Skorupiaki Bałtyku

Wydawnictwo: Uniwersytet Gdański
9788378652069
flora i fauna
Plazmatic

utorka udowadnia, że Morze Bałtyckie nie jest „wodną pustynią”, ale występuje w nim wiele gatunków skorupiaków. W książce przedstawione są wszystkie spotykane w polskiej strefie brzegowej skorupiaki z gromady Malacostraca (jest ich 57) – stanowisko systematyczne każdego gatunku, jego pochodzenie, rozmieszczenie w wodach europejskich, wymagania środowiskowe, rola w sieci troficznej i gospodarce człowieka. Całość poprzedza opis historii Morza Bałtyckiego, jego położenia i specyficznych warunków hydrologicznych, czyli wiedza konieczna do zrozumienia, dlaczego w naszych przybrzeżnych wodach występuje jedynie część z licznych gatunków skorupiaków morskich.

źródło opisu: kiw.ug.edu.pl

źródło okładki: google

Jarosław Wiśniewski | 2017-03-11
Na półkach: Posiadam

Hit książkowy. Książka o skorupiakach z grupy Malacostraca (pancerzowców), które można spotkać na polskich wybrzeżach Morza Bałtyckiego. Książka o wyjątkowych walorach.
Książka rozpoczyna się od przedmowy autorki. Następnie Anna Szaniawska mówi o skorupiakach w historii Bałtyku. Następna część książki opowiada o Bałtyku jako środowisku życia. Kolejna część to charakterystyka ogólna skorupiaków pancerzowców. Czwarta część jest najdłuższa - omawia, opisuje i ukazuje pancerzowce polskiej strefy brzegowej Bałtyku (w kolejności są to: lasonogi, pośrodki, kleszczugi, równonogi, obunogi, dziesięcionogi). Każdy gatunek opatrzony został przynajmniej jednym zdjęciem lub rysunkiem, a jego opis zawiera informacje o podstawowych cechach morfologicznych, występowaniu, biologii i ekologii oraz znaczeniu. Na końcu książki zainteresowany czytelnik znajdzie literaturę i słownik.
Książka wyjątkowo udana, książka ta spełnia wszystkie warunki abym mógł ją nazwać wybitną i przyznać jej dziewięć...

Plazmatic | 2016-08-16
Na półkach: Posiadam