Paziowie króla Zygmunta

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wydanie z opracowaniem. Lektura". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Greg
Paziowie, króla, Zygmunta

Inne wydania

Powieść historyczna na tle wydarzeń: hołd pruski (10 IV 1525), zawieszenie dzwonu Zygmunta (1520). Znajdziesz tu, poza treścią utworu, dokładne, wyczerpujące opracowanie lektury, autorstwa Barbary Włodarczyk, które zawiera: notatki na marginesie, cytaty, które warto znać, streszczenie.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

"Paziowie króla Zygmunta" to książka, do której mam spory sentyment. Jako dziecko uwielbiałam takie historie i chociaż język, którym została napisana książka może być dla najmłodszych dość trudny, ja się w niej zaczytywałam. Uśmiałam się nie raz czytając psoty wymyślane przez bohaterów, szczególnie przypadł mi do gustu żart z brodami krzyżackimi spod Grunwaldu, chociaż pomysł na wyniesienie Serczykowej razem z łóżkiem do sadzawki również był bardzo zabawny. To się baba miała z tymi paziami :)

Książka przeczytana po latach nie ma już tej magicznej mocy, ale takie niestety są wady dorosłości.

ardnaskela | 2016-11-26

Niesamowita książeczka przedstawiająca przygody Paziów króla polskiego Zygmunta Starego. Akcja dzieje się na Wawelu w czasie tak zwanego Złotego Wieku. Polecam bardzo gorąco dla dzieci i nie tylko. Napisana podczas zaborów ku pokrzepieniu małych serduszek.

CicheBaBum | 2015-12-14
Przeczytana: 2014 rok
Kachusek | 2016-03-26
Przeczytana: 24 marca 2016

Książka z klimatem czasów króla Zygmunta i królowej Bony mało przychylnej naszemu krajowi. Ale, jak w tytule, głównymi bohaterami są ich paziowie, ich perypetie i dworskie intrygi. Czyta się lekko ale nie jest to pozycja wysokich lotów ;)

Wiórek | 2010-06-12

Książka ciekawa i momentami zabawna, ale najbardziej cenię jej ostanie strony i aluzję do niedźwiedzia w klatce...

magda | 2010-09-29
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 1990 rok

Zaczytywałam się tą książką! Pełna humoru opowieść o perypetiach królewskich paziów. Właśnie sobie pomyślałam, że chyba do niej wrócę... w końcu trzeba dbać o wewnętrzne dziecko!

młoda_pisarka | 2014-10-30
Przeczytana: 27 września 2015

FIGLE...

Powieść Pani Antoniny Domańskiej to barwny obraz dworu Króla Zygmunta za czasów jego panowania. Po jego małżeństwie z Włoszką na zamku zachodzą olbrzymie zmiany.

Krótka opowiastka to przyjemna historyjka o grupie przyjaciół, paziów, żartownisiów, którzy na królewskim dworze słyną z dowcipkowania i figli. Paziowie postanawiają zrobić zawody na najlepszy figiel. Kto je wygra?

Barwna powieść, przyjemna, lekka, wbrew pozorom, ponieważ język nie zalicza się do współczesnych, ani nawet łatwych. Mimo to napisana w przystępny sposób. Jednakże książka ta niewiele wnosi, nie doszukałam się w niej żadnego głębszego przesłania.

Lektura według uznania.

To książka nie tyle przeczytana w dzieciństwie co wysłuchana, bo czytała mi ją babcia. Nie wiem, czy sama bym po nią sięgnęła. Babcia sama czytała ją w dzieciństwie i miała do niej sentyment.

Pamiętam, że na początku jakoś nie mogłam się przekonać do nieco staroświeckiego stylu, ale potem niesamowicie mi się spodobały różne żarty tytułowych bohaterów. Mieli oni niesamowite pomysły, a ich wyskoki bardzo mnie bawiły.

Honorata | 2012-08-23

Zaśmiewałam się przy niej jako dzieciak. Niegłupia, z humorem, w zupełności wystarczy, żeby polecić.

arwen_livTyler | 2012-09-08

Nie mam nic przeciwko treści tej książki. Byłaby nawet zabawna, gdyby nie język.
Nie myślcie sobie, że trawię tylko ten 100 % współczesny. Przeczytałam "Krzyżaków" w całości i to dobrowolnie - byłam chora. Jednak przez ten z "Paziów króla Zygmunta" po prostu nie rozumiałam tej książki.
Nie spisuje jej całkiem na straty. Może kiedyś do niej wrócę. może byłam po prostu za mała, gdy ją czytałam... A może po prostu mam do niej awersję, gdyż tak średnio lubię książki historyczne.
Nie stra