraz czym jest mechanizm inflacji.
Warta poświęcenia kilku poranków :)

Inflacja w pigułce. Bardzo ponadczasowa.

Inflacja w pigułce. Bardzo ponadczasowa.

Książka skupia się na jednym, pozornie znanym zagadnieniu, jakim jest inflacja. Autor przedstawia powody jej powstawania oraz skutki, które ona powoduje. W książce znajdziemy dość szczegółowo opisaną, bodajże najsłynniejszą hiperinflację w historii - upadek niemieckiej marki w latach 1919-1923.

Choć pierwsze wydanie książki zostało opublikowane w latach 70-tych, zaskakuje swoją aktualnością. Henry Hazlitt dobrze przewidział konsekwencje proinflacyjnych działań rządów, które nieustannie dążą do deprecjacji waluty.

Życzyłbym sobie, aby chociaż podstawowe informacje zawarte w tej pozycji, były podstawową wiedzą każdego dorosłego obywatela.

• Ekonomia
  • Finanse