czasopisma
geokuba

Jaka jesteś Garbatko? Różna, zaskakująca, wciąż niepoznana. Garbatka to duchowe terytorium. Ukształtowało je uprzywilejowane z natury piękne położenie, historia i kultura, odwołująca się do najlepszej tradycji, w tym etosu przedwojennej inteligencji, o którym tak często przypominał nieżyjący już Marian Baran, uczeń szkoły Zofii Sztobryn, członek Stowarzyszenia Przyjaciół Garbatki, lekarz...

Jaka jesteś Garbatko? Różna, zaskakująca, wciąż niepoznana.
Garbatka to duchowe terytorium. Ukształtowało je uprzywilejowane z natury piękne położenie, historia i kultura, odwołująca się do najlepszej tradycji, w tym etosu przedwojennej inteligencji, o którym tak często przypominał nieżyjący już Marian Baran, uczeń szkoły Zofii Sztobryn, członek Stowarzyszenia Przyjaciół Garbatki, lekarz weterynarii.
Garbacka „Księga” nigdy nie zostanie zamknięta, dopokąd z cyberprzestrzeni i archiwów nie wypłynie jakieś stare zdjęcie, pojawi się uzupełniająca je narracja, odnajdzie się czyjś pamiętnik, wydarzenia będą komentować siebie nawzajem z dystansu czasu, dając zgoła odmienny ogląd tego, co zostało ogólnie przyjęte, czy pokazując to, czemu okoliczności nadały rangę nieistnienia.
Nie roszcząc sobie praw ani ambicji kronikarskich, przedstawiamy zbiór garbatkonaliów zebranych od chwili, kiedy pod koniec grudnia 2008 roku ukazała się ostatnia „Moja Garbatka”.
Podobnie jak to było w roku 2006, z pomyślanymi jako całość numerami 20 i 21 (zeszyt 1 i 2), również z powodów finansowych musieliśmy teraz podzielić „Moją Garbatkę” na dwie części. Pojawiły się nowe relacje, pamiętniki, wspomnienia. Bardzo chcieliśmy, żeby „garbackie głosy” przemówiły i byśmy mogli popatrzeć na widoki pejzażów Garbackich na fotografiach, obrazach – niektórzy jeszcze raz, inni po raz pierwszy.

Jest to 24. wydanie "Mojej Garbatki". W wyniku niedopatrzenia drukarskiego zabrakło na okładce numeru wydania. Ostatnie wydanie (przed niniejszym) ukazało się pod numerem: 1-2 (22-23) 2007-2008.

źródło opisu: Stowarzyszenie Przyjaciół Garbatki, 2016

źródło okładki: zdjęcie autorskie (geokuba)

• Exodus
  • Artemis
  • Nocny ogrodnik
  • Na krańce świata. Podróż historyka przez historię
  • Gala-Dalí
  • Krew
  • W restauracji
  • Ktoś na górze mnie nienawidzi
  • Głęboka Próżnia

6,63 (113 ocen i opinii)
Nocny ogrodnik
Jonathan Auxier

8,67 (3 ocen i opinii)
Na krańce świata. Podróż historyka przez historię
Norman Davies

7,49 (35 ocen i opinii)
W restauracji
Christoph Ribbat

8 (1 ocen i opinii)
Ktoś na górze mnie nienawidzi
Hollis Seamon

8 (2 ocen i opinii)