Zgłosuj na książki roku 2017
Beiträge zur philosophischen Begründung der Psychologie und der Geisteswissenschaften
filozofia i etyka
WKB

WPROWADZENIE [fragment]: Pośród przygnębiającej wojennej zawieruchy – a mimo to uskrzydlona filozoficzną ambicją i zainteresowaniem politycznym – Edyta Stein napisała pod koniec I wojny światowej dwie rozprawy na temat fenomenologicznej analizy osoby. Między lutym 1918 a październikiem 1919 roku powstały rozprawy, ukazujące się tutaj w trzecim wydaniu: "Przyczynowość psychiczna" oraz...

WPROWADZENIE [fragment]:

Pośród przygnębiającej wojennej zawieruchy – a mimo to uskrzydlona filozoficzną ambicją i zainteresowaniem politycznym – Edyta Stein napisała pod koniec I wojny światowej dwie rozprawy na temat fenomenologicznej analizy osoby. Między lutym 1918 a październikiem 1919 roku powstały rozprawy, ukazujące się tutaj w trzecim wydaniu: "Przyczynowość psychiczna" oraz "Jednostka a wspólnota" z powiązaną {z nimi} częścią końcową, {wydane pod wspólnym tytułem} "Beiträge zur philosophischen Begründung der
Psychologie und Geisteswissenschaften" {"Filozofia psychologii i humanistyki", w skrócie: "Przyczynki"}, które miały posłużyć jako jej praca habilitacyjna.

Wstęp i opracowanie: Beate Beckmann-Zöller

Tłumaczenie: Piotr Janik SJ, Marcin Baran SJ, Jolanta Gaca