Comanche #2 - Wojownicy rozpaczy

Comanche. Les guerriers du désespoir
western, Indianie, kowboje, przygoda
komiksy
kendo777

Drugi tom klasycznej komiksowej sagi westernowej autorstwa Grega i Hermanna. W chwili gdy załoga rancza „Trzy Szóstki” szykuje się do przepędzenia na pobliską stację kolejowej pierwszego stada bydła, na ranczu pojawiają się nieoczekiwani goście: grupa wojowniczych Czejenów domaga się przekazania im stada, aby zaspokoić głód plemienia, które od dawna czeka na obiecane dostawy żywności z Biura...

Drugi tom klasycznej komiksowej sagi westernowej autorstwa Grega i Hermanna.
W chwili gdy załoga rancza „Trzy Szóstki” szykuje się do przepędzenia na pobliską stację kolejowej pierwszego stada bydła, na ranczu pojawiają się nieoczekiwani goście: grupa wojowniczych Czejenów domaga się przekazania im stada, aby zaspokoić głód plemienia, które od dawna czeka na obiecane dostawy żywności z Biura do spraw Indian. Aby zapobiec wojnie z Indianami i ocalić życie Comanche, Red Dust zostaje zmuszony do dostarczenia przewidzianej traktatami żywności. Jednak wśród białych znajdują się tacy, dla których krwawy konflikt byłby świetną okazją do pozbycia się z okolicy coraz lepiej prosperującego rancza...
Pełen dramatycznych spięć i gwałtownych zwrotów akcji scenariusz Grega znalazł w tym komiksie świetne wizualne dopełnienie w dynamicznych i pełnych epickiego rozmachu rysunkach Hermanna.
Comanche ukazywały się w Belgii i Francji od 1972 roku, a ostatni tom pierwszego cyklu wydano w 1983 roku. Hermann będący ówcześnie wschodzącą gwiazda komiksu frankofońskiego tym właśnie tytułem wywalczył sobie miejsce wśród najważniejszych twórców komiksu europejskiego. W 2016 roku fakt ten został ukoronowany przyznaniem Hermannowi Grand Prix Festiwalu w Angouleme. Wydawnictwo Komiksowe od kilku lat proponuje czytelnikom komiksy Hermanna - serie „Wieże Bois-Maury", „Bois-Maury" oraz cztery pojedyncze tomy komiksów - Staruszek Anderson, Stacja 16, Bez przeznaczenia (sc. Yves H.) i Krwawe gody (sc. Jean Van Hamme) to komiksy, które powinien znać każdy miłośnik europejskiego komiksu.
Autorem scenariusz jest Greg (właśc. Michel Régnier, 1931-1999), jeden z najwybitniejszych scenarzystów komiksowych, autor scenariuszy m.in. do serii komiksów o Spirou, we Francji najbardziej znany dzięki serii „Achille Talon", redaktor naczelny magazynu „Tintin" oraz dyrektor literacki wydawnictwa Dargaud. Pracował m.in. z André Franquin, Eddy'm Paapem, Alberto Uderzo i René'm Goscinnym. Szacuje się, że był współtwórcą ponad 250 albumów.

źródło opisu: Wydawnictwo Komiksowe, 2016

źródło okładki: http://www.komiks.gildia.pl/

Wkp | 2016-10-05
Przeczytana: 20 grudnia 2016

WOJOWNICY ZNAKOMICI

Pierwszy tom „Comanche” był komiksem niezłym, ale tylko niezłym. Jak nie lubię westernów, tak jego czytało mi się przyjemnie, a jeszcze przyjemniej oglądało. Po druga część sięgnąłem więc chętnie, choć bez większych oczekiwań. I czekało mnie zaskoczenie, bo nie dość, że album jest świetny fabularnie, to jeszcze rysunki Hermanna po prostu zachwycają.

Ranczo trzy szóstki po licznych problemach wreszcie dobrze prosperuje. Handel bydłem przynosi zyski, a kłopoty póki co trzymają się z daleka. Ale w tym stwierdzeniu najistotniejsze są słowa „póki co”, bo oto nagle zjawiają się Czejenowie, przypuszczają atak i zabierają zwierzęta. Comanche i Red Dust decydują się wyjaśnić sprawę z wodzem plemienia, od którego dowiadują się, że mimo traktatów, Indianie nie otrzymali gwarantowanej żywności. Stojąc w obliczu głodu zamierzają dalej rabować rancza i gotowi są wejść na wojenną ścieżkę. Red Dustowi udaje się wyprosić u nich trzy dni na wyjaśnienie sprawy. Jeśli wróci z...

Chris3z8 | 2018-01-16

Przyzwoite rzemiosło. Nic, co by ponosiło tłumy, ale mam jakąś słabość do klasyki, nawet jeżeli ma naiwne zakończenie, klasyczny podział na dobrych i złych czy bohaterów bez skazy. Akcja gna jak szalona, więc jako western sprawdza się nieźle. Czasem mam wrażenie, że tytuły z lat 70. są dynamiczniejsze niż obecne wypociny ze stajni Marvela czy DC. A to spora potwarz dla oficyn, które z założenia mają oferować szybkie, lekkostrawne historie bez popity. Okazuje się, że w odpowiednich rękach nawet flegmatyczne tematy mogą okazać się zdecydowanie łatwiejsze w odbiorze.

Hari_Seldon | 2017-06-23
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 27 maja 2017

Dalsze przygody dzielnej właścicielki rancza na dzikim zachodzie. Tym razem bohaterowie muszą zapobiec konfliktowi z Indianami, którzy nie otrzymują wysyłanej im przez rząd żywności.

Po raz kolejny wykorzystane są tutaj znane westernowe schematy – Comanche wyjątkowo staje się damą w opałach, a reszta bohaterów musi ratować ją z indiańskich rąk. Pewną innowacją są tu jednak machlojki jednego z czarnych charakterów, który stopniowo zastawia pułapkę na protagonistów. Podobało mi się też, że Indianie nie są tu ani „szlachetnymi dzikusami”, ani postaciami skrajnie negatywnymi - są tylko zwykłymi ludźmi (oczywiście nie jest to przedstawione tak po mistrzowsku jak w książce „Mały wielki człowiek”).

Dużą rolę odgrywają tu też rysunki Hermanna – świetnie dobrane kolory i szczegółowo dobrane kolory sprawiają, że komiks jest ucztą dla oka.

Komiks ten to trochę odgrzewany kotlet, ale dramatyzm sytuacji i przyjemne rysunki zapewniają dobrą lekturę.

czechu | 2016-11-11

Dobre czytadło. Raczej nie kupiłabym ponownie.

QUEENfan | 2018-03-25
eryk1 | 2018-01-21