Wokół sprawy polskiej na Wschodzie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
8373220941
historyczna

Prezentowana książka o Aleksandrze Lednickim, postaci barwnej i kontrowersyjnej, powstała na podstawie zebranych materiałów rozprawy. Jerzy Giedroyć uznał, że Aleksander Lednicki był wielkim Polakiem Zeszyty Historyczne z r. . A później opublikował rozdział z mojej książki o A. Lednickim i list w jego sprawie ZH z r. . Podczas zaborów był przywódcą Polonii w Rosji, a w latach Wielkiej Wojny stał się organizatorem wielkiej akcji ratunkowej na Wschodzie. Po rewolucji lutowej r. stanął na czele Komisji Likwidacyjnej, przeprowadzającej rozwód Polski z Rosją. A gdy bolszewicy znieśli jego urząd, bronił interesów Polaków występując jako przedstawiciel Rady Regencyjnej. Powstanie niepodległej Polski spotkał na moskiewskim posterunku i Józef Piłsudski wysoko ocenił jego trudną i odpowiedzialną pracę w Rosji Działalność Pańska czasu wojny znajdzie sprawiedliwą i słuszną ocenę w przyszłości list z kwietnia r. . Władysław Studnicki napisał przed laty Lednicki stanie się w przyszłości przedmiotem monografii przyszłych historyków, badaczy doby przedwojennej i powojennej będzie interesował przyszłego historyka, jako człowiek stojący na rubieży dwóch kultur polskiej i rosyjskiej Ludzie, idee i czyny , Warszawa , wyd. II, Toruń . I stało się zgodnie z zapowiedziami Piłsudskiego i Studnickiego. Wokół sprawy polskiej na Wschodzie przedstawia jego działalność końca XIX i pocz. XX stulecia, prezentuje sylwetkę polityka, który po latach doczekał się uznania.