Lojalność pracownicza. Od diagnozy typów lojalności pracowników do Zarządzania Relacjami z Pracownikami (Employee Relationship Management)

Wydawnictwo: Difin
0 (0 ocen i 0 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
0
7
0
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788376416281
liczba stron
224
kategoria
biznes, finanse
język
polski
dodał
youstyna

Autorzy prezentowanej książki dokonali uporządkowania i wzbogacenia wiedzy dotyczącej (typów) lojalności pracownika i jej uwarunkowań, motywów oraz mechanizmów wewnętrznych, a także metod jej pomiaru w oparciu o analizę stopnia przydatności wiedzy z zakresu lojalności konsumenckiej. W książce omówiono ekonomiczno-prawne, a także psychologiczne i społeczno-kulturowe korelaty lojalności...

Autorzy prezentowanej książki dokonali uporządkowania i wzbogacenia wiedzy dotyczącej (typów) lojalności pracownika i jej uwarunkowań, motywów oraz mechanizmów wewnętrznych, a także metod jej pomiaru w oparciu o analizę stopnia przydatności wiedzy z zakresu lojalności konsumenckiej. W książce omówiono ekonomiczno-prawne, a także psychologiczne i społeczno-kulturowe korelaty lojalności pracowniczej, a także jej powiązania z pracoholizmem oraz percepcją czasu przez pracobiorców. Autorzy opisali sposoby diagnozy typów lojalności, formułowania strategii lojalności pracowniczej oraz przekładania jej na operacyjny szczebel zarządzania.


prof. dr hab. Marta Juchnowicz:

Recenzowana książka stanowi niezwykle wartościową pozycję na polskim rynku wydawniczym. Jest to praktycznie jedyna książka prezentująca w sposób kompleksowy zagadnienia lojalności pracowników. Jej celem jest zdiagnozowanie typów lojalności pracowniczej oraz odpowiedni do tego dobór działań prolojalnościowych, które pozwolą na efektywne ERM. Jak słusznie zauważają Autorzy, działania takie nie mogą mieć charakteru fragmentarycznego i przypadkowego. Dlatego znaczną część swoich rozważań poświęcają założeniom strategii retencji pracowników, traktując to jako warunek zastosowania zarządzania relacjami pracowników (ERM).

Oryginalność książki i jej nowatorski charakter wynika przede wszystkim z głównej hipotezy badawczej, o możliwości transponowania dotychczasowej wiedzy na temat lojalności konsumenckiej do obszaru lojalności pracowniczej. Istotne znaczenie posiada także zidentyfikowanie uwarunkowań oraz skutków oddziaływania poszczególnych typów lojalności. Hipotezy zostały pozytywnie zweryfikowane, a cele badawcze skutecznie zrealizowane. Było to możliwe dzięki wzbogacaniu rozważań licznymi wynikami badań empirycznych, pierwotnych i wtórnych. Szczególną wartość wniosły badania empiryczne przeprowadzone na potrzeby niniejszej książki. Wyniki te dostarczają wielu interesujących obserwacji na temat współczesnych realiów w zakresie lojalności pracowników, a także stanu zarządzania relacjami z pracownikami w polskiej praktyce gospodarczej.

W związku z tym książka posiada walory teoriopoznawcze i utylitarne. O efektach teoriopoznawczych świadczy między innymi: wykorzystanie wiedzy dotyczącej lojalności konsumenckiej, scharakteryzowanie polimorficznego charakteru lojalności, rozwój koncepcji ponad funkcyjnego marketingu, poszerzenie klasycznego katalogu typów lojalności o typy niezidentyfikowane w literaturze, a także wskazanie pożądanych kierunków dalszych badań w zakresie ERM.

O walorach utylitarnych decyduje przede wszystkim propozycja metody i oryginalnego narzędzia badawczego do diagnozowania typów lojalności, pozytywnie zweryfikowanego w ramach badań prezentowanych w ostatniej części książki.

 

źródło opisu: http://www.ksiegarnia.difin.pl/zasoby-ludzkie/33/l...(?)

źródło okładki: http://www.ksiegarnia.difin.pl/zasoby-ludzkie/33/l...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (0)
 Pokaż tylko oceny z treścią
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd