Pamiętniki hrabiego Monte Christo

Tłumaczenie: Joanna Pądzyńska
Książka jest przypisana do serii/cyklu ""Książnica" Kieszonkowa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książnica
Mémoires de Monte-Christo
83-7132-795-1
powieść francuska

Powieść o jednym z najpopularniejszych bohaterów literatury światowej. Edmund Dantes, bezprawnie wtrącony do więzienia, ucieka z lochów na wyspie If i po latach wraca jako hrabia Monte Christo, aby dokonać zemsty na tych, co zawiedli go i zdradzili: na kobiecie, którą miał poprowadzić do ołtarza, na wiarołomnych przyjaciołach, niegodziwych urzędnikach tę historię zna cały świat. Dlaczego jednak Edmund pojawił się dopiero dziewięć lat po ucieczce? Jak żył później, po dokonaniu zemsty? Na te i inne pytania Pamiętniki mają udzielić odpowiedzi, których na próżno szukać u Aleksandra Dumasa, mają też wyjaśnić tajemnice człowieka, którego przeznaczeniem jest samotność i zemsta.

źródło opisu: okładka

Przeczytana: 15 października 2012

Jestem fanem postaci hrabiego, więc nie będę obiektywny.
Czy książka była potrzebna, czy też nie? Nieistotne, jak tylko zobaczyłem pozycję na półce w bibliotece wiedziałem, że muszę ją przeczytać.
Nie żałuję. Nie jest to oczywiście dzieło na miarę Dumasa, ale przyjemnie było powrócić do bohaterów znanych z lektury oraz ekranizacji z panem Depardieu. Dla sympatyków arcydzieła Aleksandra Dumasa książka warta kilku wieczorów na zapoznanie się z wizją dalszych losów ekipy z Marsylii i Paryża.

Marta Kilian | 2013-07-25
Przeczytana: 2006 rok

Nudne, ciągną się w nieskończoność i nie posiadają ciekawej pointy, która zrekompensowałaby godziny spędzone nad niezbyt lekką lekturą. Historię hrabiego opowiada jego przyjaciel, dlatego całość ma charakter pogadanki, która później zmienia się w monolog, dodajmy - nudny monolog. "Pamiętniki" czyta się ciężko, są niejasne dla tych, którzy wcześniej nie znali historii hrabiego, nie wyjaśniają raczej nurtujących niedomównień z powieści Aleksandra Dumasa. Brak tutaj wartkiej akcji, dlatego czytelnik bardzo szybko się nudzi i nie nabiera sympatii do głównego bohatera, niegatywnie ocenia jego niepokorne zachowanie, gdyż bogactwo i wolność, którą niespodziewanie osiągnął dzięki przyjaźni z ojcem Farią, który nie tylko podarował młodemu Dantesowi swój skarb, ale również tożsamość i wiedzę, powinny w pewnym sensie zrekompensować zaistaniałe nieporozumienie, w wyniku którego trafił do twierdzy If. Jednak młody bohater postanowił się zemścić na oprawcach swego losu, zupełnie niesłusznie,...

Małgorzata | 2014-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Uzupełnienie powieści Aleksandra Dumasa. Dość dużo opisów wydarzeń politycznych, które sprawiają, że książka zaczyna się momentami ciągnąć, trochę mało zaś opisów wewnętrznych przeżyć i rozterek głównego bohatera. Niemniej, warto przeczytać i spojrzeć na całą historię z innej strony, zobaczyć inny profil hrabiego. Warto się także zastanowić nad sensem zemsty, czy to może doprowadzić do czegoś dobrego, oprócz kolejnych krzywd innych ludzi?

Violka | 2018-01-31
Biclops | 2017-08-14