Zawał

Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda

Młoda lekarka, matka dwuletniej córeczki, staje wobec dwóch poważnych wyzwań: głębokiego, powikłanego zdradą kryzysu w małżeństwie oraz wyjaśnienia zagadkowej jednoczesnej śmierci dwojga staruszków. Tajemnicza korespondencja zmarłych, nieoczekiwanie staje się dla bohaterki bodźcem do zmiany własnego życia. Drobna starsza kobieta wplątuje lekarkę w skomplikowaną grę, w założeniu prowadzącą do wewnętrznego rozwoju. Ostatecznie trzeba będzie odpowiedzieć na kilka pytań. Czy zawał serca, prowadzący do śmieci, naprawdę jest rzeczą ostateczną? Czy prawdziwa miłość może wszystko przetrwać? Czy zdrada może być budująca?

nieperfekcyjnie | 2010-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2010

Książka opowiada o młodej lekarce, która jest matką oraz żoną. Niestety, nie potrafi cieszyć się życiem, jest ciągle zabiegana, nie ma czasu dla siebie, ponieważ jej priorytetem jest opieka nad córką. Pewnego dnia, w tym samym czasie na jej oddziale umiera starsza kobieta oraz mężczyzna, których coś łączy. Anna obiecuje staruszce, że zajmie się jej listami. Od tej pory życie kobiety zmienia się diametralnie. Anna zostaje kochanką księdza, który jak później okazuje się - księdzem nie jest. Ponadto, jej małżeństwo sypie się z dnia na dzień, ponieważ jej mąż również ma kobietę. W listach kryje się pewna tajemnica. Aby ją odkryć, kobieta musi zajrzeć w głąb siebie, znaleźć receptę na własne szczęście.
Książka utrzymuje w lekkim napięciu do samego końca. Wraz z każdą stroną rodzi się pytanie "Co dalej? O co tak naprawdę chodzi?"
Wahałam się nad oceną. Chciałam postawić trójkę, solidną, ale jednak trójkę, gdyż przez około 2/3 książki akcja trochę wlecze się. Jednakże, później wszystko...

m_kamila | 2015-06-07
Przeczytana: 19 marca 2015

Droga przez mękę, ale doczytałam do końca i obiecałam sobie, że nie sięgnę więcej po książkę tej autorki.

książek: 1967
Julka | 2011-02-21
Przeczytana: styczeń 2011

"{Zawał}" to druga powieść Sylwii Baczyńskiej, lekarki i dziennikarki, ale powieść ta nie jest - jak mylnie sądziłam - kontynuacją "Modliszek", i dobrze... Książka opowiada o młodej, zabieganej lekarce, która jest dobrą matką oraz zgradzaną i zaniedbywaną żoną. Pewnego dnia, w tym samym czasie na jej oddziale umiera starsza kobieta oraz mężczyzna, których wyraźnie łączyło gorące uczucie. Staruszka w momencie śmierci wymusza na Annie obietnicę, że zajmie się jej listami. Od tej pory życie młodej kobiety zmienia się diametralnie... aby mogła znaleźć receptę na własne szczęście.
Książka wyraźnie pokazuje fascynację autorki filozofią Wschodu z naciskiem na zen.
Powieści tej daleko do arcydzieła, ale zarazem jest tak ciepła i sympatyczna, że warto poświęcić jej parę godzin.

Agata | 2014-03-21

Historia miała być może magiczna, może tajemnicza czy niesamowita. Dla mnie była na siłę przekombinowana i za mocno naciągnięta.

agazawilska | 2018-01-15
ant_07 | 2016-10-07