Oliwa wczoraj i dziś. Przewodnik po zabytkach katedry i byłego klasztoru

Wydawnictwo: Bernardinum
838848754X

Album "Oliwa wczoraj i dziś" jest owocem długoletniej pracy ks. Zygmunta Iwickiego, który przed laty był duszpasterzem katedry oliwskiej. Zafascynowany tym niezwykłym obiektem, zaczął wówczas sporządzać jego opisy i poznawać obszerną literaturę dotyczącą tego tematu. Po wyjeździe z Polski wiele podróżował po Europie, by dotrzeć do rozproszonych archiwaliów oliwskich cystersów i elementów wyposażenia dawnego klasztoru. Prowadząc swe badania, opierał się na licznych opracowaniach, głównie niemieckojęzycznych oraz na opublikowanych materiałach źródłowych. Ich obszerną listę znajdzie czytelnik na końcu tej książki, której niemieckie wydanie ukazało się już w roku 1994.
W obecnym wydaniu, polskim, publikacja ta – jak w swej wersji niemieckiej – nosi miano przewodnika. Nie jest jednak typowym przewodnikiem, zawierającym jedynie opisy tych obiektów, które przetrwały do naszych czasów. Są w niej bowiem także informacje na temat nieistniejących już zabudowań klasztornych oraz zaginionych lub zniszczonych elementów wyposażenia. Niemniej jednak książka ta jest przede wszystkim pierwszą próbą szczegółowego zaprezentowania wszystkich zabytków byłego kościoła klasztornego w Oliwie, a obecnie katedry diecezji gdańskiej. Publikacja ta pozwoli każdemu Czytelnikowi dogłębnie poznać zabytki tej świątyni i zachwycić się jej pięknem. W wędrówce po katedrze wielce pomocny będzie jej plan, którego oznaczenia literowe i numeryczne występują przy nazwach poszczególnych obiektów.

źródło opisu: Bernardinum, 2001

źródło okładki: Zdjęcie autorskie