Socjopatologie w aspektach chrześcijańskiej etyki

Wydawnictwo: Znaki Czasu
Socjopatologie w aspektach chrześcijańskiej etyki
Kapral

Pojęcia patologii społecznych, czyli socjopatologii, nie można oczywiście ograniczać wyłącznie do trzech wielkich zagrożeń: alkoholizmu, nikotynizmu i narkomanii. Pojęcie to bowiem jest o wiele szersze i obejmuje takie jeszcze zjawiska, jak niefrasobliwy stosunek do pracy, nieposzanowanie mienia społecznego, marnotrawny i pasożytniczy tryb życia, przestępczość wszelkiego rodzaju,...

Pojęcie to bowiem jest o wiele szersze i obejmuje takie jeszcze zjawiska, jak niefrasobliwy stosunek do pracy, nieposzanowanie mienia społecznego, marnotrawny i pasożytniczy tryb życia, przestępczość wszelkiego rodzaju, lekceważenie autorytetów rodzinnych, społecznych i narodowych, w tym także państwowych, przejawy nietolerancji religijnej, wulgaryzm w słowach i czynach, beztroska wychowawcza rodziców, nie zadaniowy, lecz przygodowy stosunek do małżeństwa i rodziny, brak troski o zdrowie fizyczne i psychiczne własne i bliźnich itp.

Patologią społeczną jest to wszystko, co jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, co narusza prawo oraz normy moralne życia zbiorowego, a zwłaszcza wszelka przestępczość, lekceważenie zasad sprawiedliwości i obyczajowości publicznej.

źródło opisu: Wydawnictwo "Znaki Czasu", 1987

paszpurka | 2017-02-21