Ujemny biegun fotografii

8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
fotografia, negatyw
popularnonaukowa
Tania

Książka dotyczy ważnego, ale niezbadanego dotąd zjawiska fotograficznego negatywu, będącego nie tylko pośrednikiem w procesie wywoływania zdjęć, ale również skończonym przedstawieniem, wykorzystywanym często w twórczości artystów i fotografów.

źródło opisu: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,1007.html

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,1007.html

Kamil | 2017-11-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 listopada 2017

Szymborska w „Lekturach nadobowiązkowych”, recenzując jeden z podręczników naukowych, napisała, że ani nie chce, ani nie musi go czytać, a studenci choć też nie chcą, niestety muszą. Smutne, ale tak jest, gdy praca, która powinna coś objaśnić, bynajmniej nie tłumaczy, nie dostarcza wiedzy, a wyłącznie prowadzi przez zawiłe, niepojęte korytarze argumentacji i dochodzi do tylko sobie znanych wniosków. Piszę o tym nie bez powodu, bo „Ujemny biegun fotografii” Witolda Kanickiego, książka, po którą sięgnąłem raczej z przypadku, ze względu na piękną – naprawdę, niezwykłą! – okładkę, nie tylko objaśnia i szerzej ujmuje zjawisko negatywu, ale także intryguje – czyli przeciwnie do pozycji, którą recenzowała noblistka.

Na początku należy zaznaczyć, że „Ujemny biegun fotografii” to pozycja, która wypełnia pewną lukę, systematyzuje wiedzę oraz porządkuje to, co dotąd było nieuporządkowane. Nie jestem pasjonatem fotografii, a już osobą, która badałaby zjawiska fotograficzne zwłaszcza, jednak...