Gra o śmietnik

Kacper Smolak Wydawnictwo: fantasy, science fiction
2015-01-01
2015-01-01

(...)

Po drugie – zgodnie z informacjami podanymi przez Kacpra Smolaka, pierwszy rozdział powieści powstał na długo przed pozostałymi jej fragmentami (gdy autor miał lat czternaście),dlatego więc odstaje stylistycznie od reszty. Jak twierdzi Smolak dopiero rok później (sic!) jego styl ewoluował w dojrzałą formę literacką (sic!). Ważna informacja dla wszystkich zainteresowanych – otóż nie, nie ewoluował. Ale, żeby nie być gołosłowną…

Pierwszy rozdział zawiera tak wiele rażących błędów językowych, gramatycznych i interpunkcyjnych, że nie sposób uznać ich za drukarskie chochliki. Brakuje przecinków przed „co” (np. „Wiem co chcesz powiedzieć”),„jak”, a nawet – niekiedy – „że” i formami od „który”; bywa, że autor zapomina również o przecinkach w sytuacji nagromadzenia przymiotników. Ponadto Smolak bardzo często używa słowa „tą” zamiast „tę”, a wiele skonstruowanych przezeń zdań jest pozbawiona sensu (np. „Bo my ginęliśmy, ale dokonaliśmy i jest i mamy, co mamy i szczerze mówiąc jest to jedna z niewielu rzeczy, z których jestem naprawdę dumny”.). Niemniej, w pierwszym rozdziale moim ulubionym kwiatkiem jest: „Czterech strzelców uciekło w panice wypuszczając swe kusze na pastwę losu”. No dobrze, ale to pierwszy rozdział, ten pisany w wieku lat czternastu (o tym, dlaczego to kulawy argument – za chwilę). Dojrzałość stylistyczną Smolak osiągnął dopiero rok później. Biorę więc książkę, otwieram na przypadkowej stronie, gdzieś pod koniec i… Drugie zdanie na stronie: „Zastanawiał się co teraz zamierzało się wydarzyć”. Trzy akapity dalej, wysokość jednej czwartej strony: „Zobaczył ją. Wściekłą. Wgryzoną w ostatnią kurę z tego kurnika, która na jego oczach została wysuszona jak śliwka z życia i jedyne co po niej zostało po chwili to kaskada piór”. Mam nadzieję, że te przykłady są wystarczające do zwizualizowania dramatycznie niskiego poziomu językowego „Gry o śmietnik”.

(...)

Dodaj cytat z książki Gra o śmietnik