rozwiń zwiń

Źli Samarytanie. Mit wolnego handlu i tajna historia kapitalizmu

Okładka książki Źli Samarytanie. Mit wolnego handlu i tajna historia kapitalizmu
Ha-Joon Chang Wydawnictwo: Krytyka Polityczna biznes, finanse
397 str. 6 godz. 37 min.
Kategoria:
biznes, finanse
Tytuł oryginału:
Bad Samaritans: The Myth of Free Trade and the Secret History of Capitalism
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2016-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-10-01
Liczba stron:
397
Czas czytania
6 godz. 37 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365369154
Tłumacz:
Barbara Szelewa, Michał Sutowski
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
173 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1853
1505

Na półkach: , , ,

Autor twierdzi, podając masę przykładów, że polityka ekonomiczna narzucana krajom rozwijającym się przez państwa bogate, nie służy biedakom, za to służy bogaczom (którzy kiedyś, gdy się rozwijali, zalecanej polityki nie stosowali). Mówiąc bardziej ogólnie: nie ma zawsze słusznych teorii ekonomicznych; wszystko zależy od kontekstu. Mimo czasami kontrowersyjnych tez to b.inspirująca lektura.

Autor, profesor ekonomii z Cambridge, napisał książkę o polityce gospodarczej teraz i kiedyś, w szczególności poddając analizie politykę gospodarczą zalecaną, a czasami wmuszaną państwom rozwijającym się przez kraje bogate (USA, Wlk. Brytania, etc). Główna teza książki Changa jest taka, że nie ma obiektywnych, ponadczasowych teorii ekonomicznych, wszystkie one sprawdzają się w pewnych krajach i warunkach, w innych zaś nie. Wiele zależy od stopnia rozwoju ekonomicznego i politycznej sytuacji w danym kraju. Mamy więc nienową tezę, że ekonomia jest nauką polityczną.

Więcej, Chang twierdzi, że cały szereg pozornie obiektywnych teorii którymi karmi się studentów ekonomii, służy interesom krajów rozwiniętych, a niekoniecznie są dobre dla krajów rozwijających się. Weźmy teorię wolnego handlu zagranicznego bez żadnych barier celnych czy protekcjonistycznych, która jest podstawą wykładu handlu międzynarodowego. Ta teoria nie służy krajom rozwijającym się, twierdzi Chang, wpychając je w pułapkę ubogich krewnych. Co więcej, obecni czempioni wolnego handlu, USA czy Wlk. Brytania, przez stulecia były niezwykle protekcjonistycznymi krajami, chroniły w ten sposób własny przemysł dopóki nie okrzepł.

Chang rozszerza swoją analizę na inne elementy polityki gospodarczej (ochrona patentowa i copyright, niska inflacja, etc.) gdzie scenariusz się powtarza: bogate kraje (źli samarytanie) zalecają je krajom rozwijającym się, twierdząc, że nie ma innej alternatywy. A owe rozwiązania wcale nie były stosowane przez bogaczy (którzy przy okazji mocno podkolorywują swoją historię). Muszę powiedzieć, że przykłady podawane przez Changa są czasami szokujące: „Choć przez cały wiek XIX aż do lat 20. kolejnego stulecia USA były najbardziej protekcjonistycznym krajem na świecie, miały zarazem najszybciej rosnącą gospodarkę.”

Książka jest nierówna: bardzo dobre są rozdziały 1-3 traktujące o globalizacji i wolnym handlu i rozwiewające wiele mitów i ugruntowanych przekonań. Znakomity jest rozdział o kulturowych źródłach rozwoju gospodarczego. Wyśmiewa Chang bajania, że pewne narody są kulturowo bardziej gospodarne pisząc, że 100 lat temu Japończycy uchodzili za leniwych a 150 lat temu Niemcy mieli reputację nieuczciwych. Jak pisze autor, wspomagając się b.ciekawymi przykładami: „nie ma kultury, która byłaby całkowicie jednoznacznie dobra lub zła dla rozwoju gospodarczego. Wszystko zależy od tego co ludzie robią z 'surowcem' ich kultury”.

Z drugiej strony rozdział o przedsiębiorstwach państwowych i prywatnych jest słaby, autor jest zwolennikiem firm publicznych i trochę nagina fakty do swoich poglądów, podając przykłady świetnych firm państwowych pochodzących z Azji Wschodniej, za mało pisze natomiast o politycznym klientelizmie menedżerów firm państwowych, tak mocno widocznym u nas. Także słaby jest rozdział o relacji demokracji i rynku, twierdzi m.in. Chang że neoliberałowie zalecając krajom rozwijającym się prywatyzację i ograniczenie roli państwa, podkopują demokrację, no cóż, jeśli państwo jest skrajnie niewydolne i skorumpowane, proponowane rozwiązanie jest lepsze.

Mimo tych drobnych zastrzeżeń to bardzo inspirująca i odświeżająca lektura.

Autor twierdzi, podając masę przykładów, że polityka ekonomiczna narzucana krajom rozwijającym się przez państwa bogate, nie służy biedakom, za to służy bogaczom (którzy kiedyś, gdy się rozwijali, zalecanej polityki nie stosowali). Mówiąc bardziej ogólnie: nie ma zawsze słusznych teorii ekonomicznych; wszystko zależy od kontekstu. Mimo czasami kontrowersyjnych tez to...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    575
  • Przeczytane
    205
  • Posiadam
    60
  • Teraz czytam
    21
  • Ekonomia
    14
  • E-book
    5
  • Ebooki
    5
  • Ulubione
    4
  • 2018
    4
  • Chcę w prezencie
    4

Cytaty

Więcej
Ha-Joon Chang Źli Samarytanie. Mit wolnego handlu i tajna historia kapitalizmu Zobacz więcej
Ha-Joon Chang Źli Samarytanie. Mit wolnego handlu i tajna historia kapitalizmu Zobacz więcej
Ha-Joon Chang Źli Samarytanie. Mit wolnego handlu i tajna historia kapitalizmu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także