Honor albo śmierć

Okładka książki Honor albo śmierć
Ayse Onal Wydawnictwo: Świat Książki reportaż
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324712953
Tłumacz:
Jacek Żuławnik
Tagi:
Turcja Turcy Kurdowie islam prawa kobiet zabójstwo reportaż literatura faktu literatura turecka
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Łzy na piasku Leo G. Linder, Nura	Abdi
Ocena 6,9
Łzy na piasku Leo G. Linder, Nura...
Okładka książki Wszystkie jesteście niewierne! Piekło kobiet w Afganistanie Rita Cristofari, John Follain, Zoja
Ocena 6,7
Wszystkie jest... Rita Cristofari, Jo...
Okładka książki Pod burką Jamila Barakzaï, Manon Quérouil
Ocena 6,6
Pod burką Jamila Barakzaï, Ma...

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
174 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
182
26

Na półkach: ,

Będąc na wycieczce w Turcji na zadane pytanie przewodnikowi, czy morderstwa w imię honoru mają jeszcze miejsce, usłyszałam odpowiedź, że owszem zdarzają się takie przypadki. Temat nie został rozwinięty,
a lakoniczna odpowiedź utrwaliła mnie w przekonaniu, że dotyczą one sporadycznych sytuacji występujących na terenach głębokich prowincji kraju. Okazało się jednak, że o pewnych sprawach nie dowiemy się całej prawdy u źródła. Potwierdzeniem dla mnie jest właśnie ta książka, która obrazuje ogromną skalę zjawiska nie tylko w Turcji, ale i w innych częściach Europy.
Muszę przyznać, że po jej przeczytaniu poczułam przygnębienie, wynikające nie tylko z faktu poruszonej problematyki, ale również z racji mojej, jak się okazało ograniczonej wiedzy w tym zakresie, ale czy tylko mojej?

Zbrodnie w imię honoru nie są popularnym tematem, przeciwnie władze tureckie robią wszystko,aby „zamieść problem pod dywan” z obawy przed wywołaniem niepokojów społecznych. Biorąc pod uwagę powyższe imponująca jest odwaga dziennikarki Ayse Onal, która nie zważając na grożące jej niebezpieczeństwo, podejmuje ryzyko i próbuje nagłośnić problem, min. za pośrednictwem tej książki. Utwór to zbiór wywiadów przeprowadzonych z mężczyznami, którzy w „obronie honoru rodziny” zamordowali swoje matki, córki, siostry. Z jakimi „przewinieniami” kobiet się spotkamy?, min. z miłością w rozumieniu rodziny do niewłaściwego mężczyzny, przeżyciem gwałtu, który z uwagi na nie dochowanie „dziewiczej czystości” stanie się wyrokiem śmierci, uprawianiem prostytucji w opinii lokalnej społeczności, mimo zachowanego dziewictwa. Ten ostatni przypadek wywarł na mnie największe wrażenie z trzech powodów: oczywiście samego faktu morderstwa, ale także rozterek brata tuż przed zabójstwem siostry oraz potęgi „ludzkich języków”. Ilyas ma świadomość konsekwencji czynu, które uniemożliwią mu dalszą opiekę nad żoną i synem, nie daje mu jednak spokoju pojawiający się w głowie głos: „Tchórz, Wstyd mi za ciebie! Co z ciebie za mężczyzna? Jak teraz spojrzysz ludziom w oczy?”. A co jest powodem tej całej tragedii? Pomówienia, które nie mają pokrycia w rzeczywistości.

Książka nie należy do „prostych, łatwych i przyjemnych”, bo i jej tematyka oczywiście taka nie jest. Niemniej napisana jest w sposób przystępny, przemawiający do czytelnika. Skłania do refleksji, jak brzemienne w skutkach może być wyznawanie ortodoksyjnej religii muzułmańskiej.

Sytuację kobiet i mężczyzn w kontekście systemu opartego na honorze najlepiej obrazują słowa wstępu:
„ …Jednakże całkowite posłuszeństwo to nie jedyny ciężar, jaki spoczywa na barkach kobiet. Muszą, bowiem uosabiać też honor i godność rodziny, a ich seksualna wstrzemięźliwość, lub jej brak, odzwierciedla sytuację całego rodu…”
„… Mężczyźni żyjący w kulturze kładącej zasadniczy nacisk na kwestie honoru są nieustannie zdjęci strachem, podejrzliwi i wściekli, mają skłonność do agresywnych reakcji, gdy tylko wyda im się, że ich przypuszczenia są prawdziwe…”

Będąc na wycieczce w Turcji na zadane pytanie przewodnikowi, czy morderstwa w imię honoru mają jeszcze miejsce, usłyszałam odpowiedź, że owszem zdarzają się takie przypadki. Temat nie został rozwinięty,
a lakoniczna odpowiedź utrwaliła mnie w przekonaniu, że dotyczą one sporadycznych sytuacji występujących na terenach głębokich prowincji kraju. Okazało się jednak, że o...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    222
  • Chcę przeczytać
    162
  • Posiadam
    74
  • Ulubione
    10
  • 2013
    3
  • 2014
    3
  • Literatura faktu
    3
  • 2020
    2
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
    2
  • Teraz czytam
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Honor albo śmierć


Podobne książki

Przeczytaj także