Rudolf Höss. Komendant obozu Auschwitz

Okładka książki Rudolf Höss. Komendant obozu Auschwitz
Volker Koop Wydawnictwo: Prószyński i S-ka historia
412 str. 6 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Rudolf Höß: Der Kommandant von Auschwitz. Eine Biographie
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2016-06-09
Data 1. wyd. pol.:
2016-06-09
Liczba stron:
412
Czas czytania
6 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380693982
Tłumacz:
Monika Kilis
Tagi:
Monika Kilis literatura faktu historia biografia Auschwitz
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
45 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1729
1712

Na półkach: ,

Rudolf Höss przeszedł do historii jako komendant obozu Auschwitz, był jednym z najbardziej bezwzględnych egzekutorów hitlerowskich zbrodni, jednym z najokrutniejszych ludzi w historii świata.
3,5 roku kierował obozem w Auschwitz i przez taki sam okres czasu mordował, skazywał an śmierć setki tysięcy ludzi. Pod jego kierownictwem Auschwitz był miejscem wprost niewyobrażalnym, miejscem eksterminacji na skalę bez precedensu w historii ludzkości.
Höss nie tylko był ślepo posłuszny rozkazom z Berlina, ideologii nazistowskiej, ale nawet wyprzedzał ja czyniąc niewyobrażalnie wiele zła ot tak sam z siebie. Przodował w wykonywaniu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Wyjątkowo dbał o wydajność swojego miejsca pracy i zaprojektował wszystko tak, iż można było mordować 2 tys. osób na godzinę.
Höss jako pedantyczny perfekcjonista wprowadził obowiązek tatuowania numerów więźniów, by usprawnić „buchalterię” śmierci, dodatkowo wszystko notował, prowadził dokładne dzienniki swoich zbrodniczych czynów. Dbał o „wydajność” komór gazowych i krematoriów.
To co nawet chyba bardziej przeraża, to fakt, iż zbrodniarz mieszkał w willi na terenie Auschwitz, a jego żona, Hedwig Höss, była dumna z męża, który wypełniał tak ważną misję w eksterminacji Żydów.
Czytając tę książkę człowiek ma wrażenie jakiegoś surrealizmu, rozdwojenia jaźni. To co opisuje Koop nie mieści się po prostu w głowie. Mimo, iż od II wojny światowej minęło tyle lat, mimo, iż wiemy o niej tak dużo, to nadal wiele potrafi nas zaskoczyć, zszokować, wprawić w osłupienie, obrzydzenie i niedowierzanie. Kim trzeba być, co trzeba mieć w głowie, w sercu, żeby robić coś takiego, a dodatkowo mieszkać w miejscu zagłady setek tysięcy ludzi, a w wolnym czasie zajmować się troskliwie rodziną i czytać bajki dzieciom. Dzieci miał pięcioro - dwóch chłopców i trzy dziewczynki. Wszyscy mieszkali w dwupiętrowej willi na obrzeżach Auschwitz - tak blisko, że z okna było widać bloki więźniów i stare krematorium. Rodzina żyła w domu urządzonym meblami i dziełami sztuki odebranymi ludziom wysłanym do komór gazowych. Mieli kucharzy, nianie, ogrodników, szoferów, szwaczki, fryzjerów i sprzątaczki, wśród których zdarzali się więźniowie. Więźniowie zbudowali dla chłopców wielki model samolotu na kółkach. Dziewczynki lubiły flirtować z przystojnymi żołnierzami, którzy strzegli wejścia do obozu.
W trakcie lektury budziły się we mnie uczucia, których nawet nie da się opisać. Niewiarygodne, zapierające dech w piersiach, powodujące obrzydzenie, a jednocześnie sprawiające, iż od lektury nie można się oderwać.
Po wojnie Höss ukrywał się pod przybranym nazwiskiem Franz Langer (lub Lang). Został ujęty 11 marca 1946 roku przez Brytyjczyków w pobliżu Flensburga. Był świadkiem na procesie norymberskim. Był pierwszym wysoko postawionym funkcjonariuszem, który potwierdził skalę eksterminacji w Auschwitz.
25 maja 1946 roku roku został wydany polskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
W więzieniu w Wadowicach, niedługo przed egzekucją, wyspowiadał się i przyjął komunię świętą. 16 kwietnia 1946 r. został powieszony przed swoją dawną willą na terenie obozu Auschwitz.
Volker Koop w swojej książce kreśli wierny obraz bezwzględnego masowego mordercy.
Treść jest bogato udokumentowana materiałem źródłowym, przypisami, licznymi zdjęciami, które dodają książce wyjątkowej autentyczności.Polecam. Niewiarygodne, poruszające, pozostające w pamięci na zawsze. Trzeba przeczytać. Nie da się zrozumieć.

Rudolf Höss przeszedł do historii jako komendant obozu Auschwitz, był jednym z najbardziej bezwzględnych egzekutorów hitlerowskich zbrodni, jednym z najokrutniejszych ludzi w historii świata.
3,5 roku kierował obozem w Auschwitz i przez taki sam okres czasu mordował, skazywał an śmierć setki tysięcy ludzi. Pod jego kierownictwem Auschwitz był miejscem wprost...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    109
  • Przeczytane
    64
  • Posiadam
    20
  • Historia
    5
  • Biografie
    4
  • Ulubione
    3
  • 2019
    2
  • Brak Legimi A
    1
  • 4. Chciałabym mieć
    1
  • 2. Wojny Światowe i pomiędzy
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rudolf Höss. Komendant obozu Auschwitz


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne