Mythen und Symbole in indischer Kunst und Kultur

Okładka książki Mythen und Symbole in indischer Kunst und Kultur
Heinrich Zimmer Wydawnictwo: Rascher Verlag Zuerich filozofia, etyka
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
Myths and Symbols in indian Art and Civilization
Wydawnictwo:
Rascher Verlag Zuerich
Data wydania:
1951-01-01
Data 1. wydania:
1951-01-01
Język:
niemiecki
Tłumacz:
E. W. Eischmann
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
567
443

Na półkach: , , ,

Tę książkę wyciągnęłam kiedyś z radością z najwyższej półki antykwariatu. Stojąc na drabince. W uniwersyteckiej dzielnicy Zurichu. "Indische Mythen und Symbole". Kilka lat później pojawiło się jej polskie tłumaczenie. Wróciłam do niej z przyjemnością. Już pierwszy raz czytając książkę niemieckiego indologa Heinricha Zimmera (pasję do Indii przekazał mu ojciec również indolog) żałowałam, że żył zaledwie 53 lata i nie zdążył więcej napisać. Z racji ucieczki z faszystowskich Niemiec napisał ją po angielsku. On profesor z niemieckiego Heidelbergu wędrował po Nowym Jorku z głową odwrócona ku starożytnym Indiom.
Lektura jej nie tylko pogłębia wiedzę o Indiach, oddając ich tajemnicę, ale i budzi we mnie refleksje o sobie, o przemijaniu, o tym, co jest najważniejsze, o powierzchni i głębi rzeczy. Zimmer przedstawia nam mity i symbole Indii
w pięciu rozdziałach:
- Wieczność i czas
- Mitologia Wisznu
- Strażnicy życia
- Kosmiczna igraszka Śiwy
- Bogini
Zawarto w nich to, co najważniejsze w hinduizmie. W zależności od wyznawcy wiarę, że podstawę bytu stanowi albo bóg Wisznu, albo Śiwa albo bogini.
Zimmer swą opowieść snuje wokół - niestety niezbyt wyraźnych - zdjęć rzeźb ilustrujące mity Indii. Wyławiałam na nich pamięć o tym, co widziałam w Elurze, Adżancie, Badami, Mahabalipuram i na Elefancie. Nanosząc nowe nazwy na swoją mapę pragnień. Szczególnie te, które dotyczą Indii Mniejszych tzn. Indochin.
Każdy z pięciu rozdziałów ma swoje tematy, które zaciekawiają już samym tytułem, jak np wody istnienia, wody nieistnienia, czy pochód mrówek (piękna, przejmująca opowieść o przemijaniu i znikomości naszego ego).
Niektóre symbole związane z Indiami same się narzucają. Święte rzeki, słoń, wąż, lotos, czy taniec. Czytało mi się jednak o nich z dużą ciekawością. Aż trudno wybrać, o czym wspomnieć:
- odniesienia do Chrystusa Dobrego Pasterza w powiązaniu z Śiwą w aspekcie łagodnym, Paśupati, pasterza zwierząt dzikich i oswojonych. Do jego trzody należą dusze ludzi
- o twarzy Buddy, dla samego spojrzenia w którą warto sięgnąć po tę książkę Zimmer pisze "Przedmiot ten niewiele większy od dłoni, kompletnie zżarty przez czas, ziemię i deszcz, kruchy i cienki, jak jesienny liść, należy do najlepiej przemyślanych i uroczystych masek Buddy - zapiera dech swym milczeniem i spokojem. Mimo że doskonale rozumie cierpienia wszystkich istot i dostrzega ich przyczynę, sam jest poza cierpieniem. Objawia zbawczą mądrość. Kruchość wszystkich śmiertelnych stworzeń i rzeczy - sama w sobie najgłębsza przyczyna cierpienia - przeniknęła i przeobraziła tę nieopisaną twarz i niemal ją zniszczyła. Ona jednak trwa nadal - uwydatniona jeszcze materią skorodowanej płytki: widoczne na niej rysy oblicza wyniosłą obojętnością i spokojem unicestwiają moce cierpienia i rozkładu".

Tę książkę wyciągnęłam kiedyś z radością z najwyższej półki antykwariatu. Stojąc na drabince. W uniwersyteckiej dzielnicy Zurichu. "Indische Mythen und Symbole". Kilka lat później pojawiło się jej polskie tłumaczenie. Wróciłam do niej z przyjemnością. Już pierwszy raz czytając książkę niemieckiego indologa Heinricha Zimmera (pasję do Indii przekazał mu ojciec również...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Posiadam
    1
  • Po niemiecku
    1
  • Indie
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mythen und Symbole in indischer Kunst und Kultur


Podobne książki

Przeczytaj także