Zgłosuj na książki roku 2017

Geneza zasad kosmologii kwantowej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe UAM
832320909X
Wojtek

Żaden problem naukowy nie jest bardziej fundamentainy niż zagadka, jakie były początki przestrzeni, czasu i materii. Przez wieki nad zagadnieniem tym rozmyślali filozofowie i teologowie. Leżało ono jednak daleko poza zasięgiem badań naukowych. Dopiero w drugiej połowie naszego stulecia powstanie kosmologii kwantowej umożliwiło sformułowanie spójnego naukowego opisu powstania wszechświata. Kosmologia kwantowa sprowadza zagadkę powstania wszechświata do problemu istnienia i pochodzenia zasad teorii kwantów. Przyjmując w swojej książce określoną ontologię, autor, profesor zwyczajny na Wydziale Fizyki UAM, wyjaśnia rację istnienia zasad teorii kwantów w odniesieniu do wszechświata jako całości. Ontologia ta nie tylko wyjśania genezę struktury matematycznej kosmologii kwantowej i zasadnicze problemy interpretacyjne teorii kwantów, ale, co najważniejsze, ukazuje sens naszego istnienia we wszechświecie. W książce przedstawiono także ogolną metodę opisu dowolnych podukładów wszechświata, zastosowaną następnie do kwantowego opisu procesu pomiaru.

źródło opisu: http://www.press.amu.edu.pl

źródło okładki: http://www.press.amu.edu.pl