Węgry. Przewodnik historyczny. Polskie ślady

Wydawnictwo: Bellona
ksanthippe

Autor zabierze Państwa w podróż na Węgry – bliskie, a jednak tak dalekie, znane, a jednak jeszcze nieodkryte, pełne fascynujących tajemnic przeszłości, niezwykłych zabytków, znakomitych win (i kilku sikaczy), gorących źródeł, kiełbasy z Gyuli i ceramiki Zsolnaya. Będziemy więc podążać za kardynałem Mindszenthym Kocią Ścieżką do katedry, z powodu której przesunięto pałac królewski, a razem z Istvánem Dobó pokrzepimy się zacnym bikavérem i odeprzemy ataki nieprzeliczonych hord Ahmeda Paszy; dowiemy się, co wspólnego ma segedyńskie czerwone złoto i Nobel za odkrycie witaminy C, uronimy łzę nad miłością Sandora i Juliszki, a melancholię strzepniemy z rzęs w pusztańskiej czardzie, tańcząc czardasza w kompanii niesfornych betiarów. Zobaczymy też, dlaczego wizja pewnego papieża sprawiła, że Bolesław Chrobry musiał czekać 25 lat na swoją koronę, i jak Węgrzy przyczynili się do cudu nad Wisłą. Śladami dobrego króla Macieja – wielkiego syna wielkiego ojca – poznamy historie zwykłych ludzi.

źródło opisu: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8627

źródło okładki: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8627

Hipis | 2016-09-14
Przeczytana: 14 lipca 2016

Kupiłam tę książkę w ciemno, żeby dowiedzieć się więcej o kraju który zaczął mnie interesować, i szczerze ją polecam wszystkim ludziom, którzy lubią gawędy.
Nie jest to przewodnik w stylu Pascala, gdzie wszystko jest po kolei starannie wypisane, żeby turyści się nie pogubili. To raczej gawęda o historii, kulturze i zabytkach Węgier, o języku i ludziach, książka pełna anegdot, napisana swobodnym, żartobliwym tonem. Zainteresowała mnie Węgrami bardzo, ale nie będę podług niej planować przyszłej wyprawy do tego kraju.

Agnieszek | 2019-03-08
Przeczytana: 29 marca 2019