Państwo Islamskie. Narodziny nowego kalifatu?

Wydawnictwo: Difin
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
popularnonaukowa
youstyna

Książka zawiera analizę podstawowych faktów związanych z powstaniem i ewolucją grupy terrorystycznej działającej na terytorium Iraku i Syrii, zwanej „Państwem Islamskim”. Autor poddaje analizie zarówno teologiczne (islamistyczne, dżihadystyczne) uzasadnienie aktywności wspominanej grupy, jak też środki i metody działalności wykorzystywane przez jej członków oraz przykłady aktywności (na Bliskim Wschodzie i poza nim). Głównym celem autora jest zrozumienie i odtworzenie modus operandi grupy. Książka oferuje wgląd w najistotniejsze kwestie z tym problemem związane, a więc: rekrutacji, szkolenia (wojskowego i terrorystycznego), przygotowywania zamachów terrorystycznych, zdobywania środków finansowych, sposobów zarządzania zdobytym terytorium, wykorzystywania narzędzi propagandowych celem utrzymania władzy i powiększania grona sympatyków grupy.

metalzul86 | 2017-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2017

Pomimo, że książka posiada charakter rozprawy naukowej, czyta się ją dość lekko. Można się jednak pogubić w mnogości imion i nazwisk oraz arabskich nazw. Autor podzielił treść na sześć rozdziałów w których zajmuje się kolejno: istotą i zarysem dziejów formy jaką jest kalifat; istotą ideologii dżihadyzmu i jej najważniejszymi przedstawicielami; symboliką, strukturą i funkcjonowaniem Państwa Islamskiego; aktywnością medialno-propagandową i rekrutacyjną Państwa Islamskiego; metodami walki Państwa Islamskiego; finansami Państwa Islamskiego.
Uwagę zwracają pojawiające się literówki i niedopracowania w tekście. Zawodzi również warstwa graficzna – cześć zaprezentowanych map jest średnio czytelna. Książkę można jednak polecić każdemu zainteresowanemu tematem. Stanowi zwięzłe i kompleksowe chociaż z całą pewnością niewyczerpujące opracowanie.

megafauna | 2017-07-28
venicet5 | 2017-07-02